Dym (film)

Dziś chcemy poruszyć temat bardzo aktualny i ważny dla każdego. Dym (film) to temat, który przykuł uwagę całego świata, wywołując debaty, sprzeczne opinie i niekończące się refleksje. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty związane z Dym (film), analizując jego wpływ na obecne społeczeństwo i projektując możliwe przyszłe scenariusze. Podobnie będziemy starali się zapewnić pełny i obiektywny przegląd Dym (film), dostarczając cennych informacji, które zachęcą do refleksji i debaty. Bez wątpienia Dym (film) to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, dlatego ważne jest, aby podejść do niego z szerokiej i szczegółowej perspektywy.

Dym
Smoke
Gatunek

komediodramat

Data premiery

27 września 1996

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

112 minut

Reżyseria

Wayne Wang

Scenariusz

Paul Auster

Główne role

Harvey Keitel
William Hurt
Forest Whitaker

Muzyka

Rachel Portman

Zdjęcia

Adam Holender

Wytwórnia

Miramax Films
Neue Deutsche Filmgesellschaft
Euro Space
Internal
Smoke Productions

Strona internetowa

Dym (ang. Smoke) – amerykański komediodramat z 1995 roku w reżyserii Wayne’a Wanga, zrealizowany według scenariusza Paula Austera.

Jerzy Szyłak nazwał ten film „opowieścią o opowieści, która sama siebie bierze w cudzysłów. Wszystko tu jest literackie: bohaterowie snują opowieści, niejednokrotnie kłamiąc”[1]. Oprócz Dymu Wang i Auster wspólnie nakręcili także Brooklyn Boogie. Paul Benjamin to pseudonim używany przez Austera.

Obsada

Opis fabuły

Auggie (Keitel) jest właścicielem brooklyńskiej trafiki. Od kilkunastu lat codziennie robi jedno zdjęcie ulicy przed swoim sklepem. Wśród jego stałych klientów znajduje się, pozostający w depresji po tragicznej śmierci ciężarnej żony, pisarz Paul Benjamin. Jego życie odmieni dopiero spotkanie z Rashidem, czarnoskórym chłopcem szukającym dawno niewidzianego ojca. W tym czasie Auggie'go o pomoc w odszukaniu córki prosi była kochanka[2].

Lokalizacja

Filmowa trafika mieściła się na Brooklynie, na rogu Ulicy Szesnastej i Prospect Park West.

Przypisy

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 202. ISBN 978-83-226-2129-5.
  2. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 127. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne