Dworzec Tramwajowy Centrum

W dzisiejszym świecie Dworzec Tramwajowy Centrum to temat, który wzbudził duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, polityczne, społeczne czy kulturalne, Dworzec Tramwajowy Centrum przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i obywateli. Jego znaczenie i znaczenie ewoluowały z biegiem czasu, ukazując jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Celem tego artykułu jest zagłębienie się w różne wymiary Dworzec Tramwajowy Centrum, zbadanie jego implikacji, wyzwań i możliwych rozwiązań. Od jego powstania po wpływ na teraźniejszość, Dworzec Tramwajowy Centrum reprezentuje kluczowy temat, który zasługuje na dogłębną analizę i dyskusję.

Dworzec Tramwajowy Centrum
Stajnia Jednorożców
Ilustracja
Widok od strony ulicy Piotrkowskiej.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Lokalizacja

Śródmieście

Data otwarcia

31 października 2015

Infrastruktura i dane przewozowe
Rodzaje transportu

tramwaj

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dworzec Tramwajowy Centrum''Stajnia Jednorożców''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dworzec Tramwajowy Centrum''Stajnia Jednorożców''”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dworzec Tramwajowy Centrum''Stajnia Jednorożców''”
Ziemia51°45′33,2244″N 19°27′25,8948″E/51,759229 19,457193
Strona internetowa

Dworzec Tramwajowy Centrum[1], Przystanek Piotrkowska Centrum[2], znany powszechnie jako Stajnia Jednorożców[3]dworzec tramwajowy[3], zlokalizowany w Centrum Łodzi, na samym początku Alei Adama Mickiewicza, pomiędzy Aleją Tadeusza Kościuszki a ulicą Piotrkowską, łączący dwie osie komunikacyjne miasta: Trasę W-Z oraz Łódzki Tramwaj Regionalny (N-S).

Głównym elementem obiektu jest trzynastometrowa strzelista wiata, z umiejscowionym nań zadaszeniem w postaci największej na świecie kolorowej membrany ETFE, dzięki której budowla zawdzięcza swoją potoczną nazwę[4].

Wraz z umiejscowionym obok Pomnikiem Jednorożca stanowi charakterystyczny punkt na mapie XXI-wiecznej Łodzi[4][5].

Historia i nazwa

Obiekt, z racji jego nietuzinkowości[4], był od samego początku nazywany na różne sposoby. Pierwotna nazwa obiektu, Dworzec Tramwajowy Centrum, pojawiła się w 2006 roku, wraz z propozycją jego budowy, zaprezentowaną przez pozarządową organizację o nazwie Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu[6][7]. Realizacja planów rozpoczęła się w 2015 roku, wraz z przebudową całej Trasy W-Z.

Wraz z pojawieniem się wizualizacji i postępem prac budowlanych, przystanek został okrzyknięty mianem Stajni Jednorożców, które z czasem stało się jego najpopularniejszym określeniem[5][8][9][10][11]. Używane jest ono zarówno przez mieszkańców i turystów, jak i przez władze miasta[3][12], Łódzką Organizację Turystyczną[11], TVP Łódź[13] i MPK-Łódź, gdzie na mapach komunikacyjnych Stajnia symbolizowana jest symbolem jednorożca[14], przy jednoczesnym zastosowaniu oficjalnej nazwy przystanku, brzmiącej Piotrkowska Centrum.

W plebiscycie, zorganizowanym w 2015 roku przez Express Ilustrowany, zwyciężyła nazwa Przesiadkowo, zaproponowana przez Elżbietę Pankiewicz[15][16]. Nazwa ta również jest używana w mowie potocznej przez mieszkańców.

Specyfikacja obiektu

Informacja pasażerska z jednorożcem w tle, umieszczona wewnątrz Stajni (czerwiec 2017).

Autorem projektu jest architekt Jan Gałecki, który podczas tworzenia zainspirował się m.in.architekturą secesji, będącej historycznym elementem krajobrazu miasta.

Wiata, będąca zadaszeniem czterech peronów dworca, charakteryzuje się strzelistymi, białymi filarami. Wymiary konstrukcji zadaszenia to 100 metrów długości, 33 m szerokości i 13 m wysokości, a koszt budowy dworca wynosił ok. 1 miliona euro[17].

Dach imituje technikę witrażu za pomocą przezroczystej membrany EFTE w kolorach: niebieskim, żółtym, fioletowym i czerwonym, związanych z kolorami nowego logo Łodzi. Boczne ściany wykonane są z plastiku i membrany przezroczystej. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z wykorzystania szkła. Zanim, wyprodukowane w Japonii, tworzywo o łącznej powierzchni 3000 metrów kwadratowych dotarło do Łodzi, zostało zabarwione we Włoszech – jest to największy na świecie dach budynku wykonany w tej technologii[18].

Cała wiata, chroniąca przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, znajduje się na poziomie 0, tj. nad podziemnym tunelem drogowym trasy W-Z wybudowanym w latach 2013-15, w ramach projektu unijnego "Modernizacja i przebudowa trasy W-Z".

Transport

Po zlikwidowaniu przejść podziemnych (obok Centralu) i przeniesieniu głównego ruchu kołowego pod ziemię, zdecydowano się na zmianę trasy ŁTR i skierowanie jej na Aleję Mickiewicza. Poprzez zrekonstruowanie starej trasy tramwajowej pomiędzy ulicą Żwirki i aleją Mickiewicza, utworzono ring uliczny, służący jako awaryjna krańcówka. Tam też przeniesiono główny ruch tramwajowy północ-południe, uzyskując sprawne połączenie linii z głównych arterii miasta i szybkie przesiadanie się podróżnych.

Na dworcu znajdują się cztery perony – po dwa na trasę wschód-zachód i północ-południe (ŁTR). Zatrzymują się na nich następujące linie tramwajowe[19][20]

Linia Kierunek (w przypadku kursów na północ lub zachód) Kierunek (w przypadku kursów na południe lub wschód) Trasa
2 Kochanówka Dworzec Łódź Dąbrowa ŁTR
3 Rondo Powstańców 1863 r. Chojny Kurczaki
6 Doły Chojny Kurczaki
8 Teofilów Cmentarz Zarzew W-Z
10A Retkinia Widzew Augustów
10B Olechów
11 Helenówek Chocianowice Ikea ŁTR
12 Stoki Retkinia W-Z
14 Karolew Dworzec Łódź Dąbrowa
18 Retkinia Telefoniczna - Zajezdnia
19 Helenówek Chojny Kurczaki ŁTR


Przypisy

  1. Witrażowy przystanek. Zobacz zwycięski projekt Dworca Tramwajowego Centrum - NaszeMiasto.pl , lodz.naszemiasto.pl (pol.).
  2. Timetables - MPK-Lodz Spolka z o.o , mpk.lodz.pl .
  3. a b c #ŁÓDŹzKANAPY – Skąd się wziął jednorożec w Łodzi i jego stajnia? , uml.lodz.pl, 23 marca 2020 .
  4. a b c Mówili, że stajnia jednorożców jest ekstrawagancka i nie pasuje do centrum. Mylili się , Spider's Web, 29 października 2024 .
  5. a b Stajnia Jednorożców to symbol Łodzi. Ale to miejsce mogło wyglądać zupełnie inaczej [PROJEKTY] , lodz.wyborcza.pl, 2019 .
  6. Dworzec Tramwajowy Centrum | IPT Łódź , dtc.iptlodz.org (pol.).
  7. Dworzec Tramwajowy Centrum | IPT Łódź .
  8. Ochrzcili ją stajnią jednorożców. Kolorowa wiata tramwajowa w Łodzi , bryla.pl (pol.).
  9. ŁÓDZKA STAJNIA JEDNOROŻCÓW , Klub Globtrotera Warszawa, 8 sierpnia 2023 .
  10. Łódź. Tramwaje w stajni jednorożców – MIASTA RYTM .
  11. a b Stajnia jednorożców i pomnik Jednorożca , lodz.travel .
  12. Nocne sprzątanie Stajni Jednorożców. Przystanek będzie lśnił na Święta! [ZDJĘCIA] , lodz.pl, 20 marca 2024 .
  13. Telewizja Polska S.A, Konstrukcja Stajni Jednorożców się rozszczelniła , lodz.tvp.pl .
  14. Urząd Miasta Łodzi , test.uml.lodz.pl (pol.).
  15. Filip Chajzer w Łodzi: "Pani pcha menelskie dziecko?" [WIDEO] Widzieliście już dzisiejszy odcinek Dzień Dobry TVN? - lodz.eskainfo.pl , lodz.eska.pl .
  16. Redakcja, Konkurs rozstrzygnięty! Megaprzystanek przy Centralu nazywa się... , Express Ilustrowany, 28 sierpnia 2015 .
  17. Zobacz pierwsze fragmenty kolorowego zadaszenia przystanku "Piotrkowska Centrum" — Radio Łódź , radiolodz.pl (pol.).
  18. Łódź: Membrana nad przystankiem Piotrkowska Centrum. Z opóźnieniem - Transport Publiczny , transport-publiczny.pl .
  19. http://web.archive.org/web/20170404044956/http://test.uml.lodz.pl/files/do_pobrania/folder_1/schematy_transportowe/AUTO_TRAM-V53B.png
  20. Schemat komunikacji (pdf). uml.lodz.pl. . (pol.).