W dzisiejszym świecie Dialekt wschodniobośniacki stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko kulturowe, ważne wydarzenie, wpływowa osobowość czy aktualny temat, Dialekt wschodniobośniacki przykuł uwagę ogółu społeczeństwa. Kontynuując eksplorację i dyskusję na temat Dialekt wschodniobośniacki, niezwykle ważne jest zrozumienie jego wpływu na nasze życie i otaczający nas świat. W tym artykule przeanalizujemy różne istotne aspekty dotyczące Dialekt wschodniobośniacki i jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.
Dialekt wschodniobośniacki, gwary wschodniej Bośni (serb.-chorw. istočnobosanski dijalekt, srednjobosanski dijalekt) – dialekt sztokawski należący do grupy starosztokawskich, używany przez Chorwatów i Muzułmanów zamieszkujących obszar Bośni pomiędzy Fojnicą, Kreszewem, Sarajewem i Tuzlą.
Klasyfikacja tego dialektu jest sporna, gdyż bywa uznawany zarówno za odrębny dialekt, jak i za ugrupowanie gwar (poddialekt) dialektu wschodniohercegowińskiego, choć pierwotnie odrębne. Niektóre cechy fonetyczne nawiązują także do dialektów czakawskich.
Dialekt wschodniobośniacki wyróżnia się takimi cechami fonetycznymi, jak:
Spośród cech morfologicznych należy wymienić:
W leksyce bardzo liczne są orientalizmy, oprócz tego występuje wiele italianizmów i germanizmów (dawne w terminologii górniczej, ale też nowsze).