Dżarasz

Wygląd przypnij ukryj Dżarasz‏جرش‎
ilustracja
Państwo

 Jordania

Muhafaza

Dżarasz

Populacja
• liczba ludności


50 745
(2015)

Położenie na mapie JordaniiMapa konturowa Jordanii, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Dżarasz”DżaraszDżarasz
Ziemia32°16′50″N 35°53′43″E/32,280556 35,895278
Strona internetowa
Forum owalne rzymskiej Gerazy

Dżarasz (arab. جرش, także Jerash, Jerasz, Dżerasz, starożytna Geraza) – miasto w Jordanii, ośrodek administracyjny muhafazy Dżarasz. Odległe ok. 50 km na północ od Ammanu.

Znane z odbywających się w lipcu festiwali kultury i sztuki z udziałem artystów z całego świata.

Historia

Założone najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jego generała Perdikkasa. Niektóre źródła podają również III wiek p.n.e. (przez Ptolemeusza II Filadelfosa) albo II wiek p.n.e. (przez Antiocha IV Epifanesa). Pod koniec II wieku p.n.e. wcielone przez Machabeuszów do Judy, w 63 p.n.e. zostało zajęte przez rzymskie wojska Pompejusza. Rozkwit miasta przypadł na okres panowania cesarza Trajana (II wiek). Pochodził stamtąd m.in. neopitagorejski filozof Nikomachos z Gerazy. W VI w. za panowania bizantyjskiego Justyniana w mieście wzniesiono co najmniej 7 kościołów. W 614 Gerazę zdobyli Sasanidzi, a w 636 Arabowie. W 749 miasto uległo zniszczeniu wskutek trzęsienia ziemi. Ruiny odkrył w 1806 Ulrich Seetzen.

Stanowisko archeologiczne

Stanowisko archeologiczne obejmuje ruiny jednego z najlepiej z zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności. Do najważniejszych zabytków należą:

Przypisy

  1. Ahmed Bani Mustafa: 32nd Jerash festival begins. jordantimes.com, 2017-07-21. . (ang.).

Bibliografia

Galeria

DżaraszŁuk HadrianaBrama PołudniowaForum owalneKolumnada forumKolumnada forumTeatr PołudniowyWidok z Teatru na stary i nowy DżaraszTeatr Południowy i Świątynia ZeusaŚwiątynia ZeusaŚwiątynia ZeusaCardo Maximus - część południowaNimfeumSchody wejściowe do Świątyni ArtemidyŚwiątynia Artemidy - patronki DżaraszuCardo Maximus - część środkowa, w głębi widoczny Tetrapylon PółnocnyTetrapylon Północny Miasta Dekapolu
Wg Pliniusza (I wiek)
Wg Ptolemeusza (II wiek)

Miasta Dekapolu

Kontrola autorytatywna (miasto):Encyklopedia internetowa: