Baalbek

Baalbek‏بعلبك‎
Ilustracja
Państwo

 Liban

Muhafaza

Muhafaza Al-Bika

Gmina

Kada Baalbek

Wysokość

1170 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


80 000

Położenie na mapie LibanuMapa konturowa Libanu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Baalbek”BaalbekBaalbek
Ziemia34°00′25″N 36°12′14″E/34,006944 36,203889
Baalbek
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Liban

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, IV

Numer ref.

294

Region

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1984
na 8. sesji

  1. Oficjalna nazwa wpisana na listę UNESCO
  2. Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Baalbek, Balabakk (arab. ‏بعلبك‎) – miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące w dolinie Bekaa między górami Liban i Antyliban (86 km na północny wschód od Bejrutu). Liczba mieszkańców: 81 tys. (czwarte co do wielkości miasto kraju).

W starożytności znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazwą Heliopolis („Miasto Słońca”) jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Jako rzymska kolonia (Colonia Iulia Augusta Felix Heliopolitana) – główny ośrodek kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa.

Najważniejsze zabytki

Wszystkie te zabytki cechuje znaczne urozmaicenie ukształtowania przestrzennego oraz wielkie bogactwo form architektonicznych i dekoracji rzeźbiarskiej o motywach klasycznych i orientalnych. Ponadto w Baalbek częściowo zachował się wielki antyczny teatr, średniowieczna bazylika chrześcijańska, a także obwarowania arabskie z XII wieku i średniowieczne mury obronne.

Miasta partnerskie

Bibliografia

BaalbekŚwiątynia Jowisza, propylejeŚwiątynia Jowisza, Dziedziniec SześciokątnyŚwiątynia Jowisza, Wielki Dziedziniec z ołtarzem ofiarnymKolumny o wysokości 22 m stojące do tej poryŚrednica kolumny przekracza 2 metrySpojrzenie na kolumny z dołuStojące kolumny i podstawa świątyni JowiszaFryz z głową lwaGłowa lwa – symbol BaalbekuŚwiątynia Bachusa, tzw. „mała świątynia”Świątynia Bachusa, tzw. „mała świątynia”Świątynia Bachusa, kolumny zewnętrzne i pozostałości stropuŚwiątynia Bachusa, trzydzieści trzy stopnie prowadzące do świątyniŚwiątynia Bachusa, portal wejściowyŚwiątynia Bachusa, malowidło na stropie portalu wejściowegoŚwiątynia Bachusa, wnętrzeŚwiątynia WenusBrama miejskaPozostałości meczetu i mury arabskiej cytadeliŚwiątynie na tle gór Liban Miasta Dekapolu
Wg Pliniusza (I wiek)
Wg Ptolemeusza (II wiek)

Miasta Dekapolu

Obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Libanie

Liban

Kontrola autorytatywna (miasto):Encyklopedia internetowa: