Charyty

W dzisiejszym świecie Charyty stał się tematem rosnącego zainteresowania wszystkich typów ludzi. Wraz z nadejściem ery cyfrowej, globalizacją i postępem technologicznym Charyty zyskał niezwykłe znaczenie w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy mówimy o jego wpływie na społeczeństwo, gospodarkę, politykę, czy nawet kulturę popularną, Charyty znajduje się w centrum uwagi badaczy, ekspertów i fanów. W tym artykule zbadamy różne aspekty Charyty i jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia.

Trzy Gracje, obraz pędzla Charles André van Loo (1763)

Greckie Charyty (gr. Χάριτες Chárites, l.poj. Χάρις Cháris), rzymskie Gracje (łac. Gratiae, l.poj. Gratia) – boginie wdzięku, piękna i radości. Lubiły zabawy, muzykę i taniec, opiekowały się szczególnie piękną młodzieżą. Uważano je także za patronki sztuk pięknych i rękodzieła.

Było ich trzy: Aglaja („Promienna”), Eufrozyna („Rozumna”) i Talia („Kwitnąca”). Według różnych mitów były córkami Zeusa i Hery lub Zeusa i Eurynome albo Heliosa i Ajgle. Czasem były utożsamiane z Afrodytą lub Pejto. Przedstawiane były jako ubrane w udrapowane szaty kobiety, w późniejszych przedstawieniach występowały nagie. Trzymają się zwykle za ręce. Szczególnie czczono je w Atenach, Sparcie, Pafos i Orchomenos w Beocji. Ku ich czci obchodzono święto Charitezje. Były towarzyszkami bogini miłości Afrodyty, które rankiem ubierały ją i w razie potrzeby zawoziły ją na Olimp. Łączono je także z orszakiem Apollina lub Dionizosa.

Aglaia miała symbolizować splendor towarzyski, Taleja – kwitnące życie, a Eufrozyna – wesołość towarzyską.

Charyta (Gracja) jest do dziś uosobieniem wdzięku i piękna.

Atrybuty: róża, mirt, instrumenty muzyczne, jabłko lub flakonik z wonnym olejkiem, czasem kłosy lub maki.

Bibliografia

  • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 62. ISBN 83-04-04673-3.