Charles Adam

Dziś Charles Adam to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. W miarę postępu w epoce cyfrowej Charles Adam stał się istotnym punktem dyskusji w różnych obszarach. Od polityki po modę, poprzez naukę i technologię, Charles Adam stał się kluczową kwestią wyznaczającą rozwój i ewolucję naszego społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Charles Adam, analizując jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia i oferując szeroki przegląd pozwalający zrozumieć jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Charles Adam (XVIII wiek) – francuski producent porcelany.

W 1745 roku otrzymał przywilej na wyrób porcelany "na sposób saski" i założył fabrykę (manufakturę) w Vincennes, gdzie już wcześniej pracowano nad tzw. miękką porcelaną, wynalezioną w St. Cloud, której patent sprzedali bracia Dubois francuskiemu rządowi. Zakład produkcyjny się rozwijał i w 1753 roku przywilej został przekazany przedsiębiorcowi Eloyowi Richardowi. Sam król Ludwik XV, zainteresowany produkcją, zdecydował się pokrywać jedną trzecią wydatków oraz nadał manufakturze miano Manufacture Royale de Porcelaine de France.

W 1756 roku manufaktura została przeniesiona przez Madame de Pompadour do Sèvres, stanowiąc zaczątek słynnej wytwórni porcelany sewrskiej.

Przypisy

  1. Industry. . (fr.).
  2. a b Frederick Litchfield: Pottery and Porcelain. . (ang.).
  3. Frederick Litchfield: Pottery and Porcelain. . (ang.).

Bibliografia

  • Popularna Encyklopedia Powszechna, Kraków 1994, ISBN 83-85719-07-5.
  • Litchfield Frederick, Pottery and Porcelain. A Guide to Collectors, New York, M. Barrows and Company, ca. 1950, p. 261-264.