Dziś Ch-15 to temat, który przyciągnął uwagę ludzi w każdym wieku i z różnych części świata. Znaczenie Ch-15 w dzisiejszym społeczeństwie wywołało szeroką debatę i doprowadziło do zwiększonego zainteresowania zrozumieniem jego konsekwencji w naszym codziennym życiu. Od swoich początków po wpływ na teraźniejszość, Ch-15 był przedmiotem licznych badań, dyskusji i analiz, które miały na celu rzucić światło na jego wielorakie wymiary. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Ch-15 i jego wpływ na nasze środowisko, w celu zapewnienia kompleksowej i aktualnej wizji tego bardzo istotnego tematu.
Raduga Ch-15 (kod NATO AS-16 Kickback) – radziecki pocisk rakietowy małego zasięgu, odpowiednik AGM-69 SRAM.
Pierwszą wersją rakiety Ch-15 był pocisk Ch-15P. Była to rakieta przeciwradarowa z głowica atomową. Przeznaczona była dla bombowców strategicznych Tu-22M i Tu-160. Później opracowano także wersję przeciwokrętową Ch-15A. W 1993 roku zaprezentowano na targach w Abu Zabi przeciwokrętową wersję eksportową Ch-15S.
Rakiety Ch-15 są przenoszone na rewolwerowych wyrzutniach w komorze bombowej. Po odpaleniu silnik rakietowy na paliwo stałe wynosi pocisk na wysokość około 40 000 m po czym pocisk wchodzi w lot nurkowy opadając w kierunku celu z prędkością do 5 Ma. Naprowadzanie pasywne radiolokacyjne (Ch-15P) lub aktywne radiolokacyjne (Ch-15A i Ch-15S).