W dzisiejszym świecie Cesarstwo (ustrój) to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na zdrowie, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w gospodarce światowej, Cesarstwo (ustrój) stał się przedmiotem uwagi ekspertów, naukowców i ogółu społeczeństwa. W całej historii Cesarstwo (ustrój) był przedmiotem debat i dyskusji, generując niezliczone opinie i perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Cesarstwo (ustrój), analizując jego ewolucję w czasie i jego dzisiejszą rolę. Od wpływu na technologię po znaczenie w sferze politycznej, Cesarstwo (ustrój) nadal jest tematem powszechnego zainteresowania, który nadal budzi zainteresowanie i analizy.
Cesarstwo – forma monarchii – państwo, którego panujący monarcha nosi tytuł cesarza lub cesarzowej. Tradycyjnie będące wyższe rangą i prestiżem od królestwa.
Nazwa ta (jak też słowo cesarz), używana m.in. w języku polskim, powstała od przydomka Gajusza Juliusza Cezara[1].
Pierwszym cesarstwem w Europie stał się starożytny Rzym w wyniku reform i umocnienia swojej władzy przez Oktawiana Augusta. Cesarstwo to, podzielone na zachodnie i wschodnie, przetrwało w zmiennym charakterze do 1453 roku. Cesarstwo rzymskie stało się ideą, do której odwoływali się chcący umocnić i poszerzyć swoją władzę papieże, władcy niemieccy, rosyjscy czy osmańscy; stało się ono przez to synonimem imperium. Do idei tej pośrednio powrócił Napoleon Bonaparte.
Termin cesarstwo przez wzgląd na cesarstwo rzymskie odnosił się więc tradycyjnie w europejskiej historiografii do państw z rozległym terytorium, w którego skład wchodzić mogły królestwa lub inne terytoria zależne.
Obecnie jedynym na świecie państwem będącym cesarstwem jest Japonia[2].
Za cesarstwo uznaje się też w europejskiej historiografii m.in. Imperium Osmańskie, Imperium mongolskie[1].