Cecil McBee

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Cecil McBee, badając jego wiele aspektów i odkrywając wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania. Od jego powstania po dzisiejsze znaczenie, poprzez jego wpływ na różne obszary społeczeństwa, zanurzymy się w całkowitym zanurzeniu, aby w pełni zrozumieć Cecil McBee. Poprzez wyczerpującą i rygorystyczną analizę staramy się rzucić światło na ten temat i zaoferować globalną wizję, która pozwala naszym czytelnikom zdobyć głęboką i wzbogacającą wiedzę. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i uczenia się, gdzie Cecil McBee będzie w centrum uwagi i kluczem do zrozumienia wszechświata tak rozległego, jak ekscytującego.

Cecil McBee
Ilustracja
Cecil McBee w Nicei w 2016
Data i miejsce urodzenia

19 maja 1935
Tulsa

Instrumenty

kontrabas

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk, kontrabasista

Aktywność

lata 60. – obecnie

Wydawnictwo

Strata-East, Enja, India Navigation, Palmetto

Powiązania

Dinah Washington, Paul Winter, Miles Davis, Andrew Hill, Sam Rivers, Jackie McLean, Wayne Shorter, Charles Lloyd, Yusef Lateef, Keith Jarrett, Freddie Hubbard, Woody Shaw, Alice Coltrane, The Cookers

Instrument
kontrabas
Strona internetowa

Cecil McBee (ur. 22 kwietnia 1935 w Tulsie[1][2][3]) – amerykański kontrabasista jazzowy.

Wychował się w Tulsie. W szkole średniej grał na klarnecie, zanim w wieku 17 lat zmienił główny instrument na kontrabas. Studiował na Ohio Central State University z przerwą na służbę wojskową, podczas której prowadził orkiestrę w Forcie Knox.

W 1959 akompaniował Dinah Washington, a następnie przeniósł się do Detroit, gdzie grał z Paulem Winterem. Od połowy lat 60. mieszka i tworzy w Nowym Jorku[1].

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi, takimi jak Miles Davis, Andrew Hill, Sam Rivers, Jackie McLean (1964), Wayne Shorter (1965–66), Charles Lloyd (1966), Yusef Lateef (1967–69), Keith Jarrett, Freddie Hubbard i Woody Shaw (1986) oraz Alice Coltrane (1969-1972).

Album Blues for Coltrane: A Tribute to John Coltrane nagrany z McCoyem Tynerem otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Instrumental Performance, Group w 1989[2].

Dyskografia

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1][2][3][4].

Przypisy

  1. a b c Cecil McBee – Biography. cecilmcbeejazz.com. . . (ang.).
  2. a b c Cecil McBee. All About Jazz. . (ang.).
  3. a b Steve Huey: Cecil McBee. AllMusic. . (ang.).
  4. Cecil McBee. Discogs. . (ang.).