Carolee Schneemann

Dzisiaj zagłębimy się w ekscytujący świat Carolee Schneemann, temat, który na przestrzeni lat wzbudził zainteresowanie wielu osób. Od czasu odkrycia Carolee Schneemann jest przedmiotem debaty, badań i podziwu zarówno wśród ekspertów, jak i hobbystów. W tym artykule zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Carolee Schneemann jest tak fascynującym tematem, począwszy od jego historii po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dzięki szczegółowej analizie i konkretnym przykładom odkryjemy, dlaczego Carolee Schneemann zasługuje na naszą pełną uwagę i refleksję. Przygotuj się na zanurzenie w intrygującym świecie Carolee Schneemann i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania!

Carolee Schneemann
Ilustracja
Carolee Schneemann circa 2003
Data i miejsce urodzenia

12 października 1939
Fox Chase w Pensylwanii

Data i miejsce śmierci

6 marca 2019
New Paltz (Nowy Jork)

Dziedzina sztuki

multimedia

Strona internetowa

Carolee Schneemann (ur. 12 października 1939 w Fox Chase w Pensylwanii, zm. 6 marca 2019 New Paltz w stanie Nowy Jork[1][2]) – amerykańska intermedialna artystka, zajmowała się głównie malarstwem, fotografią, performance i instalacją oraz wideo[3].

Schneemann studiowała filozofię i poezję w Bard College (BA 1959) oraz malarstwo na Uniwersytecie Columbia, a także uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Illinois (1961)[4].

Twórczość artystki reprezentuje rozwój sztuki XX wieku, początkowo zajmująca się malarstwem wprowadziła do swoich prac dodatkowe obiekty oraz również swoje ciało jako element kompozycji. Tworzyła w ten sposób kolaże, instalacje i autorskie assemblages.

W tym procesie coraz bardziej ogniskowała swoją uwagę na ciele, które ostatecznie stało się głównym „medium” jej sztuki. Jako jedna z pierwszych artystek wypracowała formułę performance (pierwsze pokazy ok. 19561958). Na przykładzie jej twórczości można prześledzić rozwój tej formy sztuki z klasycznej twórczości plastycznej (malarstwo)[5].

Jednym z najbardziej znanych performance Schneemanna jest Zwój wewnętrzny (1975), który wykonała po raz pierwszy na wystawie Women Here and Now w East Hampton w Nowym Jorku[6].

Tematy jej prac (sama tak grupowała swoje dzieła): koty, erotyka, ruch, marzenia/sny, wojna. Szczególnie eksplorowała tematy związane z płciowością, ciałem, seksualnością. Brała udział w ruchu Fluxus. Pokazy jej twórczości odbyły się między innymi w: Los Angeles Museum of Contemporary Art, Whitney Museum of American Art, Museum of Modern Art, Centre Georges Pompidou. Prowadziła działalność edukacyjną na uczelniach artystycznych[4].

Nagrody

Przypisy

  1. Carolee Schneemann Pioneering Feminist Artist Dies Age 79.
  2. Holland Cotter, Carolee Schneemann, Visionary Feminist Performance Artist, Dies at 79, „The New York Times”, 10 marca 2019, ISSN 0362-4331 (ang.).
  3. UbuWeb Film & Carolee Schneemann , ubu.com .
  4. a b Schneemann Carolee – Artyści – Zachęta Wrocław , www.zacheta.wroclaw.pl .
  5. Carolee Schneemann | MoMA , The Museum of Modern Art (ang.).
  6. Tate, ‘Interior Scroll’, Carolee Schneemann, 1975 , Tate (ang.).
  7. a b c d The Estate of Carolee Schneemann | Biography | PPOW Gallery , www.ppowgallery.com .
  8. John Simon Guggenheim Foundation | Carolee Schneemann (ang.).
  9. Lorraine O’Grady, Carolee Schneemann and Allen Ruppersberg Among 2011 USA Fellows , Observer, 5 grudnia 2011 (ang.).
  10. College Art Association, The Women’s Caucus for Art Announces 2011 Lifetime Achievement Awards , CAA News | College Art Association, 18 października 2010 (ang.).
  11. R-Incarnation, Yoko Ono’s Courage Awards for the Arts , R-Incarnation, 14 lutego 2012 (ang.).
  12. Nate Freeman, Nate Freeman, Catalogue for Mark Bradford’s Venice Biennale Show Will Include Essays by Zadie Smith, Anita Hill , ARTnews.com, 13 kwietnia 2017 (ang.).
  13. 6.06.2019 Presentation of the Maria Anto & Elsa von Freytag-Loringhoven Art Prize to Carolee Schneemann -- P.P.O.W Gallery New York (pol.).

Linki zewnętrzne