W tym artykule przeanalizujemy znaczenie CA 15-3 w dzisiejszym społeczeństwie. CA 15-3 jest od dawna tematem debat i dyskusji, a jego wpływ na różne obszary życia człowieka jest niezaprzeczalny. Od swoich początków do dzisiejszej ewolucji, CA 15-3 pozostawił niezatarty ślad w historii ludzkości. Dzięki tej analizie zbadamy jego wpływ na kulturę, ekonomię, politykę i technologię oraz zastanowimy się nad jego znaczeniem we współczesnym świecie. Dzięki wywiadom z ekspertami i danym statystycznym odkryjemy, jak CA 15-3 ukształtował sposób, w jaki myślimy i działamy oraz jak nadal odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu ludzi.
CA 15-3 – antygen będący markerem nowotworowym znajdujący zastosowanie w monitorowaniu leczenia raka piersi. Jest to mucynopodobna glikoproteina kodowana przez gen MUC-1. Produkty genu MUC1 podlegają różnej glikozylacji i w efekcie powstają różne wykrywalne antygeny, z których kliniczne znaczenie mają CA 15-3, CA 27.29 i CA 549[1][2]. Antygen występuje w prawidłowych komórkach nabłonka gruczołu piersiowego i w komórkach raka piersi[3][4].
Zastosowanie CA 15-3 w wykrywaniu raka piersi jest ograniczone. Jego podwyższone stężenie obserwuje się w zależności od zaawansowania choroby w 30-40% przypadków raka piersi bez przerzutów i 70% przypadków raka piersi z przerzutami[3][5]. Marker nie nadaje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi[2].
Marker, szczególnie w połączeniu z CEA jest przydatny w monitorowaniu skuteczności leczenia i rozpoznawaniu nawrotu[6][2][7][1][8]. W pierwszym tygodniu leczenia może być obserwowalny wzrost stężenia markera niezwiązany z nieskutecznością leczenia, a spowodowany z jego masowym uwalnianiem ze zniszczonych komórek nowotworowych[2].
Wysokie stężenie CA 15-3 w raku piersi jest związane z gorszym rokowaniem[2]. Podwyższone stężenie CA 15-3 jest związane z wyższym ryzykiem obecności przerzutów[9], choć prawidłowe stężenie nie wyklucza ich[2]. Również wysokie stężenie markerów CA 15-3 i CEA jest związane gorszym rokowaniem[10][11].
Początkowe badania sugerowały, że CA 27.29 wykazuje wyższą czułość, jednak późniejsze badania nie potwierdzają tej tendencji[12].
W 50-70% przypadków raka jajnika obserwuje się podwyższone stężenie markera[13][2], jednak w 2-6% przypadków zmian łagodnych jajnika również występuje podwyższone stężenie CA 15-3[13].
Samodzielnie stosowany marker nie znalazł zastosowania w diagnostyce lub monitorowaniu choroby[13][2], jednak w połączeniu z CA 125 jest stosowany w różnicowaniu zmian złośliwych i niezłośliwych[13].
Podwyższone stężenie CA 15-3 może towarzyszyć rakowi szyjki macicy, rakowi endometrium (trzonu macicy) i rakom niedrobnokomórkowym płuca[3].
Podwyższone stężenie CA 15-3 jest obserwowane w marskości wątroby, zapaleniu wątroby, niezłośliwych nowotworach piersi, jajnika, płuca i przewodu pokarmowego. Dwukrotny wzrost stężenia obserwuje się u kobiet w III trymestrze ciąży[3].