Bran (Rumunia)

Obecnie Bran (Rumunia) stał się tematem ogólnego zainteresowania, który obejmuje wiele różnych aspektów, a jego implikacje wywarły znaczący wpływ na społeczeństwo. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce i technologii, Bran (Rumunia) wywołał ciągłą debatę i wzbudził zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Bran (Rumunia) i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach, zapewniając kompleksowy przegląd, który pozwoli czytelnikom zrozumieć jego znaczenie i możliwe konsekwencje w dzisiejszym świecie.

Bran
Ilustracja
Bran
Herb
Herb
Państwo

 Rumunia

Okręg

Braszów

Populacja 
• liczba ludności


5 316 (2002)

Kod pocztowy

507025

Położenie na mapie okręgu Braszów
Mapa konturowa okręgu Braszów, na dole znajduje się punkt z opisem „Bran”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bran”
Ziemia45°30′N 25°22′E/45,500000 25,366667

Bran (węg. Törcsvár, niem. Törzburg) – miejscowość w centralnej Rumunii w okręgu Braszów w gminie Bran. Położona jest w południowo-wschodnim kącie Siedmiogrodu, pomiędzy masywami Karpat Południowych: Bucegi i Piatra Craiului, ok. 30 km od Braszowa, przy jednej z dróg łączącej Siedmiogród z Wołoszczyzną.

zamek Bran
widok na wieś z zamku Bran

We wsi znajduje się malowniczy zamek Bran, wzniesiony w XIV w. przez królów węgierskich, reklamowany jednak bezpodstawnie jako obiekt związany z pierwowzorem DrakuliWładem Palownikiem, czemu zawdzięcza ogromną popularność wśród nieświadomych turystów.

Bibliografia

  • W. Korsak, J. Tokarski, Rumunia, Pascal 2004, s. 351-352.
  • Ł. Galusek, A. Dumitru, T. Poller, Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat, Bezdroża 2003, s. 210-211.