Bonifacy Witkowski

W dzisiejszym świecie Bonifacy Witkowski to temat, który przyciąga uwagę i zainteresowanie dużej liczby ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na współczesne społeczeństwo czy wpływ na kulturę popularną, Bonifacy Witkowski stał się wszędzie powracającym tematem rozmów. Od debat politycznych po dyskusje akademickie, Bonifacy Witkowski nadal jest gorącym tematem, który wywołuje emocje, opinie i refleksje we wszystkich sferach życia. Ze znaczeniem przekraczającym granice, Bonifacy Witkowski w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, konsolidując się jako temat, który nadal budzi zainteresowanie i debatę.

Bonifacy Witkowski
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1800
Płock

Data i miejsce śmierci

16 września 1840
Warszawa

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Praca
Styl

klasycyzm

Budynki

Ratusz w Łodzi
Ratusz w Łowiczu

Ratusz w Łodzi

Gabriel Bonifacy Witkowski (ur. 24 marca 1800 w Płocku, zm. 16 września 1840 w Warszawie) – architekt.

Życiorys

Szkołę średnią ukończył w Płocku. Był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, na który zapisał się 11 listopada 1818 (numer albumu 839).

Od 8 stycznia 1820 roku pracował jako konduktor na budowlach Komisji Rządowej Wyznań Religii i Oświecenia Publicznego. Od 3 października 1821 pracował jako adiunkt budowniczy Komisji Województwa Mazowieckiego. Od 12 lutego 1822 był intendentem domów rządowych. 27 lutego 1827 objął stanowisko budowniczego w Królestwie Polskim, a w latach 1829-37 był budowniczym województwa mazowieckiego. Na Mazowszu i w regionie łódzkim zasłynął jako autor licznych ratuszy m.in. w Łodzi, Kutnie, Łowiczu, Sochaczewie, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Górze Kalwarii[1].

Ożeniony z Marianną Apollonią Boretti (1804-1870), córką, budowniczego i architekta warszawskiego, Włocha Józefa Borettiego[2]. Miał z nią ośmioro dzieci, spośród których sześcioro zmarło za życia ojca[3]

Przypisy