W dzisiejszym świecie Biegus rdzawy stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu różnych sektorów społeczeństwa. Jej implikacje przekraczają granice i obejmują zarówno aspekty osobiste, jak i zawodowe. Od czasu pojawienia się Biegus rdzawy wywołał niekończące się debaty i dyskusje, które zwiększyły jego znaczenie i znaczenie w sferze publicznej. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Biegus rdzawy, analizując jego wpływ i zakres dzisiaj. Zagłębiając się w jego pochodzenie, ewolucję i perspektywy na przyszłość, postaramy się rzucić światło na ten temat, który przykuł uwagę tak wielu ludzi na całym świecie.
Calidris canutus canutus – środkowo-północna Syberia, Półwysep Tajmyr i być może Jakucja. Zimuje w zachodniej i południowej Afryce. W Polsce spotykany w czasie przelotów w kwietniu–maju i lipcu–październiku. Regularnie, a jesienią dość licznie pojawia się na wybrzeżu, zaś w głębi kraju jest rzadki i nieliczny.
Siewkowiec nieco większy od biegusa zmiennego, mniejszy i niższy od krwawodzioba. W upierzeniu godowym ma czarniawy, płowo i szaro plamkowy wierzch ciała. Spód ciała, głowa i szyja rdzawopomarańczowe (pióra płowieją do pomarańczowych w lipcu/sierpniu)[8]. Kuper jasnoszary, prążkowany. Brzuch i pokrywy podogonowe rozjaśnione, niekiedy nawet białe. Ogon szary z ciemnym, poprzecznym prążkowaniem. Prosty dziób i nogi czarne. Samica ubarwiona podobnie, lecz kolor rdzawy jest mniej intensywny. W szacie spoczynkowej wierzch ciała u obu płci jest jednolicie szary z wąskimi, białymi brzegami barkówek, brew biała. Młode w szacie juwenalnej ogółem mają ubarwienie przypominające szatę spoczynkową, ale posiadają jasnobrzoskwiniowy nalot na piersi, koronkowe szaro-białe sierpy na piórach grzbietu i lekkie, szare prążkowanie oraz plamkowanie na bokach ciała[9][8]. C. c. islandica ma jaśniejszy spód, a pióra na wierzchu ciała w szacie godowej są obrzeżone żółtawo. C. c. rogersi jest bledszy, a rozjaśnienie na brzuchu zajmuje większą powierzchnię. C. c. rufa jest najbledszym podgatunkiem o czysto białym brzuchu. C. c. roselaari jest bardziej kontrastowo ubarwiony, z ciemniejszym brzuchem i podogoniem[potrzebny przypis].
długość ciała 23–26 cm[8][9] rozpiętość skrzydeł 47–53 cm[9] lub 45–54 cm[8][10] masa ciała 85–220 g[10]
Ekologia i zachowanie
Jajo z kolekcji muzealnej
Biotop
Kamienista tundra pokryta skąpą roślinnością[11]. Zimą odwiedza muliste i piaszczyste wybrzeża, rzadko przebywa w głębi lądu[8].
Gniazdo
Płytki dołek w ziemi wyłożony kawałkami roślin i porostów[11].
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg[11], składając w czerwcu–lipcu 4, rzadko 3 jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 21 dni przez obydwoje rodziców.
Pisklęta
Pisklętami opiekuje się wyłącznie samiec. Młode są w pełni opierzone i osiągają zdolność do lotu po 18–20 dniach od wyklucia. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 2 lub 3 lat[10][11].
IUCN od 2015 roku uznaje biegusa rdzawego za gatunek bliski zagrożenia (NT, Near Threatened); wcześniej, od 1988 roku klasyfikowano go jako gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern). W 2024 roku organizacja BirdLife International szacowała liczebność światowej populacji na 2–3 miliony dorosłych osobników. Trend liczebności populacji uznawany jest za spadkowy[4].
↑ abcVan Gils, J., Wiersma, P. & Sharpe, C.J.: Red Knot (Calidris canutus). del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive . 2019. .
↑ abcdefRobR.HumeRobR. i inni red., Ptaki Europy: przewodnik do rozpoznawania, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2023, s. 191, ISBN 978-83-7763-608-4.
↑ abcLarsL.SvenssonLarsL. i inni, Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego, Wydanie III, poprawione i zaktualizowane, Przewodnik Collinsa, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2023, s. 152–153, ISBN 978-83-7763-647-3.
↑ abcdN. Bouglouan: Red Knot. oiseaux-birds.com . . (ang.).
↑ abcdeMichałM.RadziszewskiMichałM. i inni red., Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski: przewodnik ornitologa, Bełchatów : Warszawa: Fenix ; PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o.o, 2022, s. 172, ISBN 978-83-65808-48-6.
↑Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).
Calidris canutus (Biegus rdzawy). W: M. Gromadzki (red.): Poradniki ochrony siedlisk i gatunków Natura 2000 – podręcznik metodyczny. T. 8: Ptaki (część II). Warszawa: Ministerstwo Środowiska, 2004, s. 53–56. ISBN 83-86564-43-1.