W dzisiejszym świecie Befsztyk tatarski zyskał ogromne znaczenie, generując znaczący wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od momentu pojawienia się Befsztyk tatarski wywołał niekończące się debaty i sprzeczne opinie, stając się tematem ogólnego zainteresowania, który przyciągnął uwagę milionów ludzi na całym świecie. Nie ma znaczenia, czy Befsztyk tatarski działa w obszarze polityki, nauki, kultury, czy jakiejkolwiek innej dziedzinie, jego wpływ jest niezaprzeczalny, a jego obecność jest stała na co dzień. W tym artykule zbadamy różne aspekty Befsztyk tatarski i jego wpływ na nasze dzisiejsze społeczeństwo.
Befsztyk tatarski, tatar – potrawa (zazwyczaj podawana jako przystawka) przyrządzana ze skrobanego, mielonego lub drobno siekanego mięsa[1][2] wołowego, oleju, soli i pieprzu oraz ewentualnie żółtek jaj, cebuli, z dodatkiem przyprawy Maggi[3] lub sosu Worcestershire[4].
Niekoniecznymi dodatkami są także grzyby marynowane, ogórki (kiszone lub konserwowe) lub sardynki w oleju. Mięso przeznaczone na befsztyk tatarski powinno być chude, miękkie i świeże – najlepiej nadaje się do tego udziec, szynka, polędwica lub ligawa[5]. Tatar spożywany jest zazwyczaj na surowo, bez obróbki termicznej[6].
Mniej popularną wersją tatara serwowaną w restauracjach Francji jest „tartare aller-retour”[7] w postaci surowego wołowego mięsa mielonego z przyprawami, obustronnie lekko przysmażonego[7].
W Holandii i Belgii popularna jest wersja w postaci surowego drobno zmielonego mięsa wołowego z wieloma przyprawami w postaci pasty kanapkowej, znanej pod nazwą filet americain.
W XIX-wiecznej Francji befsztyk tatarski przyrządzano z mięsa końskiego (tartare de cheval), które wówczas zwano wołowiną dla ubogich[8].
Ze względu na znikomą ilość węglowodanów tatar jest odpowiedni dla diet niskowęglowodanowych[9].
Mięso kupowane w sklepie (w Polsce i krajach zachodnioeuropejskich) jest co najmniej wyrywkowo badane po uboju, podobnie jak jaja, oraz dodatkowo sprawdzane w przypadku epidemii na danym obszarze[10]. Wprowadzono także leki przeciwpasożytnicze[11].