Baza rakietowa Sedot Micha

W dzisiejszym świecie Baza rakietowa Sedot Micha to temat, który zyskał duże znaczenie i zainteresowanie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, w nauce, kulturze czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie, Baza rakietowa Sedot Micha stał się tematem o ogromnym znaczeniu na całym świecie. Na przestrzeni dziejów Baza rakietowa Sedot Micha odgrywał fundamentalną rolę w rozwoju i ewolucji ludzkości, a jego wpływ jest nadal wyczuwalny. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i aspekty związane z Baza rakietowa Sedot Micha, aby zaoferować szeroką i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu.

Baza rakietowa Sedot Micha
ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Sedot Micha

Typ

wojskowe

Właściciel

Siły Powietrzne Izraela

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Baza rakietowa Sedot Micha”
Ziemia31°44′19″N 34°55′19″E/31,738611 34,921944

Baza rakietowa Sedot Micha (ang. Sedot Mikha Airbase) – wojskowa baza Sił Powietrznych Izraela położona przy moszawach Zecharja i Sedot Micha, w centralnej części Izraela.

Historia

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Al-Buradż, która została zniszczona i wyludniona podczas I wojny izraelsko-arabskiej. Do jej zajęcia doszło w nocy z 19 na 20 października 1948, na samym początku operacji Ha-Har[1].

Tajna baza rakietowa Sedot Micha powstała na początku 1967. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych ocenia się, że na terenie bazy znajduje się około 100 stanowisk rakietowych dla pocisków balistycznych Jerycho-1, Jerycho-2 i Jerycho-3. Na terenie bazy prawdopodobnie jest przechowywana broń jądrowa[2]. W latach 70. baza uzyskała status operacyjny. W bazie początkowo znajdowały się rakiety Jerycho-1 i bomby grawitacyjne dla samolotów F-4, F-15 i F-16, które stacjonowały na północ od bazy w Tel Nof Airbase. W latach 1989–1993 na południowy wschód od bazy, w bazie Kfar Zachariah wybudowano dodatkowe bunkry podziemne dla mobilnych wyrzutni typu Jerycho[3].

Eskadry

W bazie stacjonuje kilka eskadr rakietowych:

Przypisy

  1. Welcome To al-Burayj. Palestine Remembered . . (ang.).
  2. Sedot Micha. Global Security . . (ang.).
  3. Zarychta 2016 ↓, s. 533.

Bibliografia

Linki zewnętrzne