Azotan ołowiu(II)

W dzisiejszym artykule omówimy Azotan ołowiu(II), temat, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Azotan ołowiu(II) był przedmiotem debaty, analiz i refleksji w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. W tym artykule zbadamy różne aspekty Azotan ołowiu(II), zbadamy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i przedstawimy krytyczne spojrzenie na jego znaczenie we współczesnym świecie. Azotan ołowiu(II) to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, a jego wpływ odczuwalny jest w wielu aspektach naszego codziennego życia. Zatem bez zbędnych ceregieli zagłębimy się w fascynujący świat Azotan ołowiu(II) i wspólnie odkryjemy jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Azotan ołowiu(II)
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

Pb(NO
3
)
2

Masa molowa

331,21 g/mol

Wygląd

biały lub prawie biały, krystaliczny proszek lub bezbarwne kryształy[1]

Identyfikacja
Numer CAS

10099-74-8

PubChem

24924

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Azotan ołowiu(II), Pb(NO
3
)
2
nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu azotowego i ołowiu na II stopniu utlenienia.

Azotan ołowiu(II) występuje w postaci bezbarwnych kryształów lub białego proszku. Jest rozpuszczalny w wodzie (w temp. 20 °C – 52,2 g na 100g H2O), a jego roztwór ma odczyn kwasowy. Powyżej temperatury 470 °C rozkłada się na tlenki azotu i ołowiu.

Azotan ołowiu ma właściwości utleniające, dlatego należy go przechowywać z dala od materiałów palnych. Jest toksyczny. LD50 (szczur, dożylnie) wynosi 93 mg/kg. Działa drażniąco na skórę, oczy, płuca i błony śluzowe.

Ze względu na właściwości utleniające azotan ołowiu jest używany w produkcji zapałek, materiałów wybuchowych oraz w przemyśle barwników.

Przypisy

  1. a b c Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4.
  2. Merck: Sicherheitsdatenblatt. . . (niem.).
  3. a b Azotan ołowiu(II) (nr 203580) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski.
  4. a b c Department of Chemistry, The University of Akron: Lead nitrate. . (ang.).
  5. a b Związki ołowiu, Classification and Labelling Inventory, Europejska Agencja Chemikaliów (ang.).

Bibliografia