Atracidae

W ramach Atracidae należy dziś zastanowić się nad znaczeniem tego aspektu. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym czy zawodowym, Atracidae odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Od jego początków po znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, istotne jest zrozumienie ewolucji Atracidae na przestrzeni czasu i jego wpływu na współczesny świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Atracidae, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksowy pogląd na jego dzisiejsze znaczenie.

Atracidae
Hogg, 1901
Ilustracja
Hadronyche modesta
Ilustracja
Atrax sutherlandi
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Atracidae

Synonimy
  • Atraceae Hogg, 1901
  • Atracinae Hogg, 1901
  • Pseudatraceae Rainbow, 1914
  • Poikilomorphiae Rainbow, 1914
  • Anaepsiadiae Rainbow et Pulleine, 1918
  • Atraxeae Roewer, 1942
  • Pseudoatraxeae Roewer, 1942
  • Atraxini Bücherl, 1971
Zasięg występowania
Mapa występowania

Atracidaerodzina pająków z infrarzędu ptaszników. Obejmuje 38 opisanych gatunków. Wszystkie są endemitami Australii.

Morfologia

Pająki osiągające 13,5 mm długości prosomy i 40 mm długości ciała[1][2].

Karapaks jest gładki, prawie lśniący, barwy ciemnobrązowej do czarnej, rzadziej rudobrązowej, zaopatrzony w szczecinki na krawędziach, liniach promienistych i linii środkowej. Ma wyniesioną część głowową, co najwyżej niski wzgórek oczny i obrzeżone bruzdą krawędzie części tułowiowej. Jamka karapaksu występuje w postaci poprzecznej bruzdy o kształcie prostym lub mocno ku tyłowi wygiętym. Szczękoczułki mają taki jak karapaks zakres ubarwienia. Ich człon nasadowy jest przysadzisty, zwłaszcza u samic, na wierzchu zaopatrzony w rozszerzające się ku szczytowi pasmo silnych, ciemnych włosków i szczecinek. Bruzda szczękoczułka oprócz zębów na krawędziach bocznych ma także jeden lub więcej pośrodkowych szeregów ząbków mniejszych[2]; jedynie u H. nadgee brak zębów na tylnej krawędzi bruzdy[3]. Pazur jadowy na powierzchniach przednio-bocznych wyposażony jest we wzdłużne kile. Pomiędzy szczękoczułkami brak guzka. Dłuższe niż szersze szczęki mają silnie rozwinięty płat stożkowaty w części przednio-środkowej oraz liczne, zagęszczone nasadowo i zanikające ku płatowi kuspule na powierzchni pośrodkowo-brzusznej. U większości gatunków na szczękach występują serrule. Tak szeroka jak długa do znacznie szerszej niż dłuższej, prostokątnawa w zarysie warga dolna zwykle oddzielona jest szerokim rowkiem poprzecznym od jajowatego w zarysie sternum, na którym to występują trzy pary sigilla, z których para ostatnia jest duża i jajowata. Rzeźba oskórka sternum jest łuskowata[2].

Stopień owłosienia odnóży jest słaby do przeciętnego, zwykle z pozostawionymi wzdłużnymi pasmami nagiego oskórka na powierzchniach grzbietowych i bocznych. Kolorystyka nóg jest rudobrązowa do czarnej. Nitkowate trichobotria i nieco kołnierzowate botria tworzą podwójny szereg na goleniach, prosty pojedynczy szereg na grzbiecie nadstopi i zygzakowaty szereg na stopach. U samca pierwsza para odnóży ma często liczne kolce na tylno-brzusznych powierzchniach goleni i spodnich powierzchniach nadstopi, a druga para może mieć goleń i nastopie niezmodyfikowane lub z modyfikacjami, np. wykrzywieniami czy hakami (apofizami). Spód stóp uzbrojony jest w kolce, najczęściej zebrane w dwa szeregi boczne, rzadko z pełnym szeregiem pośrodkowym. Na stopach samic brak skopuli, natomiast u samców są one złożone z krótkich, grubych, wyostrzonych włosków i niekiedy zachodzą na szczyt nadstopia. To ostatnie nie ma grzebyków do wyczesywania. Stopę wieńczą trzy pazurki, z których górne mają szereg od 7 do 15 mocnych zębów, a dolny kilka ząbków. Kępki przypazurkowe utworzone są przez liczne, długie, strzępiaste włoski[2].

Opistosoma (odwłok) jest brązowa do czarnej, często z kasztanowym odcieniem, cienko porośnięta ciemnymi włoskami i szczecinkami. Za niepigmentowanymi sigilla przednio-grzbietowymi znajduje się od trzech do pięciu par w różnym stopniu zaznaczonych, wąskich szewronów tworzonych przez niepigmentowane kropki. Występują tylko dwie pary kądziołków przędnych z których tylno-środkowe rozstawione są na szerokość nasadowego członu, a tylno-boczne są dość krótkie[2].

Nogogłaszczki mają zwykle rzepkę i goleń w pewnym stopniu nabrzmiałe, tę pierwszą co najmniej tak szeroką jak udo. Krótkie, pozbawione kolców cymbium ma przód podzielony na dwa jednakowe płaty. Bulbus ma jajowato-gruszkowaty rejon tegularny z subtegulum oddzielonym od tegulum głębokim, podłużnym rowkiem, niekiedy szeroko otwartym, oraz embolus o szerszym niż u Macrothelidae, spłaszczonym trzonie i mniej lub bardziej skręconej części odsiebnej z flankowatą dolną krawędzią bruzdy ejakulacyjnej[2].

Genitalia samicy zawierają jedną parę jednopłatowych, niezmodyfikowanych, często nieco przedwierzchołkowo przewężonych spermatek[2].

Ekologia i występowanie

Hadronyche cerberea w środowisku naturalnym
Wlot do nory Atrax robustus
Osobnik młodociany Hadronyche infensa

Pająki te najczęściej zasiedlają wilgotne lasy, ale niektóre występują np. w suchych, otwartych zadrzewieniach, górskich ziołoroślach, a nawet w środowiskach synantropijnych, jak parki czy ogrody[2][1]. Większość żyje w norkach utworzonych w szczelinach gleby, ścióle, pod kamieniami, leżącymi kłodami i wewnątrz nich; niektóre gatunki saproksyliczne wyspecjalizowały się w zasiedlaniu próchnowisk drzew jeszcze stojących. U wylotu norki znajduje się lejkowata sieć łowna, zwykle z rozchodzącymi się promieniście nićmi sygnałowymi[2].

Przedstawiciele rodziny są endemitami wschodniej części Australii[2]. Znani są z Queenslandu, Nowej Południowej Walii, Australijskiego Terytorium Stołecznego, Australii Południowej, Wiktorii i Tasmanii[2][4]. Na zachód docierają do Półwyspu Eyre’a, na północ zaś do okolic Mossman. Dwa opisane z poza Australii gatunki uznawane są za wątpliwe (nomina dubia), a dane dotyczące miejsc ich odłowu za niewiarygodne[2].

Taksonomia i ewolucja

Do rodziny tej zalicza się 38 opisanych gatunków sklasyfikowanych w trzech rodzajach:

Omawiany takson wprowadzony został w 1901 roku przez Henry’ego R. Hogga na łamach „Proceedings of the Zoological Society of London” jako grupa Atraceae w obrębie podrodziny Diplurinae, zaliczając do niej dwa rodzaje, Atrax i Hadronyche[5]. Później Diplurinae wyniesiono do rangi rodziny Dipluridae, a omawianą grupę do rangi podrodziny Atracinae[6]. W 1980 roku Robert J. Raven przeniósł te rodzaje do Hexathelidae, rozważając nawet synonimizację Atrax z Hadronyche[7]. W 2010 roku Michael Roland Gray dokonał rewizji całych Atracinae, wprowadzając trzeci rodzaj – Illawarra[2].

Wyniki filogenetycznych analiz molekularnych Marshala Hedina i innych z 2018 roku wykazały, że Atracinae stanowią grupę siostrzaną dla Actinopodidae, a z pozostałymi Hexathelidae spokrewnione są nawet dalej niż z Macrothelidae i Porrhothelidae[8]. W związku z tym wyniesiono omawianą grupę do rangi osobnej rodziny[8][4]. Linie ewolucyjne Atracidae i Actinopodidae rozeszły się według tych wyników ponad 200 mln lat temu[8]. Z kolei wyniki analizy filogenetycznej autorstwa Stephanie F. Lorii i współpracowników z 2025 roku wskazują, że linie ewolucyjne rodzajów Atrax i Hadronyche rozdzieliły się 72 mln lat temu, w kredzie późnej[1].

Znaczenie medyczne

Atracidae uznawane są często za najniebezpieczniejsze pod względem jadowitości pająki i jedne z najniebezpieczniejszych pod tym względem zwierząt[2]. Odpowiedzialne są za liczne silne zatrucia jadem i co najmniej kilkanaście przypadków śmiertelnych. Najwięcej z nich przypisywanych jest gatunkowi Atrax robustus[2][9], który zaadaptował się do środowisk życia w pobliżu siedzib ludzkich[1]. Żadnego przypadku śmiertelnego nie odnotowano jednak po wprowadzeniu w 1980 roku skutecznej antytoksyny[9].

Przypisy

  1. a b c d Stephanie F. Loria, Svea-Celina Frank, Nadine Dupérré, Helen M. Smith, Braxton Jones, Bruno A. Buzatto, Danilo Harms. The world’s most venomous spider is a species complex: systematics of the Sydney funnel-web spider (Atracidae: Atrax robustus). „BMC Ecology and Evolution”. 25, 2025. 
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Michael R. Gray. A revision of the Australian funnel-web spiders (Hexathelidae: Atracinae). „Records of the Australian Museum”. 62 (3), s. 285–392, 2010. DOI: 10.3853/j.0067-1975.62.2010.1556. (ang.). 
  3. P. M. Whitington, K.-L. Harris. A new species of Australian funnel-web spider (Mygalomorphae, Atracidae, Hadronyche) redefines the family Atracidae. „Records of the Australian Museum”. 73 (4), s. 115-122, 2021. DOI: 10.3853/j.2201-4349.73.2021.1779. 
  4. a b Family: Atracidae Hogg, 190. World Spider Catalog . Naturhistorisches Museum Bern. .
  5. Henry Roughton Hogg. On Australian and New Zealand spiders of the suborder Mygalomorphae. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 71 (1), s. 218-279, 1901. DOI: 10.1111/j.1469-7998.1901.tb08176.x. 
  6. Michael Roland Gray. Aspects of the systematics of the Australian funnel web spiders (Araneae: Hexathelidae: Atracinae) based upon morphological and electrophoretic data. „Australian Entomological Society Miscellaneous Publication”. 5, s. 113-125, 1988. 
  7. Robert J. Raven. The evolution and biogeography of the mygalomorph spider family Hexathelidae (Araneae, Chelicerata). „Journal of Arachnology”. 8 (3), s. 251–266, 1980. JSTOR: 3705005. (ang.). 
  8. a b c Marshal Hedin, Shahan Derkarabetian, Martín J. Ramírez, Cor Vink, Jason E. Bond. Phylogenomic reclassification of the world’s most venomous spiders (Mygalomorphae, Atracinae), with implications for venom evolution. „Scientific Reports”. 8 (1636), s. 1-7, 2018. DOI: 10.1038/s41598-018-19946-2. 
  9. a b Sandy Steffany Pineda i inni, The lethal toxin from Australian funnel-web spiders is encoded by an intronless gene, „PLoS One”, 7 (8), 2012, art. nr e43699, DOI10.1371/journal.pone.0043699, PMID22928020, PMCIDPMC3425536 (ang.).