Archeologia śródziemnomorska

W tym artykule zbadamy Archeologia śródziemnomorska z różnych perspektyw, analizując jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w historii. Krytycznym i obiektywnym spojrzeniem zajmiemy się najważniejszymi aspektami związanymi z Archeologia śródziemnomorska, zagłębiając się w jego pochodzenie, ewolucję i rozwój na przestrzeni czasu. Poprzez dogłębną analizę odkryjemy różne koncepcje i teorie, które krążą wokół Archeologia śródziemnomorska, w celu zapewnienia kompleksowego zrozumienia jego znaczenia we współczesnym kontekście. Ponadto zbadamy implikacje i skutki, jakie Archeologia śródziemnomorska miał w różnych obszarach, umożliwiając w ten sposób szeroką i szczegółową wizję jego dzisiejszego znaczenia.

Archeologia śródziemnomorska (zwana dawniej klasyczną) – wyspecjalizowana gałąź nauk archeologicznych, mającą własne i odrębne metody naukowe podobnie jak filologia klasyczna czy orientalna na tle ogólnych nauk filologicznych. Przedmiotem badań archeologii śródziemnomorskiej jest kultura i sztuka krajów basenu Morza Śródziemnego (Grecja, całość Imperium Rzymskiego, Egipt, tereny Persji i Turcji, Bliski Wschód).

Archeologia śródziemnomorska wchodziła dawniej w skład kompetencji wydziału nauk filologicznych podczas gdy tzw. prahistoria, obecnie nazywana archeologią (np. Polski) i powszechną miała swoje miejsce na wydziale nauk historycznych.

Bibliografia