W dzisiejszym świecie Andrzej i Marta Goworscy jest tematem ciągłej debaty i analiz. Od swoich początków po znaczenie we współczesnym społeczeństwie, Andrzej i Marta Goworscy przyciąga uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa. Dzięki bogatej i różnorodnej historii Andrzej i Marta Goworscy odegrał zasadniczą rolę w rozwoju ludzkości, wpływając na różne aspekty codziennego życia. Na przestrzeni lat jego wpływ był tak znaczący, że nadal stanowi przedmiot badań i refleksji w różnych obszarach. W tym artykule będziemy dalej badać rolę Andrzej i Marta Goworscy i jego znaczenie w dzisiejszym świecie.
![]() Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski, sierpień 2016 | |
Miejsce urodzenia |
Lublin/Białystok |
---|---|
Narodowość |
polska |
Język |
polski |
Alma Mater |
Marta Panas-Goworska: UMCS, SWPS |
Dziedzina sztuki |
literatura popularnonaukowa, esej, opowiadanie |
Ważne dzieła | |
|
Marta Panas-Goworska (ur. 5 stycznia 1980 w Lublinie) i Andrzej Goworski (ur. 31 lipca 1979 w Białymstoku) – pisarski duet. Interesują się kulturą i historią krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Prywatnie małżeństwo[1][2].
Marta Panas-Goworska jest córką Teresy i Władysława Panasów, siostrą Rafała Panasa i Pawła Panasa[3]. Z wykształcenia jest kulturoznawcą[4], ukończyła studia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie[5]. Śledzi internacjonalistyczne związki między namiętnością a zbrodnią[2]. Ponadto zajmuje się redagowaniem i opracowywaniem pism swojego ojca, Władysława Panasa, np. w wydanym przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” Magicznym mieście. Szkicach i fragmentach lubelskich. Laureatka stypendium na realizację w 2019 roku projektów z zakresu twórczości artystycznej Miasta Lublin[6] oraz stypendium twórczego na drugie półrocze 2019 roku. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przygotowanie książki o pionierkach polskiej medycyny[7]. Wraz z Iwoną Sudoł-Szopińską jest współautorką miniatur z zakresu historii radiologii, publikowanych cyklicznie na stronach European Society of Musculoskeletal Radiology[8][9].
Andrzej Goworski jest polonistą[4], absolwentem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, i również zajmuje się tematyką medyczną[2]. Jest autorem opowiadań i recenzji literackich. Publikował m.in. na łamach: „Akcentu”[4], „Odry” czy „Toposu”. Od 2007 roku współpracuje z wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2015–2018 pracował jako koordynator ds. nauki w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher[10], a w 2018 roku został asystentem w Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS[11].
Publikują m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”, „National Geographic” oraz współpracują z kwartalnikiem literacko-artystycznym „Akcent”[4]. W artykułach popularnych Goworscy podejmują zagadnienia radzieckiej sztuki, opisując np. modę bolszewików lub trendy w sztukach plastycznych oraz problematyką nauk o życiu i analizując ich specyfikę w Związku Radzieckim. Prowadzą również bloga poświęconego historii Związku Radzieckiego – „Sowiecki alfabet”[1]. Mieszkają w Warszawie.
Goworscy są autorami czterech książek, w tym trzech opublikowanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN: Naukowcy spod czerwonej gwiazdy (2016), Grażdanin N.N. (2017) i Inżynierowie Niepodległej (2018), a także książki Naznaczeni przez rewolucję bolszewików (2017), która ukazała się nakładałem marki Editio wchodzącej w skład Grupy Wydawniczej Helion. Publikacje Naukowcy spod czerwonej gwiazdy i Grażdanin N.N. traktują o historii ZSRR[12][13][14][15]. Pierwsza poświęcona jest radzieckim naukowcom: Oldze Lepieszynskiej, Nikołajowi i Siergiejowi Wawiłowom, Andriejowi Tupolewowi, Michaiłowi Bachtinowi, Lwu Termenowi, Trofimowi Łysence, Grigorijowi Majranowskiemu, Ernstowi Krenkelowi, Lwu Landauowi, Władimirowi Diemichowowi, Michaiłowowi Kałasznikowowi, Andriejowi Sacharowowi. Ideą przewodnią autorów było zachowanie obiektywizmu i przedstawienie postaci odpowiednio do ich zasług i przewin. W drugiej książce autorzy skupili się na codziennym życiu mieszkańców ZSRR w okresie od lat 40. do połowy 90. XX wieku. Rosjoznawca Andrzej de Lazari, recenzując książkę Grażdanin N. N., scharakteryzował ją jako pracę popularnonaukową[4]. Kolejna, trzecia książka autorów, Naznaczeni przez rewolucję bolszewików, to zbiór biogramów następujących postaci: Michaiła Tuchaczewskiego, Isaaka Babla, Anatolija Łunaczarskiego, Siergieja Prokofjewa, Aleksandra Kołczaka, Mariji Boczkariowej, Aleksandry Kołłontaj, Łarisy Rejsner i Mariny Cwietajewej[16]. Czwarta publikacja – Inżynierowie Niepoległej opowiada o polskich inżynierach działających najpierw w Cesarstwie Rosyjskim, a mających swój udział w budowie niepodległego państwa polskiego[17][18]. Zaprezentowano w tej publikacji postacie Marii Szymanowskiej, Alfonsa Poklewskiego-Koziełła, Stanisława Kierbedzia, Benedykta Dybowskiego, Michała Jankowskiego, Witolda Zglenickiego, Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego. W 2017 roku książka autorstwa Goworskich Naukowcy spod czerwonej gwiazdy otrzymała Nagrodę internautów w konkursie na najlepszą popularnonaukową książkę 2016 roku „Mądra Książka”, organizowanym przez Fundację Euklidesa i Uniwersytet Jagielloński[19]. Konspekt ich czwartej książki poświęconej Polakom na Wschodzie w latach 1830–1919 został nagrodzony stypendium twórczym na 2018 rok Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[20].