W tym artykule zajmiemy się tematem Andrzej Łukasik (kontrabasista) w sposób wyczerpujący i szczegółowy. Andrzej Łukasik (kontrabasista) to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób, a jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo jest niezaprzeczalny. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane ze Andrzej Łukasik (kontrabasista), od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejsze implikacje. Ponadto zbadamy różne opinie i perspektywy na temat Andrzej Łukasik (kontrabasista), aby zaoferować naszym czytelnikom szeroką i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu. Bez wątpienia Andrzej Łukasik (kontrabasista) to temat zasługujący na dokładne zbadanie i mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczającym i pouczającym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat Andrzej Łukasik (kontrabasista).
![]() Andrzej Łukasik, Warszawa 2011 | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód |
muzyk, kontrabasista |
Andrzej Łukasik (ur. 1 września 1955 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, kontrabasista.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kontrabasu profesora Andrzeja Mysińskiego. Karierę muzyka jazzowego rozpoczął w 1978 r. w Kwintecie Kazimierza Jonkisza, w skład którego wchodzili również: Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak i Janusz Skowron. Zespół w tym składzie nagrał płytę oraz uczestniczył w festiwalu Jazz Jamboree w 1980 roku. W pierwszej połowie lat 80. był stypendystą nagrody im. Krzysztofa Komedy. Razem z Krzysztofem Wolińskim zdobył w 1984 r. wyróżnienie na konkursie jazzowym w Hoeilaart w Belgii.
Współpracował z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej, m.in. Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Olejniczakiem, Pawłem Perlińskim, Robertem Majewskim, Januszem Skowronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzesimirem Dębskim i Januszem Muniakiem.
Członek wielu formacji jazzowych, m.in. zespołów Włodzimierza Nahornego, Novi Singers, Kazimierza Jonkisza, Pawła Perlińskiego, Big Bandu PRiTV Andrzeja Trzaskowskiego, Project Grappelli, a także Warsaw Paris Jazz Quintet. Razem z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim stworzyli zespół Straszni Panowie Trzej.
Współpracował także z artystami nie związanymi z muzyką jazzową, m.in. Krzysztofem Jakowiczem, Andrzejem Wróblem, Wojciechem Młynarskim, Jerzym Derflem, Krystyną Jandą, Joanną Trzepiecińską, Zbigniewem Zamachowskim, Piotrem Machalicą, Arturem Andrusem, Andrzejem Poniedzielskim oraz Bogdanem Loeblem.
Był także twórcą wielu projektów muzycznych, m.in.: trwającego 5 lat cyklu koncertów prowadzonych przez Artura Andrusa, pt. Jazz, Powidła, Lasy (później nazwanego Warszawskie Wieczory Jazzowe), prezentującego gwiazdy wokalistyki jazzowej (wśród gości występowali m.in. Ewa Bem, Lora Szafran, Iza Zając, Ewa Uryga, Andrzej Dąbrowski, Janusz Szrom, Marek Bałata, Krzysztof Kiljański, Marc Thomas, Miles Griffith, Monty Waters, Sibel Kose i wielu innych).
Od 1994 r. prowadzi firmę muzyczną Blue Note Agencja Artystyczna, zajmującą się organizacją koncertów i festiwali oraz produkcją płyt.
Dwa spośród jego albumów otrzymały status Złotej Płyty: Straszni Panowie Trzej oraz Pogadaj ze mną (oba w 2009 roku)[1].