Alfred Eisenstaedt

W dzisiejszym świecie Alfred Eisenstaedt przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na polu kultury, Alfred Eisenstaedt stał się tematem zainteresowania w różnych obszarach. Od momentu powstania do chwili obecnej Alfred Eisenstaedt pozostawił ślad w życiu ludzi, wywołując debaty, refleksje i badania na temat jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Alfred Eisenstaedt, analizując jego znaczenie i dzisiejsze implikacje.

Alfred Eisenstaedt (ur. 6 grudnia 1898 w Tczewie, zm. 24 sierpnia 1995) – niemiecki i amerykański fotograf, ojciec „fotożurnalizmu”. Był pionierem fotografii reportażowej.

Życiorys

Urodził się w Tczewie (wówczas Prusy Zachodnie). W 1906 roku rodzina Eisenstaedta (rodzice Alfreda wraz z trzema synami) opuściła Tczew i przeprowadziła się do Berlina.

Od młodości fascynował się fotografią. Pierwszy aparat firmy Kodak otrzymał od swojego wujka. Jego kariera szybko się rozwijała. W roku 1931 uzyskał nagrodę agencji „Associated Press”. Rosnący w siłę narodowy socjalizm w Niemczech stał się przyczyną emigracji Eisenstaedta. W 1935 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Wykonywał fotografie Mediolanu, Florencji, Wenecji, Paryża i Londynu. Fotografował znane postacie polityki i kultury m.in.: Marlene Dietrich, Sophię Loren czy Marilyn Monroe, Ernesta Hemingwaya, Alberta Einsteina, a także W. Churchilla, J.F. Kennedy’ego czy F.D. Roosevelta. Wykonywał także fotograficzne reportaże historyczne.

W latach 1936–1972 pracował jako fotograf dla magazynu Life. Był autorem 92 okładek tego magazynu i 2500 ilustracji. Najsłynniejsze zdjęcie Eisenstaedta to V-J Day in Times Square – para całująca się na wieść o poddaniu się Japonii i zakończeniu II wojny światowej – marynarz i pielęgniarka na Times Square w Nowym Jorku, 14 sierpnia 1945 roku, znanym jako Victory over Japan Day (V-J Day).

Zmarł w wieku 97 lat w swoim domu na ulubionej wyspie Martha’s Vineyard, gdzie od 50 lat spędzał lato.

W Tczewie upamiętniono Alfreda Eisenstaedta w trakcie sesji historycznej pt. „Śladami nieznanych postaci Tczewa i okolic” w dniu 26 czerwca 2009 roku. Referat na temat słynnego fotografa wygłosiła Ewa Żywiecka. Organizatorzy sesji – Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie – przygotowują publikację materiałów z sesji, zawierającą obszerny biogram Alfreda Eisenstaedta[1]. W Tczewie znajduje się również mural, na którym widnieje słynne zdjęcie fotografa.

Przypisy

  1. Kaszubi.pl , kaszubi.pl (pol.).

Linki zewnętrzne