W dzisiejszym świecie Aeshna nabrał niezaprzeczalnego znaczenia. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w środowisku akademickim, Aeshna stał się tematem zainteresowania szerokiego spektrum ludzi. Od swoich początków do dzisiejszej ewolucji, Aeshna odcisnął swoje piętno na różnych obszarach ludzkiej wiedzy. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Aeshna, analizując jego znaczenie i implikacje dla współczesnego społeczeństwa. Stosując podejście multidyscyplinarne, zbadamy, jak Aeshna ukształtował i nadal kształtuje świat, w którym żyjemy.
Aeshna – rodzaj stosunkowo dużych ważek z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Gatunki z tego rodzaju określane są w języku polskim zwyczajową nazwą żagnica lub żagiew[3].
Rodzaj został opisany przez Fabriciusa w 1775 jako pierwszy rodzaj rodziny Aeshnidae. Początkowo obejmował 4 gatunki. Przez długi czas w literaturze stosowano nieprawidłową pisownię nazwy naukowej Aeschna. Gatunek typowy został poprawnie określony dopiero w 1934. Jest nim Aeshna grandis[4].
Opisano ponad 100 gatunków występujących w obydwu Amerykach, Eurazji i Afryce. Większość z nich przeniesiono do innych rodzajów. Analiza filogenetyczna i biogeograficzna wskazuje, że tylko gatunki holarktyczne powinny być klasyfikowane w tym rodzaju. Pozostałe, nie licząc wcześniej wydzielonych, zaliczane są do Rhionaeschna[4].
↑ abAeshna, Integrated Taxonomic Information System(ang.).
↑ abPaulson, D., Schorr, M., Abbott, J., Bota-Sierra, C., Deliry, C., Dijkstra, K.-D. & Lozano, F. (Coordinators): World Odonata List. Odonata Central, University of Alabama, 2023-02-13. . (ang.).