Żagnica północna

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Żagnica północna, analizując jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych kontekstach. Zagłębimy się w najważniejsze aspekty Żagnica północna, a także jego możliwe implikacje na przyszłość. Poprzez wyczerpujące i multidyscyplinarne badanie staramy się zaoferować pełne i aktualne spojrzenie na Żagnica północna, aby zapewnić naszym czytelnikom głębokie i wzbogacające zrozumienie tego tematu. Zagłębimy się w różne obszary badań związane z Żagnica północna, próbując odkryć jego liczne aspekty i wpływ na życie codzienne.

Żagnica północna
Aeshna caerulea
(Ström, 1783)
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

ważki

Podrząd

ważki różnoskrzydłe

Nadrodzina

Aeshnoidea

Rodzina

żagnicowate

Rodzaj

Aeshna

Gatunek

żagnica północna

Synonimy
  • Libellula caerulea Ström, 1783[1]
  • Libellula squamata Müller, 1764 (nomen oblitum)[1]
  • Aeshna borealis Zetterstedt, 1840[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Żagnica północna (Aeshna caerulea) – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae)[1]. Jest szeroko rozprzestrzeniona w chłodnej strefie Europy i Azji. W Europie, poza północą kontynentu, występuje jako relikt polodowcowy w górach – w Alpach, Szumawie czy Sudetach[2][3]. W zwartym zasięgu swojego występowania nie jest zagrożona. W Polsce występuje jedynie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego[3] i jest uznawana za gatunek zagrożony, objęty ścisłą ochroną gatunkową[4].

Długość ciała 65 mm, rozpiętość skrzydeł 90 mm[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d D. Paulson, M. Schorr & C. Deliry: World Odonata List. 2022-05-15. . (ang.).
  2. a b Aeshna caerulea, The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b Ewa Miłaczewska: Żagnica północna Aeshna caerulea. wazki.pl . .
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).
  5. Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski (pdf). „Odonatrix - Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239.