Adranus

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w świat Adranus, temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Zagłębimy się w jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i wszystkie konsekwencje, jakie ze sobą niesie. Adranus to temat, który wywołał wiele sprzecznych opinii, dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie aspekty z nim związane. W tym artykule zbadamy wszystkie aspekty Adranus i spróbujemy rzucić światło na ten złożony i fascynujący temat. Dołącz do nas w tej przygodzie wiedzy!

Adranus
bóg ognia
Ilustracja
Siedziba

pod Etną

Teren kultu

Sycylia

Szczególne miejsce kultu

okolicach miasta Adrano (starożytne Adranus)

Adranus lub Adranos (gr. Αδρανός) – w mitologii rzymskiej bóg ognia czczony na Sycylii przez jej rdzennych mieszkańców – Sykulów.

Oddawano mu cześć przede wszystkim w okolicach miasta Adrano (staroż. Adranus), w pobliżu Etny[1]. Miał zamieszkiwać pod wulkanem, zanim został stamtąd wypędzony przez Hefajstosa/Wulkana. Poświęconym mu zwierzęciem był zapewne pies, o czym świadczy wzmianka u Klaudiusza Eliana o tysiącu świętych psów, hodowanych w pobliżu jego świątyni[2]. Za kochankę Adranusa uchodziła nimfa Talia; według jednej z wersji mitu para ta była rodzicami Palików (w innych wersjach uchodzących za synów Zeusa).

Niektórzy badacze wskazują na możliwe podobieństwa między Adranusem a perskim bóstwem Adarem i fenickim Adramelechem; obydwaj są kojarzeni z ogniem i słońcem[3].

Przypisy