W tym artykule porozmawiamy o Święto Herkulesa, temacie, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Święto Herkulesa to koncepcja, która na przestrzeni dziejów budziła ciekawość i kontrowersje, wywierając ogromny wpływ na społeczeństwo i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje. Przeanalizujemy różne aspekty związane z Święto Herkulesa, od jego pochodzenia i ewolucji, po jego udział w życiu codziennym. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Święto Herkulesa, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję tego bardzo istotnego tematu.
Święto Herkulesa – rzymskie święto na cześć herosa Herkulesa obchodzone 12 sierpnia.
Według pisarza rzymskiego Marka Terencjusza Warrona ("De lingua Latina") w tym dniu na Forum Boarium, na ołtarzu Herkulesa zwanym Ara Maxima (łac. Herculis Invicti Ara Maxima[1]), położonym w pobliżu świątyni Herkulesa Olivariusa, patrona handlarzy oliwek i oliwy, składano ofiary z produktów handlowych, a pretor miejski (łac. praetor urbanus) składał w imieniu państwa doroczną ofiarę z jałówki[2].
12 sierpnia 29 roku p.n.e. ofiary na ołtarzu Herkulesa na Forum Boarium złożył Oktawian August; dokonał tego w przeddzień odbycia uroczystego triumfu po zwycięstwie w Dalmacji, w Egipcie i w bitwie pod Akcjum[3][4].
Poza tym Herkules był czczony w starożytnym Rzymie również w dniu 4 czerwca, gdy obchodzono święto Herkulesa Wielkiego Opiekuna (łac. Hercules Magnus Custos)[5].