Adam Mytych

Mówienie o Adam Mytych jest zagłębianiem się w ekscytujący i stale rozwijający się temat. Od samego początku Adam Mytych budził zainteresowanie ekspertów i fanów, którzy badali jego liczne aspekty i wymiary. W tym artykule zbadamy różne aspekty Adam Mytych, od jego wpływu na społeczeństwo po możliwe przyszłe zastosowania. Poprzez szczegółową analizę staramy się zaoferować wszechstronną wizję Adam Mytych, uwzględniającą zarówno jego przeszłość, jak i teraźniejszość oraz prognozującą jej potencjalny rozwój.

Adam Mytych
Data i miejsce urodzenia

22 sierpnia 1972
Duszniki-Zdrój

Zawód, zajęcie

polityk, ekonomista

Alma Mater

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu

Adam Henryk Mytych (ur. 15 lipca 1955 w Dusznikach-Zdroju) – polski polityk, ekonomista i samorządowiec, ostatni wicewojewoda leszczyński.

Życiorys

Ukończył technikum budowlane, a następnie studia z ekonomiki oraz organizacji budownictwa i inwestycji na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował w Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Lesznie, od 1991 prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 90. zasiadał w leszczyńskiej radzie miasta. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję wicewojewody leszczyńskiego, ostatniego przed reformą wprowadzającą nowy podział administracyjny Polski. Potem pracował jako kierownik Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, dyrektor generalny prywatnego przedsiębiorstwa i zastępca wojewódzkiego inspektora inspekcji handlowej w Poznaniu.

Należał do Unii Wolności, m.in. z jej list w 2001 bez powodzenia kandydował w wyborach do Sejmu w okręgu kaliskim. Kierował miejskimi strukturami UW, następnie po jej przekształceniu był przewodniczącym leszczyńskiej Partii Demokratycznej. W 2006 wraz z większością lokalnych działaczy PD (m.in. byłym prezydentem miasta Edwardem Szczuckim) przeszedł do Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku oraz w 2010 bez powodzenia z ramienia PO ubiegał się o mandat radnego. Powrócił do rady miejskiej w 2014 z ramienia lokalnego komitetu wyborczego Łukasza Borowiaka. W 2015 został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta miasta, składając w konsekwencji mandat radnego (który uzyskał także w wyborach w 2018). Funkcję wiceprezydenta Leszna sprawował do 2024. W tym samym roku bez powodzenia kandydował do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Przypisy