109 Batalion Schutzmannschaft

W tym artykule przeanalizujemy wpływ, jaki 109 Batalion Schutzmannschaft wywarł na różne obszary społeczeństwa. Od momentu pojawienia się 109 Batalion Schutzmannschaft przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu, stając się wszechobecnym zjawiskiem we współczesnej kulturze. Poprzez wyczerpującą analizę zbadamy różne perspektywy i opinie istniejące wokół 109 Batalion Schutzmannschaft, a także jego wpływ w tak różnorodnych dziedzinach, jak polityka, technologia, moda i rozrywka. Dodatkowo zbadamy rolę, jaką 109 Batalion Schutzmannschaft odegrał w transformacji społeczeństwa i sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje. W tym artykule zagłębimy się w najważniejsze aspekty 109 Batalion Schutzmannschaft, oferując pełną i zaktualizowaną wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny.

109 Batalion Schutzmannschaft
Schutzmannschaftsbataillon 109
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

1941

Rozformowanie

1944

Organizacja
Rodzaj wojsk

Ordnungspolizei

109 Batalion Schutzmannschaft (niem. Schutzmannschaftsbataillon 109) – kolaboracyjna jednostka zmilitaryzowanej policji złożona z Ukraińców podczas II wojny światowej

Historia

Batalion został sformowany pod koniec 1941 w Winnicy. Na jego czele stanął Iwan Omelianowicz-Pawlenko, brat słynnego gen. Mychajła Omelianowicza-Pawlenki. W skład jednostki weszło wielu Ukraińców z rozwiązanego przez Niemców Kurenia Bukowińskiego, ratując się częściowo przed hitlerowskimi represjami. Batalion pełnił początkowo rolę policji miejskiej w Białej Cerkwi, zaś na początku 1942 otrzymał status Batalionu Schutzmannschaften. Ukraińcy zwalczali miejscową partyzantkę. Wkrótce przeniesiono ich do Żmerynki. Z inicjatywy I. Omelianowicza-Pawlenki w obu miastach rozwinęło się życie społeczno-kulturalne, skupione wokół Klubów Ukraińskich. Ukraińscy policjanci występowali pod ukraińskim sztandarem, używali też narodowych znaków wojskowych z czasów Ukraińskiej Republiki Ludowej. Pododdziałami batalionu dowodzili oficerowie i podoficerowie byłej Armii URL. Dowódcami kompanii byli m.in. sotnik M. Feszczenko-Czopiwski, por. P. Ładoga, por. P. Manczenko. W poł. 1942 Ukraińców przerzucono na okupowaną Białoruś, gdzie kontynuowali ciężkie walki z partyzantami. W maju 1943 I. Omelianowicz-Pawlenko został odznaczony Medalem za Odwagę dla Narodów Wschodnich 2 klasy. Odznaczenia otrzymało też ponad 20 innych oficerów i policjantów. Od poł. 1943 nowym dowódcą batalionu był kpt. M. Feszczenko-Czopiwski. W wyniku walk z partyzantami zginęło ok. 120 Ukraińców. W marcu 1944 batalion został przeniesiony do Galicji, gdzie wkrótce rozwiązano go z powodu dużych strat osobowych.

Bibliografia

  • S. I. Drobiazko: Под знаменами врага. Антисоветскиеформирования в составе германских вооруженных сил. 1941-1945. Moskwa: 2005.
  • Andrij Bolianowski: Українські військові формування в збройних силах Німеччини (1939 - 1945). Lwów: 2003.
  • Ukraińskie bataliony Schumannschaften (ros.)