Dziś Żyłka subkostalna to temat, który budzi duże zainteresowanie i dyskusję w społeczeństwie. Od momentu pojawienia się Żyłka subkostalna przyciąga uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując dyskusje i kontrowersje wokół jego znaczenia i wpływu w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na życie codzienne czy zaangażowanie w aktualne problemy, Żyłka subkostalna stał się tematem nieuniknionego zainteresowania tych, którzy chcą zrozumieć złożoność współczesnego świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Żyłka subkostalna, analizując jego wpływ i przedstawiając różne perspektywy, które zachęcają do refleksji i krytycznej analizy.
Żyłka subkostalna[1][2], żyłka podżebrowa[1][2], żyłka podżeberkowa[1], żyłka podramieniowa[1] (łac. subcosta, vena subcostalis, vena intercostalis, oznaczenie: Sc-) – jedna z żyłek podłużnych w skrzydle owadów.
Żyłka subkostalna jest zwykle drugą z żyłek podłużnych. Leży za żyłką kostalną, ale przed żyłką radialną. Należy do żyłek wklęsłych. Jest pojedyncza lub rozwidlona na dwie krótkie gałęzie: Sc1 i Sc2[3][4][1]. U nowoskrzydłych nasada żyłki subkostalnej kontaktuje się z odsiebną częścią ramienia (łac. ramus axillaris) pierwszego sklerytu aksillarnego[3][1], a u ważek z płytką aksillarną[3]. Żyłka subkostalna może uchodzić do żyłki kostalnej[2][4], rzadziej do pierwszej gałęzi żyłki radialnej[2]. Żyłka subkostalna może być połączona z kostalną poprzecznymi żyłkami kostalnymi (łac. venae transversocostales) oraz specjalną swoją odnogą, zwaną żyłką barkową (łac. vena humeralis)[3][5]. Żyłka subkostalna może być ponadto połączona z nasadą skrzydła za pomocą poprzecznej żyłki barkowej (łac. vena humeralis transversalis)[5].
Przez żyłkę subkostalną przechodzi tchawka zwana subkostalną (łac. trachea subcostalis), której przypuszczalną odnogą może być także tchawka przechodząca przez żyłkę kostalną[3].
Pole między żyłką subkostalną a żyłką radialną nazywa się polem subkostalnym (łac. area subcostalis), a komórki znajdujące się w tym polu komórkami subkostalnymi. Z kolei pole między żyłką subkostalną a żyłką kostalną nazywa się polem kostalnym (łac. area costalis), a komórki znajdujące się w tym polu komórkami kostalnymi. Oba pola wchodzą w skład remigium[3][4].
U ważek miejsce styku żyłki subkostalnej z kostalną często tworzy wklęśnięcie w przednim brzegu skrzydła zwane nodulusem[6]. U widelnic z rodziny widelnicowatych od żyłki subkostalnej odchodzi dodatkowa żyłka (łac. vena subcostalis accessorialis), która rozgałęzia się ku szczytowi skrzydła. U muchówek odcinek żyłki subkostalnej przed żyłką radialną określany bywa jako vena auxiliaris[5].