W tym artykule omówiono temat Żyłka kostalna z kompleksowego i szczegółowego podejścia, w celu zapewnienia pełnej i aktualnej wizji tego interesującego tematu. W związku z tym zbadane zostaną różne aspekty związane z Żyłka kostalna, od jego pochodzenia i historii po wpływ na obecne społeczeństwo. Zaprezentowane zostaną odpowiednie dane, najnowsze badania i dogłębne analizy, które pozwolą czytelnikowi zrozumieć znaczenie i znaczenie Żyłka kostalna dzisiaj. Przedstawione zostaną także refleksje i perspektywy, które wzbogacą zrozumienie tego tematu i będą sprzyjać wzbogacającej debacie.
Żyłka kostalna, żyłka żebrowa, żyłka żeberkowa, żyłka ramieniowa (łac. costa, vena costalis, oznaczenie: C+) – jedna z żyłek podłużnych w skrzydle owadów.
U owadów współczesnych żyłka kostalna jest zwykle pierwszą, położoną najbardziej z przodu żyłką podłużną. Należy do żyłek wypukłych, jest pojedyncza, nierozgałęziona i zwykle stanowi przedni brzeg skrzydła, a dokładniej remigium. U niektórych owadów wymarłych występowała żyłka prekostalna (praecosta), jednak u wszystkich form współczesnych jest ona zlana z żyłką kostalną i zwykle nierozróżnialna. Niekiedy żyłka kostalna jest nieco odsunięta od krawędzi skrzydła i wówczas występuje przed nią niewielka powierzchnia zwana polem przedkostalnym. Zwykle żyłka ta łączy się ruchomo swoją nasadą za pomocą stawu z płytką humeralną (sklerytem barkowym).
Tchawka przechodząca przez żyłkę kostalną stanowi przypuszczalnie odgałęzienie tchawki subkostalnej (łac. trachea subcostalis).
Pole za żyłką kostalną nazywa się polem kostalnym, a komórkę do niej przylegającą od tyłu komórką kostalną. Komórka owa często może być podzielona na pierwszą i drugą komórkę kostalną za pomocą poprzecznej żyłki barkowej lub też podzielona na całą serię komórek.
U ważek miejsce styku żyłki subkostalnej z kostalną często tworzy wklęśnięcie w przednim brzegu skrzydła zwane nodulusem.
U muchówek żyłka kostalna może obiegać skrzydło dookoła. Często jest przerywana w miejscach styku z żyłką subkostalną i pierwszą gałęzią żyłki radialnej. Na żyłce kostalnej muchówek obecne mogą być silne szczecinki kostalne (łac. setae costalis). Jedną z nich może być haczykowato wygięta szczecinka osadzona na nasadzie żyłki, zwana setae costalis uncata.