Śmierć pana Lăzărescu

Obecnie Śmierć pana Lăzărescu to temat, który przykuł uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, czy wpływ na historię, Śmierć pana Lăzărescu stał się przedmiotem zainteresowania zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Śmierć pana Lăzărescu na różne aspekty życia, od jego wpływu na kulturę popularną po jego znaczenie w gospodarce światowej. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę staramy się zapewnić holistyczne spojrzenie na Śmierć pana Lăzărescu, oferując naszym czytelnikom głębsze i pełniejsze zrozumienie tego zjawiska.

Śmierć pana Lăzărescu
Moartea domnului Lăzărescu
Gatunek

czarna komedia

Rok produkcji

2005

Data premiery

22 września 2005

Kraj produkcji

Rumunia

Język

rumuński

Czas trwania

153 min

Reżyseria

Cristi Puiu

Scenariusz

Cristi Puiu
Răzvan Rădulescu

Główne role

Ion Fiscuteanu
Luminița Gheorghiu

Muzyka

Andrea Paduraru

Zdjęcia

Andrei Butică
Oleg Mutu

Scenografia

Cristina Barbu

Kostiumy

Cristina Barbu

Montaż

Dana Bunescu

Produkcja

Bobby Păunescu
Alexandru Munteanu

Dystrybucja

Tartan

Śmierć pana Lăzărescu (rum. Moartea domnului Lăzărescu) – rumuńska czarna komedia z 2005 r. w reżyserii Cristiego Puiu. Film został wyselekcjonowany jako oficjalny kandydat Rumunii do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego podczas 78. ceremonii wręczenia Oscarów, ale nie uzyskał nominacji.

Opis fabuły

Emerytowany inżynier Remus Lăzărescu mieszka wraz z trzema kotami w małym mieszkaniu w Bukareszcie. Jest wdowcem od ośmiu lat, a jego jedyna córka mieszka w Toronto. Nagły atak bólu powoduje, że Lăzărescu wzywa pogotowie. Kiedy uświadamia sobie, że karetka do niego nie przyjedzie, szuka pomocy u sąsiadów. Bezradni sąsiedzi próbują mu pomóc aplikując lekarstwa, które posiadają. Wreszcie udaje im się wezwać pogotowie do chorego. W karetce Lăzărescu rozpoczyna wędrówkę po szpitalach Bukaresztu. W kolejnych trzech lekarze stwierdzają, że stan chorego jest poważny, wymaga operacji, ale ta musi być przeprowadzona w innym szpitalu. Dopiero w czwartym szpitalu lekarz decyduje się na dokonanie zabiegu.

Obsada

i inni

Nagrody i nominacje

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie
  • Nagroda jury ekumenicznego
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
  • Silver Hugo dla najlepszego filmu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transylvania w Klużu
  • Nagroda publiczności
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kopenhadze
  • Grand Prix dla najlepszego filmu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku
  • Nagroda Odkrycie Roku

Linki zewnętrzne