ZgorszenieInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Zgorszenie. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Zgorszenie zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Zgorszenie i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Zgorszenie. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Zgorszenie! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Zgorszenie, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Oryginalny tytu Zgorszenie
Tytu katastrofy Schwarz.jpg
Kraj produkcji Niemcy , Francja
Oryginalny jzyk Niemiecki
Rok wydania 1972
dugo 96 minut
Ocena wiekowa FSK 12
Prt
Dyrektor Peter Fleischmann
scenariusz Peter Fleischmann,
Martin Walser
produkcja Peter Fleischmann
muzyka Przyczepa kempingowa Xhol
kamera Dib Lutfi
skaleczenie Odile Faillot
zawód

Das Unheil to spoecznie krytyczny dramat filmowy reysera Petera Fleischmanna z 1972 roku. Niemiecka premiera odbya si 23 marca 1972 roku w kinie w Monachium. Film jest niemiecko-francusk wspóln produkcj Hallelujah-Film GmbH z Monachium, Artemis Filmgesellschaft mbH z Berlina i Productions Artistes Associés z Parya.

Z dialogami Martina Walsera film przyglda si niemieckiej drobnomieszczastwu wier wieku po zakoczeniu wojny i rzdów nazistowskich i przepowiada w ponurych obrazach, e to spoeczestwo wkrótce samo zniszczy. Dymice zakady przemysowe zatruwaj wod i powietrze, ludzie choruj, zwierzta umieraj, a nad gowami lataj helikoptery.

wtek

Mae miasteczko w Niemczech Zachodnich na pocztku lat 70.: Hille Vavra koczy szko redni, ale ma due trudnoci z motywacj do tego. Jego ojciec Leonard Vavra jest pastorem protestanckim w tym miecie i obecnie przygotowuje jubileuszowy festiwal dla lskich wypdzonych z okazji ocalenia dzwonów kocielnych przed narodowym socjalizmem. Wedug owiadcze lzaków pastor Vavra uratowa dzwony przed samym Hitlerem.

Matka Vavra i siostra Hille, Diemuth Vavra, nadal mieszkaj na plebanii. Hille ma zwizek z atrakcyjn on przemysowca, a take uwodzi koleg z klasy. Jego siostra wrócia z Woch zniechcona i chora z mioci. Retrospekcja pokazuje, jak kazaa miejskiemu fotografowi robi sobie nagie akty, które pewnego dnia lduj w wannie, aby wszyscy mogli je zobaczy, powodujc ciosy ze strony jej ojca.

Podczas gdy lzacy nieustannie wicz do nadchodzcego wita dzwonów, wokó plebanii i katedry szykuje si wiele psot. Pobliski kompleks przemysowy emituje kby dymu i zatruwa wod. Starsi ludzie zaczynaj kaszle, a prawie wszystkie zwierzta umieraj w sklepie zoologicznym przy kominach. Wkrótce woda z kranu bdzie niejadalna. S protesty i demonstracje. Dyrektor przedsibiorstwa przemysowego nie chce nic o tym wiedzie i wspiera uroczystoci.

Hille ukrywa dezertera na wiey katedry i wdaje si w kopoty z policj. Wkrótce w rzece zostaje znaleziony martwy student, który szczególnie gono mówi o zanieczyszczeniach. Mieszkacy maego miasteczka zaczynaj teraz narzeka na zaistnia sytuacj. Na festiwalu dzwonów zdarzaj si kolizje, ale potem znów si uspokajasz.

To produkcyjne

 • W filmie nie pojawia si nazwa miasta. Miejscem krcenia filmu byo centralne Heskie miasto przemysowe, Wetzlar , z dobrze zachowan starówk z katedr i plebani w tle.
 • Wdzarnicze zakady przemysowe to Buderuswerke w Wetzlar, które w tym czasie posiadao jeszcze system wielkiego pieca z trzema wielkimi piecami.
 • Na pocztku filmu mona zobaczy rozbiórk zrujnowanego mostu nad Lahn na pocztku lat 70. XX wieku. Tu obok wybudowano ju nowy czteropasmowy most, który jest czci Karl-Kellner-Ring , gównej drogi przez Wetzlar.
 • W filmie pojawia si równie dowódca placówki. W tym czasie Wetzlar z dwoma koszarami by jedn z najwikszych lokalizacji Bundeswehry w Niemczech i najwikszym miastem garnizonowym w Hesji .
 • Werner Hess The dyrektor w Hessischer Rundfunk w tym czasie gra rol producenta .
 • Bernhard Kimmel , barwna osobowo i przyjaciel reysera, zagra w filmie dezertera z Bundeswehry. W tym czasie Kimmel odsiedzia wanie dziewicioletni wyrok za wamanie i kradzie w stylu gangu, a kilka lat póniej mia popeni kolejne przestpstwo.
 • cieka dwikowa pochodzi od Xhol Caravan , zespou krautrockowego z Wiesbaden , który w tamtym czasie nazywa si tylko Xhol i rozwiza si w kwietniu 1972 roku. Mona je zobaczy w filmie z próby zespou.

Opinie

Kiedy film mia swoj premier w monachijskim kinie premierowym 23 marca 1972 roku, spotka si z tak masowym odrzuceniem ze strony krytyków i widzów, e po kilku dniach zosta wycofany z programu i nie by ju pokazywany w kinach w caym kraju. Po tym, jak film znikn w archiwach na dziesiciolecia i nie zosta odebrany, krytyk Hanns-Georg Rodek okreli go w 2017 roku jako zapomniane arcydzieo, które pilnie szuka swojego miejsca w historii kina.

Klski spready nietolerancj, która jest niczym innym jak tym, e powoduje jedynie uczucie mdoci. Zo, któr ten film chciaby skierowa na swój temat, rysuje sam. Nietrudno wzbudzi agresj. Sztuk jest ich reyserowa.

- Wolfgang Limmer, Süddeutsche Zeitung, 24 marca 1972 r.

Rozptany obraz Fleischmanna, peen lakonicznych szczegóów, wydaje si przerysowany, czasem histeryczny, ale tylko poprzez t ewokacj potwornoci, która jest pena smutku, pezajca katastrofa ujawnia si jako zwyka codzienno, która nie jest a tak banalna.

- Siegfried Schober po pierwszej transmisji telewizyjnej w ZDF, DER SPIEGEL 36/1974

W swojej zowrogiej satyrze politycznej reyser Peter Fleischmann nakrci kilka filmów o ówczesnych krzywdach spoecznych. Marzenie o idealnym wiecie zostaje przeciwstawione, celowo wyolbrzymione, koszmarn panoram niepokoju i zniszczenia. W fikcyjnym prowincjonalnym miasteczku koncentruje si wiele negatywnych elementów wydarze politycznych, ekologicznych i spoecznych w Republice Federalnej, przeronitych jak pod lup.

- Przegld filmowy Frankfurter Rundschau

Ostatecznie Das Unheil to film o zbiorowym przecieniu spoecznym, film o czasie niepokoju, z którym nikt nie wie, jak sobie poradzi i dokd to doprowadzi. Innymi sowy: niewiele róni si od dzisiejszego.

Transmisje i dostpno

Film zosta po raz pierwszy wyemitowany w ZDF 26 sierpnia 1974 roku . Kopi pierwszej audycji mona uzyska w lokalnym serwisie programowym. W tej wersji jednak w górnej czci obrazu widoczny jest duy pasek kodu czasowego. Film nie zosta jeszcze wydany na VHS, DVD ani BD.

W 2015 roku Das Unheil zosta odrestaurowany cyfrowo z udziaem reysera i ostatecznie powstaa wersja HD. To moe by z. B. ogldaj za porednictwem serwisu streamingowego Vimeo .

Od momentu powstania film by kilkakrotnie pokazywany publicznie w lokalizacji w Wetzlar . B. na Dniach Kultury i Sztuki Wetzlar 2018.

Nagrody

Film zdoby ten Prix Luis Buñuel w Cannes w 1972 roku , z dyrektorem Buñuel pozostawiajc skrining wczenie.

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. zarchiwizowanych skopiowa ( pamitk z oryginalnej datowany 24 grudnia 2015 w Internet Archive ) Info: archiwum Link zosta wstawiony automatycznie i nie zostaa jeszcze sprawdzona. Sprawd link do oryginau i archiwum zgodnie z instrukcjami, a nastpnie usu to powiadomienie. @1@2Szablon: Webachiv / IABot / Sozialgeschichte.deutsches-filminstitut.de
 2. http://www.feature-film.org/21032/das-unheil/
 3. Nierozpoznany dom 36/1974 . W: Der Spiegel . Nie. 36 , 1974 ( online - 2 wrzenia 1974 ).
 4. Hanns-Georg Rodek: Ostrza, ostracyzm, odkrycie na nowo: satyra kinowa Das Unheil . W: WIAT . 22 czerwca 2017 ( welt.de [dostp 18 lutego 2020]).
 5. Archiwum Link ( pamitka z oryginaem od 4 marca 2016 w Internet Archive ) Info: archiwum Link zosta wstawiony automatycznie i nie zostaa jeszcze sprawdzona. Sprawd link do oryginau i archiwum zgodnie z instrukcjami, a nastpnie usu to powiadomienie. @1@2Szablon: Webachiv / IABot / www2.fr-online.de
 6. ^ Hanns-Georg Rodek: Nie do przyjcia spoecznie . W: Die Welt Kompakt , 23 czerwca 2017, s. 18.
 7. Obejrzyj katastrof na Vimeo (za opat)
 8. Dni Kultury i Sztuki Wetzlar 2018
 9. Plakat filmowy i program 2018
 10. http://www.cinema.de/film/das-unheil,1318122.html

Opiniones de nuestros usuarios

Honorata Morawski

Bardzo ciekawy ten post o Zgorszenie.

Peter Sroka

To dobry artykuł dotyczący Zgorszenie. Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.