Zbrodnia katyskaInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Zbrodnia katyska. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Zbrodnia katyska zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Zbrodnia katyska i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Zbrodnia katyska. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Zbrodnia katyska! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Zbrodnia katyska, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu niemiecki Zbrodnia katyska
Tytu oryginalny Katy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny jzyk Polskie
Rok wydania 2007
dugo 118 minut
Prt
Dyrektor Andrzej Wajda
scenariusz Andrzej Wajda
Wadysaw Pasikowski
Przemysaw Nowakowski
produkcja Micha Kwieciski
muzyka Krzysztof Penderecki
aparat fotograficzny Pawe Edelman
skaleczenie Milenia Fiedler
Rafa Listopad
zawód

Zbrodnia Katyska (tytu oryginalny: Katy ) to film o Zbrodni Katyskiej z 2007 roku autorstwa polskiego reysera i zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy . Film powsta na podstawie ksiki Post mortem. Opowie katyska ( Post mortem. Historia Katynia ) Andrzeja Mularczyka .

Katy zosta pokazany w polskich kinach 17 wrzenia 2007 r. I obejrzay w nim cae klasy szkolne. Stao si to obowizkowe dla czonków polskiego wojska . Film by m.in. nominowany do Oscara roku 2008 ( najlepszy film obcojzyczny ).

W premierze filmu na Berlinale 15 lutego 2008 roku wzia udzia m.in. kanclerz Angela Merkel . Film zosta pokazany w niemieckich kinach 17 wrzenia 2009 roku.

akcja

Wrzesie 1939. Na mocie polscy uchodcy z zachodu uciekajcy przed wojskami niemieckimi spotykaj uciekajcych przed sowieck okupacj polskich uchodców ze wschodu . Polska jest podzielona . 14 tysicy polskich oficerów zostaje wzitych do niewoli przez Sowietów. Jej krewni otrzymuj niewiele informacji o jej miejscu pobytu poprzez ocenzurowane listy. Andrzej jest wród winiów. Jego ojciec jest profesorem Uniwersytetu Jagielloskiego w Krakowie . Jego ona Anna ucieka z córk Nik przez most na wschód i ostatecznie odnajduje go wród winiów obozu. Nie moe jednak przekona Andrzeja do ucieczki, bo nie chce zama przysigi . Anna w kocu moe wróci do Krakowa dziki pomocy oficera Armii Czerwonej .

Tymczasem w Krakowie wszyscy profesorowie zostali aresztowani przez narodowych socjalistów i wywiezieni do obozów koncentracyjnych . Ojciec Andrzeja, który równie znajduje si wród schwytanych profesorów, ostatecznie umiera w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen . Oficerowie przebywajcy w niewoli radzieckiej trafiaj do obozów. W 1943 r. Niemieccy okupanci poinformowali ludno o zbrodni katyskiej. Publikowane s listy z nazwiskami zmarych polskich oficerów. Andrzeja nie ma na licie, wic Anna i jej teciowa nadal maj nadziej na jego powrót. Narodowi socjalici uywaj zbrodni Zwizku Radzieckiego do swojej propagandy .

Po wojnie wadz w Polsce przejmuj ZSRR i polscy komunici. Ludno krakowska musi teraz znie propagand i zaakceptowa twierdzenie, e Niemcy zamordowali polskich oficerów. Jerzy, byy oficer puku Andrzeja, równie wraca do Krakowa z wojskami sowieckimi, mimo e by na licie katyskiej. Obecnie jest majorem w Wojsku Polskim . Informuje Ann o mierci ma, poniewa mia na sobie sweter z wyszytym imieniem Jerzys, przez co Jerzy bdnie znalaz si na licie katyskiej. Jaki czas póniej Anna otrzymuje wpisy do pamitnika ma. Dowodz, e oficerowie zostali zamordowani przez Sowietów. Dopiero teraz film Wajdy pokazuje zabójstwo polskich oficerów za 20 minut. Jeden po drugim winiowie s rozstrzeliwani strzaami w ty gowy. Genera zostaje upokorzony i stracony w piwnicy. Zmarli grzebani s w masowych grobach . Film koczy si wypenieniem grobów buldoerem .

muzyka

cieka dwikowa pochodzi od Krzysztofa Pendereckiego , który podobnie jak Wajda straci bliskich krewnych w Katyniu. Na muzyk skadaj si elementy z II i III symfonii na orkiestr (1980 i 1995), a take z jego Polskiego Requiem (1984), ale take zostaa przez niego czciowo skomponowana na nowo.

Recenzje

Katy robi si czasem bardzo aosny, na przykad, gdy mówi o cierpieniu kobiet i rodzin pojmanych oficerów przed mierci. Ale ostatnie dwadziecia minut Katynia Wajdy naley do najbardziej imponujcych, jakie kiedykolwiek pokazano w kinie na tle II wojny wiatowej .

- Olaf Sundermeyer, Spiegel Online

Emisja w rosyjskiej telewizji

W kwietniu 2008 roku film pokazywany by na Moskiewskim Festiwalu Filmowym, pokaz obejrzao 1600 widzów, w tym wysokiej rangi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta . Jednak Instytut Kultury Polskiej w Moskwie bezskutecznie próbowa wprowadzi film do kin.

W ramach przygotowa do spotkania premiera Rosji Wadimira Putina z jego polskim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem w 70. rocznic zbrodni katyskiej rosyjska telewizja Kultura po raz pierwszy wyemitowaa film Wajdy 2 kwietnia 2010 roku.

Prezydent Polski Lech Kaczyski , który by krytykiem Rosji, wyjazd w trzy dni po spotkaniu Putina i Tuska w dniu 10 kwietnia 2010 roku na czysto polskim pomnikiem katyskim. W drodze na to wydarzenie , organizowane przez Rad Ochrony Pamici Walk i Mczestwa , rozbi si prezydencki samolot . Wszystkich 96 winiów - w tym Kaczyski, jego ona Maria i wielu wysokich rang przedstawicieli kraju - zgino.

Z okazji katastrofy rosyjskie media donosiy równie o zbrodni katyskiej. Rosyjskie wadze zadbay o to, by film Andrzeja Wajdy zosta po raz pierwszy pokazany w ogólnopolskiej telewizji wieczorem po katastrofie. To by pierwszy raz, kiedy wielu Rosjan dowiedziao si o zbrodni katyskiej. Wedug stacji telewizyjnej film obejrzao 14 milionów Rosjan.

W grudniu 2010 r. Wajda otrzyma z rk prezydenta Dmitrija Miedwiediewa Order Przyjani Federacji Rosyjskiej za wkad w porozumienie polsko-rosyjskie .

Nagrody

literatura

 • Cordula Kalmbach: Pamitajc o masakrze: Katy jako lieu de mémoire polskiej kultury pamici . Peter Lang Edition, Frankfurt a. M. 2015, ISBN 978-3-631-65871-0 , s. 119-140. (Rozdzia VIII: Pomnik specjalny: film Andrzeja Wajdy Katy jako pomnik kinematograficzny )
 • Thomas Urban : Katy 1940. Historia zbrodni . CH Beck, Monachium 2015, ISBN 978-3-406-67366-5 .
 • Andrzej Wajda: Katy . Prószyski, Warszawa 2007, ISBN 978-83-7469-555-8 . Scenariusz skomentowa Wajda (polski).
 • Magdalena Saryusz Wolska: O recepcji filmu Andrzeja Wajdy Zbrodnia katyska. W: Historia. Rocznik Centrum Bada Historycznych w Berlinie, 3 (2010), s. 241260.

linki internetowe

Commons : Katy (film)  - zbiór zdj, plików wideo i audio

Przypisy

 1. Dlaczego Katy bije Rekordy ogldalnoci histmag.org, 8 padziernika 2007.
 2. Niemcy z tyu, Rosjanie przed nimi. W: Berliner Zeitung , 16 lutego 2008. Cytat: Polityczn podstaw tej masakry by pakt Hitler-Stalin z 1939 roku.
 3. Ojciec Andrzeja Wajdy, kapitan Jakub Wajda, by jednym z jeców wojennych w obozie w Starobielsku, który wraz z towarzyszami zosta rozstrzelany w piwnicy NKWD w Charkowie . Wajda scen generaa przypomina losy ojca. welt.de
 4. welt.de
 5. Ilo culture.pl ( pamitka z oryginaem z dnia 30 padziernika 2013 roku w Internet Archive ) Info: archiwum Link zosta wstawiony automatycznie i nie zostaa jeszcze sprawdzona. Sprawd oryginalny i archiwalny link zgodnie z instrukcjami, a nastpnie usu to powiadomienie. @ 1@ 2Szablon: Webachiv / IABot / www.culture.pl
 6. ^ Berlinale film "Katy": lekcja historii z Polski . Spiegel Online , 15 lutego 2008
 7. Andrzej Wajda pokaza "Katy" w Moskwie gazeta.pl, 19 marca 2008.
 8. Sensacionnaja prem'era na telekanale Kul'tura vesti.ru, 3 kwietnia 2010.
 9. Wspóczucie rok póniej . W: faz.net , 11 kwietnia 2011. Cytat: W marcu 2010 roku badania Centrum Lewady wykazay, e poowa Rosjan nie bya wiadoma zbrodni z 1940 r., A dwie trzecie tych, którzy o niej syszeli, nadal wie radzieckie kamstwo propagandowe zawsze uwaao, e ten masowy mord by niemieckim aktem. Pod koniec kwietnia trzy czwarte ankietowanych stwierdzio, e wie o Katyniu, a tylko jedna czwarta stwierdzia, e polscy oficerowie byli ofiarami Niemców .
 10. Wajda o rosyjskim odznaczeniu: budowanie mostów midzy Polsk i Rosj gazeta.pl, 4 grudnia 2010.

Opiniones de nuestros usuarios

Lucas Pawlak

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Zbrodnia katyska

Rahul Lewandowski

Ładny artykuł z _zmienna.

Angelika Skowroński

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.