Upiór w operze (1925)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Upiór w operze (1925). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Upiór w operze (1925) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Upiór w operze (1925) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Upiór w operze (1925). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Upiór w operze (1925)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Upiór w operze (1925), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
niemiecki tytu Upiór w operze
Oryginalny tytu Upiór w operze
Upiór w operze (film 1925) .jpg
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny jzyk jzyk angielski
Rok wydania 1925
dugo 106 minut
Ocena wiekowa FSK 6
Prt
Dyrektor Rupert Julian , Lon Chaney , Edward Sedgwick
scenariusz Elliot J. Clawson , Raymond L. Schrock , Frank M. McCormack
produkcja Carl Laemmle
muzyka Gustav Hinrichs
kamera Milton Bridenbecker , Virgil Miller , Charles Van Enger
skaleczenie Edward Curtiss , Maurice Pivar , Gilmore Walker
zawód

The Phantom of the Opera jest fabularnym przez Rupert Julian od 1925 roku oparty jest na powieci o tym samym tytule autorstwa francuskiego pisarza Gaston Leroux, który zosta opublikowany dopiero czternacie lat wczeniej . W tytuowej roli wystpi czowiek o tysicu twarzy Lon Chaney .

wtek

Opera jest sprzedawana w biurze podczas spektaklu baletowego. Nowi waciciele nie wierz w legendy o Upiorze. Po seansie gwiazda opery Carlotta pokazuje swojemu nowemu szefowi list z pogrókami od Upiora. Upiór da, aby gówn rol kobiec w kolejnym przedstawieniu opery Gounoda Faust zapiewaa Christine Daaé. W przeciwnym razie kariera Carlotty zakoczy si katastrofalnie. Jednak w dniu przedstawienia Carlotta jest chora; Christine zajmuje jej miejsce. Jej kochanek, wicehrabia Raoul de Chagny i jego brat, hrabia Philip de Chagny siedz w swoim loy i obserwuj Christine. Po przedstawieniu Christine mówi zirytowanemu Raoulowi, aby zapomnia o mioci, która ich czy. Upiór zachca Christine, e jej decyzja o pójciu do opery bya suszna. Christine pisze w licie do Raoula, e nigdy wicej nie powinien si z ni spotka.

Pomimo nowego ostrzeenia ze strony zjawy, Carlotta pojawia si ponownie nastpnego wieczoru, po czym zjawa powoduje, e yrandol w audytorium spada na publiczno. W panice, która nastpia, Raoul zauwaa tajemniczego Persa i ukrywa si w szatni Christine. Tam obserwuje, jak Christine wspina si do zjawy w podziemiach, gdzie zostaje przez niego przyjta, a w midzyczasie omdlaa, kadziona przez niego w óku. Budzi si ponownie z gry na organach i podkrada si do upiora Erika. Zawsze ostrzega j, by nie zdejmowaa jego maski, ale po pewnym wahaniu i tak to robi. Christine upada na ziemi, z jednej strony przeraona oszpeconym wygldem Erika, z drugiej dlatego, e rzuca si na ni gronie.

W balu maskowym, który nastpuje, przebrany fantom miesza si z gomi. Christine boi si upiora i szuka ochrony przed Raoulem. Upiór poda za nimi na dach opery i podsuchuje ich, gdy postanawiaj nastpnego dnia uciec do Anglii.

Nastpnego wieczoru, przed wykonaniem opery Faust , zostaje odnalezione ciao Josepha Buqueta, jednego z pracowników opery, który o zjawie wiedzia najwicej. Nawet obecny podczas przedstawienia Philip nie moe powstrzyma Upiora przed porwaniem Christine. Podczas gdy brat zabitego Józefa gromadzi rozgniewany tum przed oper, Raoul, Philip i Pers podaj za upiorem. Filip zostaje utopiony przez zjaw, pozostali mog si uratowa. W midzyczasie motoch znalaz si w podziemiach opery. Upiór ucieka z Christine, która ucieka z upiora podczas ucieczki. Wcieky tum zabija zjaw i wrzuca j do Sekwany.

ta

W 1922 Gaston Leroux da producentowi Carlowi Laemmle swoj powie do przeczytania, po czym natychmiast uzyska prawa do filmowania. Wyprzedzi aktora Lona Chaneya, który tak naprawd chcia zabezpieczy prawa i zamiast tego doczy do projektu jako gówny aktor. Strzelanina odbya si w hali studyjnej, która bya wiksza ni boisko do piki nonej. Zostay w nim ustawione róne sceny fabularne. Midzy reyserem Rupertem Julianem a gównym aktorem Lonem Chaneyem czsto toczyy si spory o interpretacj roli zjawy, tak e Chaney zaprojektowa niektóre sceny wedug wasnych upodoba. Z biegiem czasu film by kilkakrotnie wycinany i dodawane byy nowe sceny.

Wersje cite

  • Oryginalna wersja , która zostaa pokazana jako test przesiewowy w Los Angeles w styczniu 1925 roku. Nie udao si to publicznoci testowej, a zwaszcza Carlowi Laemmle. Brak kopii, orygina zosta zniszczony.
  • Wersja wiatowa premiera , który zosta pokazany w San Francisco w kwietniu 1925 roku.
  • Oficjalny cicie od wrzenia 1925, którego premiera odbya si w Teatrze Astor w Nowym Jorku. Ta wersja zostaa ponownie zredagowana, a specjalista od komedii Edward Sedgwick nakrci dodatkowe sceny.
  • zrekonstruowany nowe cicie od 1929 roku z poszczególnych fragmentów tekstu. Ta wersja bya wystawiana tylko w Stanach Zjednoczonych. W latach 30. osoby prywatne mogy kupi 16-milimetrowe kopie filmu do domu. Zachowa si jeden z tych egzemplarzy.
  • Wersja dwikowa z 1930 roku, która bya równie dystrybuowana na arenie midzynarodowej. Ta wersja jest dostpna z jednej strony jako wersja filmu niemego, az drugiej jako film dwikowy z akompaniamentem akustycznym w postaci tonu wietlnego, zmienionymi napisami i dodatkowymi scenami.

Jedyne zachowane wersje filmu to kopia 16 mm oraz zrekonstruowana wersja niemego filmu z lat 30., która równie jest najczciej ogldana.

Film zosta równie odrestaurowany w latach 70., 1996 i 2003.

Istniej róne wersje muzyki filmowej dla rónych wersji. Sam Perry by odpowiedzialny za wersj z 1929 roku, ale nie zosta wymieniony w napisach kocowych. Nowsze kompozycje stworzyli Gabriel Thibaudeau i Rick Wakeman (1990), Roy Budd (1993) i Carl Davis (1996).

przydatna informacja

Film zosta zakwalifikowany przez American National Library, Library of Congress jako szczególnie cenny z kulturowego i historycznego punktu widzenia, aw 1998 roku zosta wpisany do National Film Registry . W Stanach Zjednoczonych film jest wasnoci publiczn i mona go bezpatnie pobra z Internet Archive .

Scena balu maskowego i scena na dachu opery zachoway si do dzi z kilku scen krconych pierwotnie w dwukolorowym technikolorze .

Kiedy Christine Daaé zostaje po raz pierwszy porwana przez upiora do swoich katakumb, wida óko w formie przedniego kaduba z czym w rodzaju galionu . Ten sam charakterystyczny rekwizyt zosta uyty 25 lat póniej w Boulevard der Twilight jako óko do Norma Desmond.

W 2012 roku amerykaski industrialno-gotycki zespó Frausun wyda muzyk w nowej odsonie .

Opinie

Film ma doskonae efekty, które rzadko pokazywano w dziele sztuki.

Powie Gastona Leroux bya ekranizowana kilkanacie razy, ale tylko niemy film Ruperta Juliana z 1925 roku sta si klasykiem. Do roli tragicznego tytuowego bohatera Lon Chaney zamieni swoj twarz w makabryczn mask pomiertn, która mimo caej sztywnoci pozwalaa na zniuansowany wyraz.

- Kino

Bardziej melodramat ni horror, który tworzy napicie intensywnymi, sprytnie wykalkulowanymi kompozycjami. Mimo nadmiernych oznak wieku echa ekspresjonistycznych scen s powierzchowne, wizerunek maski wyglda na przestarzay atrakcyjny film, zwaszcza w porównaniu z póniejszymi, czsto zbyt makabrycznymi adaptacjami filmowymi klasycznego horroru.

literatura

  • Gaston Leroux : Upiór w operze. Powie . dtv, Monachium 2004, ISBN 3-423-08596-7 ; Tytu oryginalny: Le fantôme de l'opéra
  • William K. Everson: Klasyczne horrory . Goldmann, Monachium 1982, ISBN 3-442-10205-7 ; Tytu oryginalny: Klasyka horroru

linki internetowe

Commons : Upiór w operze (1925)  - Zbiór obrazów, filmów i plików audio

Indywidualne dowody

  1. Artyci przemysowi Frausun wypuszczaj klasyczny film fantomowy z nowym wynikiem
  2. ^ Upiór w operze (1925) w Leksykonie Filmów Midzynarodowych

Opiniones de nuestros usuarios

Patrick Bielecki

Myślałem, że wiem już wszystko o zmiennej, ale w tym artykule zweryfikowałem, że pewne szczegóły, które uważałem za dobre, nie były tak dobre. Dziękuję za informacje.

Mikolaj Orzechowski

To dobry artykuł dotyczący Upiór w operze (1925). Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.

Kornelia Socha

Mój tata rzucił mi wyzwanie, abym odrobił pracę domową bez używania czegokolwiek z Wikipedii. Powiedziałem mu, że mogę to zrobić, przeszukując wiele innych witryn. Na szczęście znalazłem tę witrynę, a ten artykuł o zmiennej Upiór w operze (1925) pomógł mi odrobić pracę domową. wpadłem w pokusę pójścia na Wikipedię, bo nie mogłem znaleźć nic o zmiennej _, ale na szczęście znalazłem ją tutaj, bo wtedy mój tata sprawdził historię przeglądania, żeby zobaczyć, gdzie był. przejdź do Wikipedii? Mam szczęście, że znalazłem tę stronę i artykuł o Upiór w operze (1925) tutaj. Dlatego daję ci moje pięć gwiazdek.

Kamil Krawiec

Informacje o zmiennej Upiór w operze (1925) są bardzo ciekawe i rzetelne, podobnie jak pozostałe artykuły, które przeczytałem do tej pory, a jest ich już wiele, bo na randkę na Tinderze czekam prawie godzinę i się nie pojawia, więc daje mi to, że mnie to wystawiło. Korzystam z okazji, aby zostawić kilka gwiazdek dla firmy i srać na moje pieprzone życie.