Sprytny may lisInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Sprytny may lis. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Sprytny may lis zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Sprytny may lis i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Sprytny may lis. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Sprytny may lis! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Sprytny may lis, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Dane pracy
Tytu: Sprytny may lis
Oryginalny tytu: Píhody liky Bystrouky
Ksztat: Forma skomponowana
Oryginalny jzyk: Czech
Muzyka: Leo Janáek
Libretto : Leo Janáek
ródo literackie: Rudolf Tsnohlídek : "Przygoda sprytnej gowy maego lisa"
Premiera: 6 listopada 1924
Miejsce premiery: Brno
Czas odtwarzania: ok. 1½ godziny
Pomnik Janáka w Hukvaldach upamitniajcy prawykonanie opery Podstpna Lisica

Cunning Maa Vixen (pierwotnie Píhody Lísky Bystrouky ) jest opera w 3 aktach (9 Zdjcia) przez czeskiego kompozytora Leoa Janáka . Opera powstaa w latach 1921-1923. Libretto napisa kompozytor na podstawie kontynuacji poety Rudolfa Tsnohlídka i ilustratora Stanislava Lolka , które ukazao si w 1920 r. jako komiks w brneskim dzienniku Lidové Noviny . Max Brod stworzy niemieck wersj tekstu, która pod wzgldem fabuy znacznie odbiegaa od oryginau .

osoby

 • Czowiek:
  • Lenik ( baryton )
  • Kobieta leniczówka ( stara )
  • Nauczyciel ( tenor )
  • Pastor * ( bas )
  • Há zaskoczenia , wóczga (bas)
  • Karczmarz Pasek (tenor)
  • Sepp syn leniczego ( sopran )
  • Franzl , jego przyjaciel (sopran)
 • Zwierzta:
  • Maa Lisica Sprytna Gowa (sopran)
  • Lis (sopran)
  • Lisek Mdra Gowa ( gos dziecicy, sopran)
  • Jamnik ( mezzosopran )
  • Kogut (sopran)
  • Grzywacz (sopran)
  • wierszcz, szaracza, aba, mucha (gosy dzieci)
  • Borsuk * (bas)
  • Sowa (stara)
  • Sójka (sopran)
 • Chór : gosy lasu, wieniacy, kury, zwierzta lene, dzieci lisów
 • Balet : waka, je, wiewiórka, mae muchy, wszelkiego rodzaju zwierzta lene

* Podwójna obsada: Pastor i borsuk powinni by reprezentowani przez tego samego piosenkarza

wtek

Miejsce dziaania
Krajobraz leny. W gbi jaskinia na dachu - dziedziniec leniczówki nadmorskiej - przed jaskini na dachu - karczma Paska. Pokój dostojników. Obok jest bar - las, po lewej stronie podjazd z ogrodzeniem. Za potem w peni kwitncy sonecznik - Jaskinia Lisa - Na skraju lasu - Karczma Pasek. W ogrodzie przy krgielni - jak na pierwszym zdjciu

Praca pozornie przedstawia losy lisa schwytanego przez leniczego, który dorasta na swoim gospodarstwie, ale potem ucieka do lasu. Jednoczenie losy ludzi zmagajcych si z wasnymi niedoskonaociami przebiegaj i niczym bajka splataj si cile z wydarzeniami w wiecie zwierzcym.

Leniczy ma zwizek z Cygank Terynk, a jego ona walczy z robactwem, prawdopodobnie sprowadzonym do domu przez lisic (to znaczy Terynka). Nauczyciel i proboszcz te s zakochani w tej Terynce, która nigdy nie pojawia si na scenie. Ale w kocu wóczga i kusownik Há niespodzianka zdobywa jej przychylno. Aby sprosta wyzwaniu, proboszcz przenosi si w inne miejsce, nauczyciel tumi cich z, a leniczy egna si z modzieczymi grzechami w przyrodzie.

To dzieje si w ludzkim wiecie ujawnia si jedynie w podpowiedziach, jest osadzone w opisie natury, który przenika cae dzieo. Lisica zostaje zapana w lesie i walczy o wolno w leniczówce: z dziemi, które j denerwuj, podliwym jamnikiem (który reprezentuje leniczego), kogutem, który podobnie jak nauczyciel domaga si dyscypliny i którego ostatecznie dusi . W panice, która nastpia, udao jej si uciec. W lesie wygania borsuka (który reprezentuje pastora) z jego jaskini i znajduje swojego lisa, który uwodzi j wspaniaymi manierami. Przy akompaniamencie folklorystycznego chóru zwierzt oboje wituj swój lub.

Niedugo potem lisica wprowadza swoje dzieci w niebezpieczestwa ycia i uczy je unika puapki leniczego. Ale potem znajduje przeciwnika w wóczdze Há zaskoczony, który w kocu j zestrzeli. Jej futerko staje si mufk nadajc si na prezent lubny dla Terynki. Lenik na to pozwala, akceptuje prac natury. W lesie spoglda wstecz na to, co si stao. Widzi dziecko lisicy i ab, która jest nawet wnukiem tego, który skoczy mu w twarz na pocztku akcji. W prostocie codziennoci koczy si gliniane malowanie dziaa natury, w której dusza ludzka take moe oderwa si od swoich uwika.

Historia odbioru

Pierwsze nieczeskie przedstawienie odbyo si w Moguncji w 1927 roku . Take w nastpstwie niemieckie teatry pocztkowo zawsze uciekay si do adaptacji Maxa Broda , która zawieraa pewne zmiany w treci. W 1961 roku Walter Felsenstein stworzy nowe tumaczenie, bardziej oparte na oryginale, jego inscenizacj opery z Irmgard Arnold w roli tytuowej nagraa niemiecka telewizja (wydana na DVD). Max Brod opisa oper jako marzenie o wiecznoci natury i mioci .

Opera uwaana jest za jedn z najbardziej oryginalnych kreacji Janáka. Kompozytor sam kilkakrotnie mówi, e to jego najlepsze dzieo. Orkiestrowe traktowanie jest bardziej liryczne i mniej ekspresyjne ni w innych utworach z póniejszej fazy twórczej Janáka. Oprócz ech impresjonizmu wyranie widoczne s sugestie folkloru morawskiego . Interwalowe jdro uytych tematów i motywów czsto tworzy du sekund , charakterystyczny osobisty styl Janáka jest równie zgodny z jego teori melodii mowy.

Nagrody

Spektakl Ute M. Engelhardt w Operze we Frankfurcie w sezonie 2015/2016 otrzyma Nagrod Götza Friedricha za reyseri.

literatura

linki internetowe

Opiniones de nuestros usuarios

Bogdan Kowalewski

Byłem zachwycony, że znalazłem ten artykuł na temat _zmienna.

Mirka Walczak

Wreszcie! W dzisiejszych czasach wydaje się, że jeśli nie piszą artykułów składających się z dziesięciu tysięcy słów, to nie są szczęśliwi. Panowie autorzy treści, to TAK to dobry artykuł o Sprytny may lis.

Maria Mazur

Mój tata rzucił mi wyzwanie, abym odrobił pracę domową bez używania czegokolwiek z Wikipedii. Powiedziałem mu, że mogę to zrobić, przeszukując wiele innych witryn. Na szczęście znalazłem tę witrynę, a ten artykuł o zmiennej Sprytny may lis pomógł mi odrobić pracę domową. wpadłem w pokusę pójścia na Wikipedię, bo nie mogłem znaleźć nic o zmiennej _, ale na szczęście znalazłem ją tutaj, bo wtedy mój tata sprawdził historię przeglądania, żeby zobaczyć, gdzie był. przejdź do Wikipedii? Mam szczęście, że znalazłem tę stronę i artykuł o Sprytny may lis tutaj. Dlatego daję ci moje pięć gwiazdek.

Urszula Kowalski

Uznałem, że informacje, które znalazłem na temat zmiennej Sprytny may lis, są bardzo przydatne i przyjemne. Gdybym musiał umieścić 'ale', może to oznaczać, że nie jest wystarczająco wyczerpujące w swoim sformułowaniu, ale poza tym jest świetne.

Kate Kaczor

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Sprytny may lis