Sanatorium na nekrologInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Sanatorium na nekrolog. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Sanatorium na nekrolog zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Sanatorium na nekrolog i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Sanatorium na nekrolog. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Sanatorium na nekrolog! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Sanatorium na nekrolog, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu niemiecki Sanatorium na nekrolog
Tytu oryginalny Sanatorium pod klepsydr
Kraj produkcji Polska
Oryginalny jzyk Polskie
Rok wydania 1973
dugo 119 minut
Prt
Dyrektor Wojciech Has
scenariusz Wojciech Has
produkcja Film Polski
muzyka Jerzego Maksymiuka
aparat fotograficzny Witold Sobociski
skaleczenie Janina Niedwiecka
zawód

Sanatorium na nekrologu (tytu oryginalny: Sanatorium pod klepsydr ) to polski film fabularny z 1973 roku . Reyserowa Wojciech Has , który by take scenarzyst. Historia opowiada o Józefie, który chce odwiedzi umierajcego ojca w tajemniczym domu opieki. Dalej nastpuje cig surrealistycznych wydarze, które ksztatuj osobiste wspomnienia i marzenia Józefa. Film powsta na podstawie ksiki Das Sanatorium zur Sanduhr autorstwa polskiego autora Bruno Schulza . Film zdoby nagrod jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1973 roku .

zadowolony

Józef, którego ojciec przebywa w sanatorium, jedzie tam pocigiem, majc nadziej, e ciko chorych jeszcze yje. wiat, przez który podróuje, wydaje si oniryczny i nierealny. Pocig zatrzymuje si, a maszynista prosi go o opuszczenie pocigu. Kiedy Józef dociera do sanatorium, zastaje je w opakanym stanie i wydaje si, e nikt nie dba o pacjentów sanatorium. Józef rozmawia z lekarzem, aby dowiedzie si o stanie zdrowia ojca. Informuje Józefa, e jego ojciec nadal mieszka w sanatorium, ale od czasu, gdy czas pobytu w sanatorium zosta przesunity, nie doszo jeszcze do mierci, która dopada jego ojca w rodzinnym kraju. Józef szybko zdaje sobie spraw, e czas w sanatorium nie jest normalny. Wydaje si, e dom opieki znajduje si w innym czasie, w którym Józef moe przenie si do dziecistwa.

Losowa sekwencja fantastycznych wydarze, groteskowe sceny i pene przygód metamorfozy opowiadaj o rónych epizodach z dziecistwa Józefa. Opisany zosta midzy innymi zwizek z ekscentrycznym ojcem, który mieszka z ptakami na strychu rodzinnego domu. Mimo dorosego wygldu Józefa zachowuje si dziecinnie i figlarnie. Osoby z otoczenia Józefa, w tym jego rodzice, traktuj go jak dziecko. Przyjani si z chopcem o imieniu Rodolf, który jest wacicielem albumu ze starymi znaczkami. Nazwiska na znaczkach wywouj u Józefa fal skojarze i ch przygody, ale wkrótce potem Józef zostaje aresztowany przez tajemniczy oddzia onierzy, poniewa jego sny w wyszych krgach uznano za nieodpowiednie. Józef zastanawia si: jak to do siebie pasuje Uwaa, e poczucie winy to szybki zanik czasu, którego nikt nie monitoruje. Czy manipulowanie czasem, tak jak to si tutaj stao, nie byo naganne

Prywatne wspomnienia i marzenia Józefa wi si ze spoecznym obrazem Polski po I wojnie wiatowej , odzwierciedlaj wydarzenia Holokaustu oraz relacje o stanie Polski po II wojnie wiatowej .

krytyka

Fantastyczny, poetycki film oparty na tekstach pisarza Brunona Schulza, peen symboliki i narracji w gstej atmosferze.

produkcja

Sanatorium na nekrologu to nie tylko adaptacja powieci Sanatorium na klepsydrze , ale take inne prace autora Brunona Schulza . W wywiadzie Wojciech Has mówi o Schulzu: Ksiki Schulza s ze mn od wczesnej modoci. Jego praca miaa ogromny wpyw na moj prac reysersk. Dlatego tak wana bya dla mnie ekranizacja Sanatorium pod klepsydr . Nie chciaem jednak dokona dosownej adaptacji ksiki, ale odda sprawiedliwo twórczoci poetyckiej Schulza: jej poezji i atmosferze, jej kolorom i ksztatom . Producentem filmu by Zespó Filmowy Silesia. Zdjcia miay miejsce w ódzkich studiach filmowych Wytwórnia Filmów Fabularnych .

publikacja

Po zakoczeniu zdj polskie wadze wstrzymay si z premier filmu ze wzgldu na treci krytyczne wobec reimu. Film zosta pokazany przeciwko polskim wadzom na Midzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1973 roku . Jury w Cannes pod przewodnictwem Ingrid Bergman przyznao filmowi Nagrod Jury. Film mia swoj premier w Polsce 11 grudnia 1973 roku. W ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema , film zosta odrestaurowany wraz z 20 innymi klasykami polskiego kina.

linki internetowe

Indywidualne dowody

  1. Nick Hodge: Wojciech Has i interpretacja snów . W: Krakow Post . Lifeboat Ltd. 7 sierpnia 2010 r. ródo 27 grudnia 2010 r.
  2. a b Sanatorium pod klepsydr ( polski ) In: Filmpolski.pl . ródo 27 grudnia 2010 r.
  3. Juries 1973 . W: festival-cannes.com . ródo 27 grudnia 2010 r.
  4. ^ Sanatorium pod Klepsydr . W: festival-cannes.com . ródo 19 kwietnia 2009 r.
  5. Martin Scorsese prezentuje: arcydziea polskiego kina
  6. Martin Scorsese prezentuje 21 arcydzie

Opiniones de nuestros usuarios

Albert Kucharski

Wspaniałe odkrycie tego artykułu na Sanatorium na nekrolog i całej stronie. Przechodzi prosto do ulubionych.

Mikolaj Sobolewski

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.

Kate Michalik

Świetny post o Sanatorium na nekrolog.

Halina Domański

Uznałem, że informacje, które znalazłem na temat zmiennej Sanatorium na nekrolog, są bardzo przydatne i przyjemne. Gdybym musiał umieścić 'ale', może to oznaczać, że nie jest wystarczająco wyczerpujące w swoim sformułowaniu, ale poza tym jest świetne.

Sara Krajewski

Świetny post o Sanatorium na nekrolog.