Owalny portretInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Owalny portret. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Owalny portret zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Owalny portret i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Owalny portret. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Owalny portret! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Owalny portret, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Portret owalny (Engl. Portret owalny ) to 1842 pierwszy pod tytuem Death in ycia ( Life in mierci opublikowany) opowiadania przez Edgara Allana Poe , który dotyczy relacji midzy sztuk a yciem. Jest to jeden z jego najkrótszych tekstów prozatorskich.

zawarto

Narrator w pierwszej osobie, po zranieniu z niewyjanionych przyczyn, uciek ze swoim sug do opuszczonego zamku w Apeninach , który jest nie tylko kompletnie, ale i wspaniale wyposaony. Na poduszce swojego óka znajduje ksig opisujc histori przedmiotów artystycznych, którymi ozdobiony jest pokój. Poprawia pooenie wieczników, aby lepiej czyta. Jej wiato pada w nieowietlony wczeniej kcik, w którym wisi popiersie modej dziewczyny, która dopiero dojrzewa do kobiety, której widok wstrzsa narratorem tak bardzo, e zamyka oczy. Otwiera go ponownie, analizuje silny wpyw, jaki ma na niego zdjcie, i podsumowuje:

Odkrya mi si magia obrazu: w absolutnym podobiestwie ekspresji, która z pocztku tylko zdumiewajca, w kocu przytoczya mnie, zaniepokoia i przerazia.

Ksika ukazuje mu histori obrazu: przedstawia on malarza, która zawsze bya zazdrosna o twórczo ma, bo okrada j z jego obecnoci. Zgodzia si wic usi dla niego jako modelka do portretu. Im gorliwiej malarz oddawa si swojej pracy, tym bardziej usycha jego model:

Nie chcia widzie, w jaki sposób odcienie, które na niego naoy (na zdjciu), zostay cofnite z policzków istoty, która siedziaa obok niego.

Gdy obraz jest gotowy

Ogarn go drenie i wielka blado, ogarn go przeraenie i dononym gosem zawoa: Zaprawd, to jest samo ycie! i nagle rzuci si, by spojrze na ukochan - nie ya.

interpretacja

Poe tematyzuje teori, e sztuki sceniczne maj w sobie co wampirycznego , e wysysaj ycie z przedstawionego obiektu, magiczn ide, która moe prowadzi do bawochwalstwa, a take zakazu obrazów . Poe by wiadkiem wynalezienia fotografii , a niektóre jego zdjcia sprawiaj wraenie, jakby kosztoway go ycie (wikszo z nich zostaa wykonana w ostatniej fazie ycia). Jednoczenie jednak owalny portret kryje w sobie odniesienie do utraty matki i przybranej matki, która zrania Poego . Pierwszy narrator wspomina, aby opisa obraz, który dugo znajdowa si w Richmond , rodzinnym miecie Poego, a nastpnie w tym samym czasie z Poe w Filadelfii malarz Thomas Sully , który wykona portrety opisanego rodzaju. Sully namalowa portret Frances Allan , przybranej matki Poego. Pikna moda kobieta, któr pierwszoosobowy narrator porównuje do jelenia, nie jest mu wic obca, lecz gboko kochan osob, której wczesna mier pozostawia poet bezbronnego wobec arbitralnoci jego przybranego ojca (którego z pewnoci czciowo uczyni za odpowiedzialny). jej mier). Moesz wic zgadn, kim by bezimienny mczyzna, który tak bardzo go zrani. Jednoczenie jednak Poe uwaa si za artyst sscego , bo u jego boku choruje na grulic jego ona i kuzynka Virginia Clemm, modelka jego kobiecych postaci . Przeniesienie historii do Woch pozwala Poemu troch zabawi si arcydzieem powieci grozy , Ann Radcliffe , o której wyranie wspomina we wstpie.

Historia publikacji i geneza

Owalny portret zosta po raz pierwszy opublikowany w Graham's Magazine w 1842 roku pod tytuem mier w yciu (zaczerpnitym z The Ancient Mariner Samuela Taylora Coleridge'a ) . W tej wersji zraniony pierwszoosobowy narrator schroni si w porcji opium, aby w kocu znów móg zasn. Druga wersja, opublikowana w Broadway Journal w 1845 roku , nosi tytu The Oval Portrait . Tutaj Poe usun to wprowadzenie by moe z obawy, e czytelnik moe odrzuci t histori jako zwyk halucynacj . Poe móg zainspirowa histori ETA Hoffmanna : Koció Jezuitów zu G. , w której oczywicie nie zakada si, e sztuki sceniczne maj charakter wampiryczny, ale zamiast tego twierdzi si, e artysta potrzebuje ideau , muzy , którego nigdy nie powinien polubi, poniewa traci wtedy magi, któr wada z daleka.

Zobacz te

literatura

  • Marie Bonaparte : Edgar Poe. Studium psychoanalityczne. Suhrkamp, Frankfurt / Main 1984, ISBN 3-518-37092-8 (pierwsze wydanie niemieckie: Internationaler Psychoanalytischer Verlag, Wiede 1934), zwaszcza tom 2 pierwszego wydania, s. 75 n.
  • Emma Kafalenos: Efekty sekwencji, osadzenia i ekfrazy w Portrecie owalnym Poego. W: A Companion to Narrative Theory , pod redakcj Jamesa Phelana i Petera J. Rabinowitza, 2005, ISBN 978-1-4051-1476-9 , s. 253-268. (Kafalenos opracowuje efekty kolejnoci czytania lub narracji lub ramowania narracji, najpierw czytajc ostatni cz oddzielnie od reszty opowieci w eksperymencie analizy funkcjonalnej wedug Proppa i Todorova . Nastpnie dokonuje porównania midzy efekty po tym, jak umiecia pocztek historii z powrotem przed jej interpretacj.)

linki internetowe

Opiniones de nuestros usuarios

Martin Kasprzyk

Informacje o zmiennej Owalny portret są bardzo ciekawe i rzetelne, podobnie jak pozostałe artykuły, które przeczytałem do tej pory, a jest ich już wiele, bo na randkę na Tinderze czekam prawie godzinę i się nie pojawia, więc daje mi to, że mnie to wystawiło. Korzystam z okazji, aby zostawić kilka gwiazdek dla firmy i srać na moje pieprzone życie.

Ada Adamczyk

Wspaniałe odkrycie tego artykułu na Owalny portret i całej stronie. Przechodzi prosto do ulubionych.

Wlodzimierz Nawrocki

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Owalny portret, daje dużo pewności.