Ostatni rozdzia (film)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Ostatni rozdzia (film). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Ostatni rozdzia (film) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Ostatni rozdzia (film) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Ostatni rozdzia (film). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Ostatni rozdzia (film)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Ostatni rozdzia (film), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu oryginalny Ostatnia cz
Kraj produkcji Niemcy
Oryginalny jzyk Niemiecki
Rok wydania 1961
dugo 109 minut
Klasyfikacja wiekowa FSK 16
Prt
Dyrektor Wolfgang Liebeneiner
scenariusz Georg Hurdalek na podstawie powieci pod tym samym tytuem (Siste kapitel, 1923) Knuta Hamsuna
produkcja Walter Koppel
muzyka Siegfried Franz
aparat fotograficzny Heinz Pehlke
skaleczenie Carl Otto Bartning
zawód

Ostatni rozdzia to niemiecki film fabularny z 1961 roku na podstawie powieci Knuta Hamsuna pod tym samym tytuem (1923) . Wyreyserowane przez Wolfganga Liebeneinera wcielaj si w role Hansjörga Felmy'ego , Karin Baal i jej przyszego ma Helmutha Lohnera .

wtek

Akcja rozgrywa si w norweskim sanatorium Torahus, pooonym w malowniczym krajobrazie. Zebrali si tutaj ludzie, którzy cierpi na wiele rónych chorób i maj bardzo róne pochodzenie. Wielu z nich w ten czy inny sposób jest bardzo bliskich mierci, s starzy i wtli lub powanie chorzy, albo po prostu wyobraaj sobie jedno i drugie. mier jest wszechobecna w jej wiecie myli, zblia si koniec ycia ostatni rozdzia. Jednym z winiów sanatorium jest zaprzeczajcy cynik pan Magnus, który lubi filozofowa na temat ycia i mierci i który jest zasadniczo zoliwy. Ma nadziej, e w sanatorium bdzie móg wyleczy swoje dolegliwoci psychiczne, które maj bardzo doczesne przyczyny. Jego myli czsto kr wokó samobójstwa , ale jak dotd nie odway si podj tego decydujcego kroku, rzekomo dlatego, e aden moment nie by na to odpowiedni.

Pozostali pacjenci sanatorium to Julie d'Espard, adna i ywioowa, ale te nieco dziwna moda kobieta. Jest dumna ze swojego imienia i zgodnie z tym imieniem mówi równie po francusku. Od czasu do czasu idzie na spacer z chorym na puca i nieco kruchym Oliverem Flemingiem, mczyzn w jedwabnych poczochach i eleganckich manierach. Mówi si, e jest fiskim hrabi. Jest te konsul Ruben, krzepka kobieta w rednim wieku, prawnik, handlarz drewnem i wielu innych. Bohaterowie ci spotykaj si na co dzie, dbaj o swoje dolegliwoci i realne problemy, prowadz mniej lub bardziej bahe rozmowy, ywi nadzieje na popraw lub nudz si na mier. Wielu z nich przyzwyczaio si do choroby, nie jest ju w stanie cieszy si wieym górskim powietrzem, a nawet ma ochot wyleczy swoj rzeczywist lub tylko urojon chorob. Nie ma co do tego wtpliwoci: miejscy neurotycy i inni ludzie, którym waciwie niczego tu nie brakuje, dbaj o swoje nerwice, depresje, alergie, a take wspóczesne choroby cywilizacyjne, takie jak otyo i nadcinienie.

mier jest zawsze obecna w tym gabinecie dziwactwa i ekscentryków; W bardzo krótkim czasie umiera siedem osób, ale nie tylko winiowie. Konsul Ruben przyjeda do sanatorium tylko w odwiedziny do ony i umiera na udar. Wó, który si wyrwa, chwyta kobiet za rogi i wrzuca j w przepa. Mczyzna ma miertelny wypadek, lekarz wpada do dziury, któr rybacy wywiercili w lodzie. Chocia zosta uratowany, zmar nieco póniej na zapalenie puc zapane przez mróz. Pewnej nocy wybucha silna burza i wywouje poar, który podpala gówny budynek. Wielu goci staje si ofiarami morza pomieni. Jak na ironi, namitny samobójca Magnus przey katastrof. Teraz, gdy jest w kocu przekonany o daremnoci ycia, chce powiesi si na gazi, ale w kocu zaley mu na yciu bardziej, ni by chcia, i przerywa prób.

W kolekcji zdesperowanych i nieudanych postaci wyrónia si tylko jedna posta: jest to rolnik Daniel Utby. Mieszka na swoim gospodarstwie z pokojówk w pobliu sanatorium. Jest mody i zdrowy, oszczdny, aw obliczu nieudanej egzystencji sanatoryjnej odwieajco normalny. Jest pochonity swoj prac, nie pozwala sobie na adne dziwactwa ani dodatkowe kiebaski, kocha ycie, a nie mier. Midzy nim a nieco przesadn Juli rozwija si romans. Daniel, który postrzega jedynie istnienie pana Fleminga jako przeszkod w swoim szczciu, pokonuje rzekomego rywala, który równie okazuje si by oszustem, strzaem z karabinu myliwskiego. Daniel zostaje skazany na siedem lat wizienia. Tymczasem Julie wprowadza si do jego wiejskiego domu, rodzi dziecko, opiekuje si polami, a przy okazji czeka na powrót kochanka.

Uwagi produkcyjne

Pierwotnie film mia wyreyserowa Gustav Ucicky , który niedawno mia dowiadczenie z literackimi tematami nordyckimi ( Dziewczyna z Moorhof , Dziedzictwo Björndal ). Gdy Ucicky przygotowywa si do zdj w Hamburgu, siedzibie europejskiego producenta filmowego Waltera Koppelsa , zmar zupenie nieoczekiwanie pod koniec kwietnia 1961 roku. Nastpnie Liebeneiner otrzyma propozycj kierowania. Krci w sierpniu i wrzeniu 1961 roku w Norwegii oraz w studiu w Hamburgu. Ostatni rozdzia mia premier 19 padziernika 1961 roku w Stuttgarcie .

Produkcj kierowa Werner Ludwig. Maestwo Mathias Matthies i Ellen Schmidt stworzyli konstrukcje filmowe, kostiumy zaprojektowaa Anneliese Ludwig. Wolfgang Treu by prostym operatorem pod kierownictwem Heinza Pehlke .

Lohner i Baal poznali si podczas krcenia filmu i pobrali si w nastpnym roku.

Opinie

Georg Hurdalek pojawia si jako scenarzysta w napisach pocztkowych . Ty w to nie wierzysz. Powie Knuta Hamsuna do wczenie zostaa nakrcona w filmie. Scenariusz pozwala dyscyplinie by dyscyplin i opowiada powie w kinowej dugoci. Nic dziwnego, e film jest pospieszny i spltany ... i wydaje si, e zosta nakrcony z upywem czasu. Dziwne, gorczkowe tempo sprawia, e krcisz gow tym bardziej, e The Last Chapter najwyraniej chce by czci - z pewnoci nie nerwowego - gatunku Heimatfilm. - Na tle norweskich gór (sfotografowanych w piknych, dyskretnych kolorach) reyser Wolfgang Liebeneiner przedstawia dostojn seri aktorów, którzy naladuj radoci i smutki klientów sanatorium. Wród celebrytów Felmy jest zawsze Felmy; Jedn z drugoplanowych ról jest pilnowanie Iny Halley. "

- Czas 3 listopada 1961 r

Obchodzimy si bez penetrowania artobliwoci filmu ojczystego.

W leksykonie midzynarodowego filmu jest napisane: Pesymistyczny obraz Hamsuna jest z koniecznoci szorstki. Pozostaje przytaczajcym filmem ojczystym z ujciami krajobrazu z norweskich gór .

W 1961 roku Wolfgang Liebeneiner wraz z Karin Baal, Hansjörgiem Felmy i Helmutem Lohnerem wyreyserowali film o chorym szukajcym uzdrowienia w norweskim sanatorium, który charakteryzuje si ponur atmosfer, ale piknymi obrazami.

- Hamburger Abendblatt z dnia 23 lutego 1991 r. Z okazji audycji telewizyjnej

Powierzchowne sfilmowanie wydarze z powieci Hamsuna pod tym samym tytuem w stylu kultowego niemieckiego Heimatfilmu, oparte na kilku niejasnych gównych bohaterach i namacalnych efektach fabularnych.

Indywidualne dowody

  1. Ostatni rozdzia. W: Lexicon of International Films . Serwis filmowy , dostp 13 padziernika 2015 .Szablon: LdiF / Maintenance / Access used 
  2. Evangelical Press Association Munich, przegld nr 639/1961.

linki internetowe

Opiniones de nuestros usuarios

Kazimierz Rogowski

Zgadza się. Zawiera niezbędne informacje o Ostatni rozdzia (film).

Ana Dobrowolski

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Ostatni rozdzia (film) jest tym, którego szukałem.

Malgorzata Zalewski

Nie wiem, jak dotarłem do tego artykułu o zmiennej, ale bardzo mi się podobał.

Inga Rogowski

Wreszcie! W dzisiejszych czasach wydaje się, że jeśli nie piszą artykułów składających się z dziesięciu tysięcy słów, to nie są szczęśliwi. Panowie autorzy treści, to TAK to dobry artykuł o Ostatni rozdzia (film).