Ostatni jednoroec (powie)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Ostatni jednoroec (powie). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Ostatni jednoroec (powie) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Ostatni jednoroec (powie) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Ostatni jednoroec (powie). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Ostatni jednoroec (powie)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Ostatni jednoroec (powie), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Powie fantasy The Last Unicorn (tytu oryginau: angielski The Last Unicorn ) przez Peter S. Beagle zosta opublikowany w 1968 roku w USA przez Viking prasy , Penguin Books i Ballantine Books w Nowym Jorku oraz w Wielkiej Brytanii przez The Bodley szefa w Londynie i Sydney . Oryginalne wydanie zostao opublikowane przez McIntosh & Otis w Nowym Jorku w 1961 roku.

to

W 1962 roku Beagle zacz pisa pierwsze rkopisy do swojej powieci fantasy. Nadal istniay znaczne rónice w stosunku do ostatecznej wersji opublikowanej póniej. Akcja toczya si wic w nowoczesnym wiecie XX wieku i rozpocza si zabaw jednoroca i smoka. Po okoo 85 ukoczonych stronach odoy t prac na bok, niezdecydowany, co si z ni stanie. Dopiero trzy lata póniej ponownie podj t histori, ale odrzuci pomys smoka i cakowicie zrewidowa fabu. Wynikajca z tego historia zostaa po raz pierwszy opublikowana w 1968 roku i od tego czasu ukazaa si w wielu nowych wydaniach. W 2005 roku Peter S. Beagle w The Magazine of Fantasy and Science Fiction opublikowa kontynuacj powieci pt. Two Hearts ( Two Hearts ). Za t histori Beagle otrzyma nagrod Hugo w 2006 roku. Ponadto pierwsza wersja historii zostaa opublikowana w 2006 roku pod tytuem Ostatni jednoroec: zaginiona wersja .

akcja

Jednoroec yje jak zwykle w maym lesie. Kiedy przemierza j dwóch owców, zdarza si, e okazuje si, e wszystkie inne jednoroce znikny ze wiata i opowiadaj o nich tylko legendy i bajki. Ten pomys nie pozostawia go w spokoju, postanawia opuci dom i wyruszy na poszukiwanie innych. Dowiaduje si czego o miejscu pobytu swoich wspóplemieców od mówicego motyla i po raz pierwszy syszy od czerwonego byka, który zbiera jednoroce w imieniu króla Haggarda. Podczas swoich poszukiwa jednoroec zostaje schwytany przez czarownic Mami Fortun, zamknity w klatce i wystawiony w jej cyrku o pónocy. Schmendrick, pozornie nieutalentowany czarodziej, rozpoznaje w nim magiczne stworzenie i pomaga mu uciec.

W drodze do Króla Haggarda i Red Bulla docieraj do obozu Kapitana Cully'ego i jego bandy zodziei, którzy mieszkaj w lesie. Molly Grue, towarzyszka Cully'ego, równie zdaje sobie spraw z prawdziwej natury jednoroca i docza do nich. W kocu docieraj do jaowego królestwa króla Haggarda i miasta Hagsgate. To miasto jest pod kltw, która mówi: z Hagsgate wyoni si bohater, który obali króla Haggarda i zniszczy jego królestwo oraz miasto Hagsgate.

Kiedy spotykaj czerwonego byka, a jednoroec jest przez niego masowo zagroony, Schmendrick udaje si wykorzysta swoje magiczne moce i przeksztaci go w pikn mod kobiet. Z tego powodu byk znany jako Lady Amalthea nie wykazuje ju zainteresowania i pozwala jej i dalej. Dochodzisz do króla Haggarda, który od pocztku wyczuwa, o co chodzi w rzekomej Lady Amalthei. Zainteresowany pozwala im na chwil pozosta w swoim zamku. Jego adoptowany syn, ksi Lír, od razu zakochuje si w Lady Amalthei. Im duej jest przywizany do ludzkiego ciaa, tym bardziej traci z oczu swój cel. Haggard z zadowoleniem przyjmuje ten rozwój sytuacji i midzy Lír a Amalthe rozwija si romans.

Schmendrick i Molly Grue próbuj jednak znale tajn drog do Red Bulla, aby móc uwolni jednoroce. Kiedy w kocu j znajduj, udaj si tam z Lady Amalthe i ksiciem Lír. Byk grozi jej, a Schmendrick w kocu udaje si uy swojej magii w ukierunkowany sposób i przywróci Amalthe do postaci jednoroca. Wraz z ksiciem Lírem czerwony byk wbija si teraz w morze. To uwolni inne jednoroce. Król Haggard, jego zamek i miasto Hagsgate zostaj zniszczone. Ksi Lír zostaje nowym królem, który okazuje si mdry i yczliwy. Musi bolenie zaakceptowa utrat Lady Amalthei. Schmendrick i Molly Grue od teraz id razem i zawsze spogldaj w nadziei, e pewnego dnia znów spotkaj jednoroca.

Postacie

Jednoroec / Lady Amalthea
Bohaterk tej historii jest samica jednoroca . Opisywana jest jako pikna, niemiaa, magiczna istota. Potrafi odczuwa smutek, ale nie ma wspóczucia, mioci ani rozpaczy. Przemiana w czowieka, Lady Amalthe, równie na stae zmienia jej uczucia. Nagle czuje strach, samotno i zmieszanie, a na koniec nawet lito i gbok mio. Nawet po przeksztaceniu z powrotem w swój pierwotny ksztat uczucia te s zachowane, co czyni z nich wyjtkowego jednoroca. Sam Beagle powiedzia, e imi Amaltea wywodzi od greckiej bogini o tym samym imieniu.
Schmendrick
Jest szczupym, wysokim mczyzn, który chciaby by prawdziwym czarodziejem, ale nie wie, jak selektywnie wyczarowywa magi. Jednak jest w stanie zobaczy magiczne stworzenia, a tym samym rozpoznaje jednoroca, czym jest. W trakcie opowieci, z pomoc Molly Grue, rozwija wyczucie wasnych umiejtnoci i dlatego udaje mu si przeksztaci jednoroca w kobiet, aby go chroni.
Molly Grue
Jest kobiet, która ma w sercu magiczne rzeczy. Spotkanie z jednorocem na nowo nadaje sens jej pozbawionemu radoci yciu wóczgi. Nabiera nowej odwagi i rozwija gbok mio do jednoroca, ale take do Schmendricka, którego wspiera najlepiej, jak potrafi i którego umiejtnoci nie wtpi.
King Haggard
To stary czowiek, który zawsze wydaje si by czujny, nic go nie zaspokaja i toleruje tylko to, co daje mu przewag. W szczególnoci szuka szczcia, któremu odmówiono mu ycia. Na przykad adoptowa Líra lub zapa jednoroce w nadziei, e to uczyni go szczliwszym. Jednak jego sia psychiczna daje mu moc samodzielnego rzdzenia Red Bullem.
Czerwony byk
Jest starszy od jednoroca i stanowi powane zagroenie dla tego stworzenia, jest ogromny i czerwony jak zaschnita krew. Z jego ciaa emanuje przeraajce wiato, a ryk sprawia, e ziemia dry. Na rozkaz króla Haggarda szuka wszystkich jednoroców i wpycha je do morza, aby nie odwayy si ju zej na brzeg.
Ksi Lír
Jest przybranym synem króla Haggarda. Kiedy przychodzi do nich moda Lady Amalthea, od razu si w niej zakochuje i próbuje zaimponowa jej heroicznymi czynami, takimi jak zabicie smoka. Pisze nawet jej pene mioci wiersze i rozwija si w siln osobowo, aby w kocu sta si dobrym, mdrym nowym królem.
Motyl
To on powierza jednorocowi kilka bardzo wanych informacji na temat miejsca pobytu wspóplemieców na pocztku historii. Jednak mówi zagadkami lub piewa dla niego piosenki.
Mommy Fortuna
Jest star czarownic, która uywa swojej czarnej magii, aby wyciga pienidze z kieszeni ludzi swoim maym cyrkiem ciekawostek. Wmawia im, e w ich klatkach wywietla prawdziwe mityczne stworzenia, ale wikszo z nich to normalne zwierzta, które zaczarowaa. S jednak dwa wyjtki, harpia i jednoroec, które udao jej si schwyta, rzucajc tym samym wyzwanie wasnemu losowi.
Kapitanie Cully
Jest przywódc niewielkiego gangu rabusiów, z których jednym jest Molly Grue.
Kot
Potrafi rozpozna jednoroca w Lady Amalthei, moe rozmawia z ludmi i udziela Molly Grue wskazówek dotyczcych Red Bulla i jego miejsca pobytu.

Przyjcie

 • Powie zostaa nakrcona w 1982 roku jako animowana animacja Ostatni jednoroec . Muzyczna realizacja amerykaskiego kompozytora Jimmy'ego Webba , zespou rockowego America i London Symphony Orchestra ukazaa si równie w 1982 roku jako cieka dwikowa albumu The Last Unicorn .
 • W 1988 roku ukazaa si sceniczna wersja powieci w Intiman Playhouse w Seattle, do której scenariusz napisa równie Peter S. Beagle. Musical, wyprodukowany przez Elizabeth Huddle, zosta wykonany we wspópracy z Pacific Northwest Ballet. W 2009 roku ukazaa si kolejna wersja sceniczna, wystawiona w Chicago przez Promethean Theatre Ensemble i reysera Edwarda Rutherforda.
 • Historia zostaa opublikowana przez Der Hörverlag w 2009 roku jako ksika audio, czytana przez Andreasa Fröhlicha .

literatura

Wydania angielskie
 • Ostatni jednoroec. McIntosh & Otis, New York 1961 (wydanie oryginalne).
 • Ostatni jednoroec. Viking Press, Nowy Jork 1968, ISBN 0-370-00654-2 .
 • z Arthurem Rankinem Jr. , Julesem Bassem: Ostatni jednoroec. (Scenariusz do kreskówki). Jensen Farley, 1982, OCLC 801233846 .
 • Dwa serca. W: The Magazine of Fantasy & Science Fiction. 2005, ISSN  0024-984X .
 • Ostatni jednoroec. Zagubiona wersja. Subterranean, 2006, ISBN 1-59606-083-2 .
Wydania niemieckie

Przetumaczone przez Jürgena Schweiera

 • Ostatni jednoroec. Prasa Hobbit w Klett-Cotta Verlag, Stuttgart 1975, ISBN 3-12-900740-7 .

Przetumaczone przez Jürgena Schweiera i Corneli Holfelder-von der Tann

Ksiki audio

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. a b Andrea Vorlaufer: Peter S. Beagle, Ostatni jednoroec. (1961) - Recenzja ksiki na das-lasten-einhorn.at
 2. Z pierwszego szkicu pierwszej wersji ostatniego jednoroca ( Memento z 28 grudnia 2013 w Internet Archive ) (PDF; 49 kB, fragment).
 3. Najlepsza powie na thehugoawards.org.
 4. The Last Unicorn na intiman.org
 5. The Last Unicorn na theatreinchicago.com, 14 listopada 2009.

Opiniones de nuestros usuarios

Henryk Urban

Wreszcie! W dzisiejszych czasach wydaje się, że jeśli nie piszą artykułów składających się z dziesięciu tysięcy słów, to nie są szczęśliwi. Panowie autorzy treści, to TAK to dobry artykuł o Ostatni jednoroec (powie).

Stefan Skiba

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Ostatni jednoroec (powie) jest tym, którego szukałem.

Honorata Sawicki

Zgadza się. Zawiera niezbędne informacje o Ostatni jednoroec (powie).

Krystian Dziedzic

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Ostatni jednoroec (powie), daje dużo pewności.

Jolanta Godlewski

Bardzo ciekawy ten post o Ostatni jednoroec (powie).