Ostatni jednoroec (kreskówka)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Ostatni jednoroec (kreskówka). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Ostatni jednoroec (kreskówka) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Ostatni jednoroec (kreskówka) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Ostatni jednoroec (kreskówka). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Ostatni jednoroec (kreskówka)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Ostatni jednoroec (kreskówka), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
niemiecki tytu Ostatni jednoroec
Oryginalny tytu Ostatni jednoroec
Kraj produkcji Stany Zjednoczone , Wielka Brytania , Japonia , Niemcy
Oryginalny jzyk jzyk angielski
Rok wydania 1982
dugo 89 minut
Ocena wiekowa FSK 6
Prt
Dyrektor Jules Bass ,
Arthur Rankin Jr.
scenariusz Piotr S. Beagle
produkcja Jules Bass,
Arthur Rankin Jr.
muzyka Jimmy Webb ,
Ameryka
kamera Tru Hara
skaleczenie Tomoko Kida

The Last Unicorn (tytu oryginalny: The Last Unicorn) jest animowany przez Jules Bass i Arthur Rankin Jr. od 1982 roku oparty na opowieci o tej samej nazwie przez Peter S. Beagle .

wtek

Po tym, jak dwóch myliwych przybyo do wiecznie zielonego lasu jednoroców, gdzie nigdy nie zapada jesie ani nie pada nieg, starszy z dwojga uwiadamia sobie, e ze wzgldu na obecno jednoroca nigdy tam niczego nie poluj. Jednoroec podsuchuje go, gdy woa do lasu, eby zosta tam, gdzie jest i eby dba o swój las, bo jest ostatni. To sprawia, e jednoroec jest zamylony, poniewa jednoroce tak po prostu nie odchodz.

Nastpnie, gdy motyl recytuje historie i piosenki, jednoroec pyta go, czy widzia innych podobnych. Nastpnie mówi mu, e zniknli dawno temu, cigani przez czerwonego byka.

Jednoroec wyrusza na poszukiwanie tego byka i innych jednoroców. Po drodze znajduje go we nie wiedma Mami Fortuna i jej cyrk ciekawoci. W przeciwiestwie do wikszoci ludzi od razu rozpoznaje w nim jednoroca i rzuca na niego urok. Wic apie go i pokazuje za pomoc rogu, który jest specjalnie przymocowany do publicznoci i widoczny dla wszystkich. Jednak twój kolega, nieutalentowany mag Schmendrick, równie j rozpoznaje i uwalnia w sprzyjajcym momencie. Gdy wyskoczy z klatki, wypadnie z niej zaklcie, a wraz z nim drugi róg. Wypuszcza wszystkie inne zwierzta, w tym prawdziw harpi . To zabija Mami Fortuna i jej koleank Rukha, podczas gdy jednoroec i Schmendrick wymykaj si.

Po drodze Schmendrick zostaje schwytany przez rabusiów. Z powodu raczej nieplanowanego zaklcia Schmendricka wszyscy rabusie opuszczaj obóz, a on jest w stanie uciec. Ale panna moda Molly Grue zostaa i odkrya jednoroca u jego boku. Rozpoznaje go jako jednoroca i postanawia z nimi i. Wie te, gdzie podobno mona znale króla Haggarda, o którym mówi si, e jest Lordem Red Bulla.

Tu przed zamkiem króla, który stoi na klifie, rozbijaj obóz na noc, ale czerwony byk znajduje ostatniego jednoroca i poluje na niego. Schmendrick ponownie uywa swojej magii i rozkazuje mu robi to, co chce. W ten sposób jednoroec przeksztaca si w istot, któr Byk nie jest zainteresowany: w czowieka. Kontynuuj podró do króla Haggarda i mówi mu, e jest to krewny Schmendricka o imieniu Lady Amalthea. Wtpi, ale czuje, e to wicej. Daje Schmendrickowi i Molly co do roboty w swoim domu. Podczas swojej pracy tam badaj, jak mog dosta si do czerwonego byka. Podczas gdy przybrany syn Haggarda, Lír, zakochuje si w Lady Amalthei i robi wszystko, aby jej zaimponowa, stopniowo staje si ona coraz bardziej ludzka, a w kocu zakochuje si w ksiciu Lír i teraz chce pozosta czowiekiem na zawsze, poniewa jest kim w rodzaju Nieznanej mioci. Kot domu w kocu daje decydujc wskazówk, aby przechytrzy szkielet w piwnicy, aby dosta si do jaskini czerwonego byka przez magiczny zegar. Czerwony byk odkrywa j w swojej jaskini, a teraz równie zdaje sobie spraw, e Lady Amalthea jest jednorocem. Goni j i pozostaych. Kiedy nagle si potyka, Schmendrick widzi, e jej przemiana powraca jako jedyny sposób, by j uratowa. Tym razem wiadomie uywa swojej magii i tym samym staje si prawdziwym magikiem, jak zawsze chcia.

Jednoroec i jego towarzysze uciekaj z jaskini, a czerwony byk umieszcza ich na play pod zamkiem. ciga jednoroca, który wydaje si nie chcie walczy i podda si wzdu play, gdy ksi Lír postanawia go uratowa. Sprzeciwia si czerwonemu bykowi, ale umiera niemal natychmiast po jego ataku. Ten szok powoduje, e jednoroec rywalizuje z czerwonym bykiem. Wpdza go coraz gbiej w morze, co obserwuj schwytane jednoroce, które do tej pory mona byo zobaczy tylko pod oknem króla Haggarda. Dopiero gdy czerwony byk poddaje si i znika w falach, wszystkie jednoroce odwa si wyskoczy z fal na pla i pobiec z powrotem do swoich lasów. Bbnienie ogromnej masy jednoroców i prawdopodobnie take zniknicie czerwonego byka i jego magia doprowadza zamek do upadku. Król Haggard równie zgin. Tymczasem jednoroec czubkiem rogu dotyka ust ksicia, po czym wraca do ycia. Potem znika.

Schmendrick i Molly jad z ksiciem Lírem, a potem egnaj si z nim. W nocy jednoroec znów przychodzi do Schmendricka i tumaczy mu, e musi teraz wróci, ale te, e si go boi, bo czu mio i smutek. Jako jedyny jednoroec na wiecie nadal to robi. Nastpnie wraca do swojego lasu, gdzie jest oczekiwany.

Postacie

Pocztkowo jednoroec yje samotnie, ale z zadowoleniem w swoim lesie. Jak wszystkie jednoroce, zna tylko uczucia radoci, szczcia i (cho rzadko) strachu. Ale kiedy dowiaduje si, e jest ostatnim w swoim rodzaju, wyrusza w wiat, aby znale innych. Jako Lady Amalthea zakochuje si w ksiciu Lírze , którego póniej jako jednoroec nie zapomina. W przeciwiestwie do wszystkich innych jednoroców, od tego momentu moe równie odczuwa al al z powodu straty.

Schmendrick jest pocztkowo nieudanym czarodziejem, który podróuje z cyrkiem Mami Fortuny. Rozpoznaje jednoroca, ale ukrywa go przed Mami Fortun, aby go chroni. Jego jedynym pragnieniem jest zosta wykwalifikowanym czarodziejem, wic uwalnia jednoroca. Wraz z rozwojem historii rozwija coraz wicej umiejtnoci w prawdziwej magii.

Molly Grue spotyka Schmendricka i Jednoroca, gdy pracuje dla zodziei Kapitana Cully'ego. Jako dziecko marzya o jednorocach i z romantycznych rozwaa doczya do rabusiów, gdy te nadzieje zostay zniweczone.

Król Haggard widzia kiedy dwa jednoroce, które dotkny go tak bardzo, e zapragn je dla siebie na zawsze. Pozwoli wic czerwonemu bykowi - poncemu bykowi - wypchn wszystkie jednoroce do morza. Na przykad próbuje nada swojemu yciu sens i rado, adoptujc Líra lub apic jednoroce, ale mu si to nie udaje. Haggard oznacza wycieczony lub zuyty w jzyku angielskim.

Lír zosta porzucony jako dziecko, znaleziony i adoptowany przez Haggarda. Jest uosobieniem ksicia bohatera, który walczy z potworami i smokami i powica swoje ycie odwadze i honorowi. Dlatego powica swoj mio do Amalthei na wyszy cel. Jej nazwa przypomina Króla Leara Williama Szekspira .

Mommy Fortuna to stara wiedma, która uywa swojej mrocznej magii, by zamienia zwierzta w osobliwoci swojego karnawau. Jest bardzo dumna ze swojej mocy, a zwaszcza z harpii, któr zapaa, nawet jeli (jak Rukh) zostaa ostatecznie przez ni zabita.

Rukh jest poplecznikiem Mommy Fortuny. Zauwaa, e Schmendrick uwolni jednoroca i jako jedyny w nocnej menaerii naprawd myli, e jednoroec to klacz. On te zostaje zabity przez harpi.

Czerwony byk to gigantyczny poncy byk pod dowództwem Haggarda. Haggard kaza mu zepchn wszystkie jednoroce do morza. Ale ostatni jednoroec moe uciec przez przemian w kobiet, ale w kocu wpdza go do morza w jego prawdziwej postaci. W ten sposób mona uwolni jednoroce.

synchronizacja

Synchronizacj zlecia firma Berliner Synchron GmbH Wenzel Lüdecke , dyrektorem dialogu by Joachim Kunzendorf.

rola Oryginalny gonik Jzyk niemiecki
Jednoroec / Lady Amaltea Mia Farrow Traudel Haas
Czarodziej Schmendrick Alan Arkin Zmys Torsten
Molly Grue Tammy Grimes Barbara Ratthey
Król Haggard Christopher Lee Christopher Lee
Ksi Lír Jeff Bridges Joachim Tennstedt
motyl Robert Klein Frank Zander
Szkieletowa czaszka René Auberjonois Wiea Wolfganga
Czarownica Mamusia Fortuna Angela Lansbury Tilly Lauenstein
Ruhk Brat Teodor Melvin Chinony
Kapitan Cully Keenan Wynn Gerd Duwner
Pastwisko Nellie Bellflower Evelyn Künneke
Mabruk Pawe Uwalnia Kurt Waitzmann
Kot Don Messick Arnold Marquis
Harpia Caelano Keenan Wynn Lothar Koester
Stary jedziec Ed Peck Marka Heinz-Theo
Mody jedziec Kennetha Jenningsa Frank Glaubrecht

Róne

 • Podobnie jak inne dziea Rankina i Bassa, film by animowany przez japoskie studio Topcraft , które póniej przeksztacio si w Studio Ghibli .
 • cieka dwikowa The last Unicorn, skomponowana przez Jimmy'ego Webba , przyniosa Ameryce udany powrót.
 • Pierwszy wystp w Niemczech mia miejsce 21 padziernika 1983 r.
 • Film zosta po raz pierwszy wydany na DVD 17 czerwca 2004 roku, a ostatecznie na pycie Blu-ray Disc 1 grudnia 2011 roku . Mniej wicej rok póniej, 7 listopada 2012, The Last Unicorn zosta wydany w 2D i 3D z okazji 30-lecia na pycie Blu-ray.
 • Oryginalna historia ksiki zawiera kilka drobnych wtków, które nie s poruszane w filmie. Tak wic przed zamkiem znajduje si wioska i wyjanienie, dlaczego zamek, byk, Haggard i inne postacie s tym, czym s. Jednak film opowiada tylko gówny wtek historii i trzyma si ksiki niemal dosownie, zwaszcza w dialogach. Jednak wiele wanych scen z ksiki nie zostao wykorzystanych w filmie. Nie dowiadujemy si wic w filmie, e Schmendrick te jest niemiertelny, poniewa jego pan rzuci na niego kltw, która nie postarza go, dopóki nie odnajdzie swojego prawdziwego przeznaczenia. Niektóre sceny równie zostay cakowicie zmienione. W filmie na przykad Schmendrick zostaje porwany przez rabusiów w lesie, a jednoroec chowa si za krzakiem. W ksice Schmendrick i jednoroec przybywaj do wioski, do której póniej przybywa Jack Jingly, aby zoy hod burmistrzowi. Schmendrick zostaje porwany po tym, jak próbuje oszuka Jacka Jingly'ego magiczn sztuczk.

Opinie

Litersko wymagajca, ale mocno kiczowata bajka rysunkowa, która wyraa pragnienie, by poezja rzdzia, a pikno zatriumfowao nad przemoc i zniszczeniem. Technicznie na najwyszym poziomie telewizyjnym.

Technicznie rzecz biorc, film jest znacznie poniej poziomu Sekretu NIMH , na przykad . Jego animacja jest paska i uboga w szczegóy, projekt postaci jednoroca autorstwa Lestera Abramsa i muzyka Jimmy'ego Webba s bardzo kiczowate. Z drugiej strony historia epickiego fantasy jest zaskakujco inteligentna i symboliczna. [...] Wreszcie Ostatni jednoroec staje si niezwyky, poniewa walka fantazji z brakiem wyobrani nie sprowadza si do paskiego, czarno-biaego narysowanego konfliktu dobra/za.

Zwycistwo prawdziwego, dobrego i piknego nad przemoc i zem w tym przypadku baniowa bajka ze wszystkimi frazesami. Wniosek: duo kiczu na do skromnych zdjciach

literatura

 • Peter S. Beagle: Ostatni jednoroec. (Pierwotny tytu: Ostatni jednoroec). Klett-Cotta Hobbit-Presse, Stuttgart 1996, ISBN 3-608-87502-6 . (niemiecki Jürgen Schweier, 260 stron).
 • Peter S. Beagle: Ostatni jednoroec i dwa serca. (Oryginalny tytu: Ostatni jednoroec i dwa serca). Klett-Cotta Hobbit-Presse, Stuttgart 2009, ISBN 978-3-608-93872-2 . (po niemiecku Jürgen Schweier i Cornelia Holfelder-von der Tann, 304 strony).

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. Ostatni jednoroec. W: synchronkartei.de. Niemiecki plik dubbingowy , dostp 22 lutego 2018 r .
 2. Ostatni jednoroec. W: Leksykon Filmów Midzynarodowych . Serwis filmowy , udostpniony 5 sierpnia 2021 r . 
 3. Film fantasy. Heyne-Filmbibliothek, tom 68. Heyne, Monachium 1984, ISBN 3-453-86068-3 , pp 201-205.
 4. Ostatni jednoroec. W: fabularny film telewizyjny . ródo 5 sierpnia 2021 .

Opiniones de nuestros usuarios

Andrzej Sobolewski

Ten wpis na Ostatni jednoroec (kreskówka) pomógł mi w ostatniej chwili dokończyć pracę na jutro. Już widziałem, jak znowu ciągnę Wikipedię, coś, czego nauczyciel nam zabronił. Dziękuję za uratowanie mnie.

Janusz Niewiadomski

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Ostatni jednoroec (kreskówka) jest tym, którego szukałem.