Omen (1976)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Omen (1976). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Omen (1976) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Omen (1976) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Omen (1976). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Omen (1976)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Omen (1976), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
niemiecki tytu Omen
Oryginalny tytu Omen
Kraj produkcji Stany Zjednoczone , Wielka Brytania
Oryginalny jzyk jzyk angielski
Rok wydania 1976
dugo 106 minut
Ocena wiekowa FSK 16
Prt
Dyrektor Richard Donner
scenariusz Dawid Seltzer
produkcja Harvey Bernhard
muzyka Jerry Goldsmith
kamera Gilbert Taylor
skaleczenie Stuart Baird
zawód
chronologia

Nastpca  
Damien - Omen II

Omen to film fabularny o tym amerykaskiego reysera Richarda Donnera z 1976 roku horror oparty jest na oryginalnym scenariuszu David Seltzer i zosta wyprodukowany przez 20th Century Fox studio filmowe , midzy innymi .

wtek

O szóstej godzinie szóstego dnia szóstego miesica Katherine Thorn, ona ambasadora USA w Rzymie, rodzi dziecko, które umiera zaraz po urodzeniu. Jej m, Robert Thorn, jest wstrznity, ale martwi si o on, która nie wie, e dziecko zmaro. Ojciec Spiletto, który pracuje w szpitalu, zaleca, aby zamieni martwe dziecko na chopca urodzonego w tym samym czasie, ale którego matka zmara przy porodzie i który nie ma innych krewnych. Z pocztku si waha, ale potem daje si przekona, by jego ona nie opakiwaa zmarego dziecka. Pozostawia j w niewiedzy o tym, a Katherine jest bardzo szczliwa z nowo narodzonego dziecka, o którym myli, e jest jej wasnym; otrzymuje imi Damien. Zamiana zmarego syna na syna zmarej matki jest ju negatywnym omenem, zym omenem .

Pi lat póniej Robert Thorn zosta ambasadorem USA w Wielkiej Brytanii . Damien dorasta jak normalny chopiec i do tego czasu nie wykazuje adnych zauwaalnych nieprawidowoci. Ale wkrótce potem w pobliu modego Damiena dochodzi do tajemniczych incydentów. Na przykad na jego urodzinach niania wiesza si na oczach goci, skaczc z dachu willi z lin na szyi. Damien nie jest pod wraeniem i macha tylko do rottweilera, który jest w pobliu.

Thorn odwiedza duchowny Brennan. Mówi mu, e wie o wymianie dzieci w szpitalu w tym czasie. Brennan wyjania Cierniowi, e Damien nie jest normalnym chopcem, ale synem Szatana . Diabe spodzi dziecko szakalem , aby uzurpowa sobie dominacj nad wiatem. Brennan ostrzega przed z moc, któr emanuje Damien. Thorn mu jednak nie wierzy i suby bezpieczestwa go wyrzucaj. Uksztatowany przez racjonalne mylenie, najpierw kwalifikuje ostrzeenia duchownych jako fantazmaty.

Pani Baylock stara si zosta now niani Damiena. Chocia wydaje si nieco dziwna dla Cierni, zostaa przerwana. Nowa niania nawizuje blisk relacj z Damienem i wydaje si, e dobrze go rozumie. Pewnego dnia, gdy rodzice chc i z synem do kocioa, pani Baylock próbuje im to wyperswadowa. Jednak jej si to nie udaje. Podczas jazdy Damien dozna ataku paniki w samochodzie, gdy zobaczy koció, ranic twarz swojej matki.

Pewnego dnia Robert Thorn widzi w swoim domu rottweilera, który warczy na niego ze zoci. Niania twierdzi, e pies do nich podbieg i e Damien bardzo go lubi. Mimo to Thorn da, aby zabraa psa do schroniska.

Podczas wizyty w londyskim zoo Katherine i Damien przejedaj przez wybieg pawianów. Nagle mieszkajce tam stado pawianów jest najwyraniej agresywne z powodu obecnoci Damiena i atakuje samochód. Gboko zszokowana Katherine ucieka z Damienem. Po tym incydencie Thorn ponownie spotka ojca Brennana w parku. Twierdzi, e Katherine znów jest w ciy i e Damien dopilnuje, aby nienarodzone dziecko umrzeo. Damien równie zabiby jego i jego on, gdyby nic z tym nie zrobi. Dlatego radzi Thornowi, aby odszuka egzorcyst o imieniu Bugenhagen, który w zwizku z tym pracuje nad wykopaliskami w Megiddo , poniewa moliwe jest, e tylko on mógby pomóc rodzicom i Damienowi. Jednak Robert nadal nie wierzy Brennan i uwaa, e ksidz jest szalony. Niedugo po spotkaniu w parku z Robertem Thornem nadciga burza. Brennan chce schroni si w pobliskim kociele, ale bramy s zamknite. Kapan zostaje przebity na pal i zabity przez spadajcy piorunochron przed kocioem podczas burzy.

Pomimo dziwacznego incydentu, Thorn nadal nie wierzy w proroctwa Brennan. Ale potem okazuje si, e jego ona jest w rzeczywistoci w ciy. Katherine przechodzi zaamanie psychiczne i coraz czciej podejrzewa, e Damien nie jest jej dzieckiem. Obawia si te, e nie przeyje drugiego porodu, po którym lekarz zaleci aborcj. Robert obawia si jednak, e spenioby to proroctwo ksidza i dlatego stanowczo odrzuca aborcj.

Nieco póniej Katherine stoi na krzele w swojej willi, aby wyprostowa wiszc rolin. Tymczasem niania otwiera drzwi do pokoju dziecinnego pani Baylock. Damien wyjeda swoim samochodem na peday i najwyraniej celowo zderza si z krzesem, na którym stoi jego matka. Potem spada z galerii w domu i trafia do szpitala. Oprócz obrae diagnozuj, e poronia w wyniku upadku. Tymczasem gospodyni, pani Horton, nagle znikna z domu. Niania twierdzi, e po prostu wysza bez wyjanienia.

Nastpnie fotograf Keith Jennings skontaktowa si z Robertem Thornem. Z zawodowego zainteresowania zrobi kilka zdj rodzinie Thornów i jej otoczeniu. Pokazuje Thornowi kilka zdj, które pokazuj niezwyke efekty wietlne. Wyglda na to, e przewidziae natur mierci pierwszej niani i ksidza. Jennings jest równie wacicielem zdjcia, na którym bysk wiata oddziela gow jego odbicia od wasnego ciaa. Towarzyszy Robertowi do Rzymu w celu dalszych bada.

Tam oboje dowiaduj si, e jaki czas temu szpital spon, a wszystkie archiwa i dokumenty zostay zniszczone. Teraz szukasz ojca Spiletto, który w tamtym czasie doradza zamian dzieci w swoim klasztorze, aby dowiedzie si od niego wicej. Jest jednak sparaliowany i czciowo lepy po udarze. W dodatku nie moe ju mówi, a na pododze zapisuje jedynie termin CERVET nazw starego cmentarza etruskiego pod Rzymem.

Przybywajc na cmentarz, Thorn i Jennings otwieraj groby zmarej wówczas matki Damiena i dziecka Cierni. Nagle ze wszystkich stron pojawia si kilka rottweilerów, z których ledwo mog uciec.

Thorn nastpnie dzwoni do ony w Londynie i kae jej natychmiast opuci szpital i miasto. Gdy Katherine przygotowuje si do ucieczki, pani Baylock wchodzi do sali szpitalnej z diabelskim spojrzeniem i zblia si do niej gronie. W nastpnej chwili Katherine spada na mier przez okno.

Wstrznity Robert podróuje z Jenningsem do Megiddo i poszukuje egzorcysty Bugenhagena. Mówi, e naley zbada ciao Damiena - zwaszcza skór gowy pokryt wosami - na znak Antychrysta. W ten sposób mona by pewnym, e chopiec jest synem Szatana. Daje te Robertowi siedem sztyletów, którymi musi zabi Damiena na otarzu w kociele, jeli odkryje znak. To jedyny sposób na pokonanie Antychrysta. Po ponownym opuszczeniu Bugenhagen Robert rzuca sztylety na ulic. Znowu ma wtpliwoci i uwaa, e zabicie dziecka jest absurdem. Kiedy Jennings schyla si, by ponownie podnie sztylety, zaparkowana ciarówka zaczyna si toczy. Fotograf zostaje city przez szyb, która zsuna si z obszaru zaadunku - zgodnie z przewidywaniami na jego zdjciu.

Thorn wraca do Londynu ze sztyletami. Tam ponownie znajduje rottweilera w domu, ale zamyka go. Podczas badania swojego picego syna, Thorn w kocu odkrywa lad w postaci znami (numer 666 ) z tyu gowy Damiena. Teraz niania, pani Baylock, budzi si i ze zoci rzuca si na Ciernia. Podczas walki Thorn dga niani widelcem do pieczenia w szyj, zabijajc j.

Nastpnie wciga Damiena do samochodu i zawozi go do pobliskiego kocioa. cigany przez policj, Thorn zacign Damiena do otarza, aby zabi go powiconymi sztyletami. W tym momencie przyjeda policja i strzela do Thorna po poproszeniu o upuszczenie sztyletów, bezskutecznie.

Jako byy ambasador Robert Thorn bierze udzia w pastwowym pogrzebie w Stanach Zjednoczonych, w którym uczestniczy równie prezydent Stanów Zjednoczonych stary przyjaciel Thorna i jego ona. Film koczy si sceneri, któr pokazuje Damien z rki Pierwszej Damy, odwracajc si do widzów filmu i diabelskie umiechy do kamery.

Historia pochodzenia

Omen oparty jest na oryginalnym scenariuszu autorstwa Amerykanina Davida Seltzera. Reyseri powierzono Richardowi Donnerowi, który w poowie lat 70. zwróci na siebie uwag gównie reyserujc seriale telewizyjne, takie jak Ulice San Francisco (1972) i Czowiek za sze milionów dolarów (1974). Pocztkowo rol msk zaoferowano Charltonowi Hestonowi , Royowi Scheiderowi i Williamowi Holdenowi , ale wszyscy odrzucili rol Roberta Thorna . W kocu zatrudniono Gregory'ego Pecka , który wczeniej gra rol w westernie Teda Kotcheffa Zakopa wilki w wwozie (1974). Aktorka teatralna i filmowa Lee Remick zostaa obsadzona w roli eskiej . Harvey Stephens , piciolatek w momencie krcenia filmu, zosta zatrudniony do roli demonicznego syna Damiena . Aby Stephens wyglda jeszcze bardziej zowieszczo, blond wosy chopca zostay ufarbowane na czarno.

Zdjcia do filmu trway od 12 padziernika 1975 do 2 stycznia 1976 i odbyway si niemal wycznie w Anglii , m.in. w Londynie w Bishop Park i Grosvenor Square. Strzelanina miaa miejsce m.in. w Surrey . w Guildford Cathedral , Brookwood Cemetery w Woking i Pyrford Court w Ripley oraz Staines, Middlesex. Poza Angli, w Jerozolimie i Rzymie krcono zdjcia do Omenu . Podczas postprodukcji, Richard Donner i producent filmowy Harvey Bernhard zapyta Alan Ladd Jr. , a nastpnie prezesa wytwórni filmowej Twentieth Century Fox, aby uzyska wicej pienidzy, aby wygra osiem czas Oscar- nominowany kompozytor Jerry Goldsmith dla muzyki filmowej . Donner i Bernhard usyszeli o Goldsmithie na koncercie na ywo w Hollywood Bowl w 1976 roku i byli pewni, e bdzie odpowiednim czowiekiem do produkcji. W rzeczywistoci Ladd zosta przekonany do zatwierdzenia 25 000 dolarów na zatrudnienie kompozytora Goldsmitha.

to

 • W scenie w filmie, w której miska ze zot rybk spada na podog, zamiast ywych zotych rybek uyto martwych sardynek pomalowanych na pomaraczowo. Reyser Richard Donner wypowiedzia si przeciwko zabijaniu zwierzt do filmowania.
 • W ramach kampanii reklamowej filmu wydrukowano plakaty, aby ostrzec kinomanów po obejrzeniu filmu, e film zosta potajemnie wywietlony w kilku amerykaskich kinach szóstego dnia szóstego miesica w 1976 roku . W rzeczywistoci plakaty nawizujce do symbolu 666 , znaku diaba, uytego w filmie, tak wstrzsny widzem, e dozna zaamania nerwowego .
 • Po pokazie filmu w Stanach Zjednoczonych popularno rasy Rottweiler spada, poniewa Damien mia w filmie Rottweilera jako zwierzaka.
 • Pierwotnie zaproponowano reyseri angielskiemu reyserowi Mike'owi Hodgesowi , ale odrzuci propozycj. Kiedy reyserowa sequel Damien-Omen II , zosta zwolniony po trzech tygodniach z powodu rónic twórczych.
 • Znaczenie imienia Damien wywodzi si od staroytnego greckiego damian , co oznacza co w rodzaju oswojony lub podbija. Imi to byo szeroko rozpowszechnione dziki w. Damianowi , lekarzowi i mczennikowi .
 • Pomimo wielkiego sukcesu finansowego Omenu , mody aktor Harvey Stephens nie móg wyrobi sobie pozycji powanego aktora. Po roli w telewizyjnym filmie Fieldera Cooka Gauguin the Savage (1980), w którym Stephens wystpuje we drugoplanowej roli modego Emila , aktor pracuje obecnie w brany budowlanej.
 • Gregory Peck otrzyma tylko niewielk opat za udzia w tym filmie (250 000 USD ), ale otrzyma dziesi procent zarobków kasowych w wysokoci 60 mln USD (w samych Stanach Zjednoczonych). Omen sta si tym samym jego najbardziej lukratywnym filmem.
 • Wiele nazwisk w filmie odpowiada rzeczywistym ludziom i miejscom, jak na przykad góra Megiddo w pónocnym Izraelu , etruski cmentarz Cerveteri 40 kilometrów na zachód od Rzymu i reformator Johannes Bugenhagen .

Przyjcie

Omen rozpocz si w caym kraju w Stanach Zjednoczonych 25 czerwca 1976 roku. Wczeniej w rónych miastach USA odbyway si zajawki przedpremierowe . Data tych seansów to 6 czerwca 1976 r. (Data 06.06.76 bya aluzj do symbolu 666 wystpujcego w filmie .) Z seansami w 515 kinach i przychodami na poziomie 4,27 mln film by w stanie osign produkcj koszty sprowadzi ponownie 2,8 miliona. Reyseria Richarda Donnera, która zarobia 60 milionów dolarów amerykaskich, spotkaa si z uznaniem krytyków, a film jest obecnie jednym z klasyków gatunku horroru. Richard Donner przypisa sukces filmu nie tylko muzyce Jerry'ego Goldsmitha, zwaszcza intro Ave Satani .

Opinie

Ten efektowny horror Richarda Donnera to nie tylko znakomita obsada, ale take szokujcy horror z momentami napicia. [...] Kompozytor Jerry Goldsmith otrzyma za muzyk Oscara.

Równolegle pod wzgldem treci do egzorcysty wydaj si cakowicie celowe i irytujco przechodz w szczegóowe cytaty z obrazów. Cztery miliony dolarów spekulacji irracjonalnymi, wprowadzonymi na rynek z dwukrotnie wikszym budetem reklamowym, s technicznie drobiazgowe, ale nieoryginalne i sterylne. Zamiast przeraajcego dreszczyku Das Omen oznacza dobrze utrzyman nud.

- Czas , 1976

Dopóki filmy takie jak Omen tylko nas przeraaj, s zabawne w znaczcy sposób.

Subtelna pera gatunku z gwarancj horroru.

Materiaowo prosty horror, wystawiony z duym wyczuciem scenicznego napicia i szokujcej techniki.

Nagrody

Horror Richarda Donnera by nominowany w dwóch kategoriach do Oscara w 1977 roku. Podczas gdy Oscara za najlepsz piosenk filmow przesza Ave Satani Jerry'ego Goldsmitha , amerykaski kompozytor filmowy otrzyma nagrod za najlepsz muzyk filmow po omiu nieudanych nominacjach. Goldsmith by nominowany do nagrody Grammy w tym samym roku za prac nad Omenem . Angielska aktorka Billie Whitelaw zostaa nominowana do roli Pani Baylock do Brytyjskiej Nagrody Filmowej BAFTA i uhonorowana Nagrod Evening Standard British Film Award . 5-letni Harvey Stephens wpyno do Zotego Globu nominacj za najlepszy mody aktor za rol Damiana . Zdoby take nagrody za prac kamery Gilberta Taylora .

Oskar 1977

 • Najlepsza muzyka filmowa
 • nominowany w kategorii Najlepsza piosenka filmowa

Nagroda BAFTA 1977

 • nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Billie Whitelaw)

Zoty Glob 1977

 • nominacja do najlepszego mskiego debiutu aktorskiego w filmie

Dalej

Akademia science fiction, fantasy i horrorów 1977

 • nominowany jako najlepszy horror

Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Zdj Filmowych 1976

 • Najlepszy aparat

Nagrody Edgara Allana Poe 1977

 • nominowany jako najlepszy film

Evening Standard Brytyjskie Nagrody Filmowe 1978

 • Najlepsza aktorka (Billie Whitelaw)

Grammy 1977

 • nominacja w kategorii Najlepsza Muzyka Filmowa

Amerykaskie Stowarzyszenie Pisarzy 1977

 • nominacja w kategorii najlepszy scenariusz filmowy (dramat)

Sequele

Wielki sukces filmu doprowadzi do szeregu sequeli. W 1978 Don Taylor wyreyserowa Damien-Omen II , w którym 15-letni Jonathan Scott-Taylor wcieli si w powtarzajc si rol Damiena, na podstawie scenariusza Harveya Bernharda, obok Williama Holdena i Lee Granta . W 1981 roku, w Barbary Baby - Omen III , Sam Neill by postrzegany jako antychrysta dorosych. Obie sequele odniosy sukces finansowy, ale nie mogy powtórzy wiatowego sukcesu pierwszej czci. W 1991 roku Jorge Montesis i Dominique Othenin-Girard zrealizowali film telewizyjny Omen IV: Przebudzenie , w którym dziewicioletnia Asia Vieira wcielia si w rol córki Damiensa. Remake pod tym samym tytuem The Omen ukaza si 6 czerwca 2006 roku. Pod dyrekcj Johna Moore'a zagrali Liev Schreiber , Julia Stiles , Mia Farrow i David Thewlis , a take Seamus Davey-Fitzpatrick jako mody Damien. Ponownie scenariusz napisa David Seltzer.

W 2016 roku rozpocza si seria o nazwie Damien, która bya kontynuacj oryginalnego filmu. Damien jest tu dorosy i gra go Bradley James .

literatura

 • William P. Blatty, David Seltzer, Ira Levin: Omen. Obszar, Erftstadt 2003, ISBN 3-89996-021-1 .
 • David Seltzer: Omen. Sygnet, Nowy Jork 1976 (wydanie angielskie).

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. Certyfikat wersji dla Omen . Dobrowolna samoregulacja brany filmowej , luty 2001 (PDF; numer testu: 5C 485 C).
 2. IMDb - lokacje filmowania
 3. IMDb - daty rozpoczcia
 4. Omen (1976) Box Office Mojo
 5. Omen. W: pryzmacie . ródo 30 marca 2021 .
 6. Wskazówki dotyczce filmów . W: Die Zeit , nr 42/1976
 7. ^ Krytyka Rogera Eberta
 8. Omen na cinema.de
 9. Omen. W: Leksykon Filmów Midzynarodowych . Serwis filmowy , dostp 2 marca 2017 r . 

Opiniones de nuestros usuarios

Alexandra Murawski

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Omen (1976)

Szymon Dziedzic

Byłem zachwycony, że znalazłem ten artykuł na temat _zmienna.

Ewa Pawlak

Dzięki. Pomógł mi artykuł o Omen (1976).