Niedokoczony portret (powie)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Niedokoczony portret (powie). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Niedokoczony portret (powie) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Niedokoczony portret (powie) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Niedokoczony portret (powie). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Niedokoczony portret (powie)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Niedokoczony portret (powie), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Portret niedokoczony (tytu oryginau Pi maych winek ) jest 32. detektyw powie przez Agatha Christie . Po raz pierwszy pojawi si w Stanach Zjednoczonych w maju 1942 roku z Dodd, Mead and Company pod tytuem Murder in Retrospect oraz w listopadzie 1942 roku w Wielkiej Brytanii w Collins Crime Club . Scherz Verlag (Berno, Stuttgart, Wiede) opublikowa pierwsze niemieckie wydanie w 1957 r.

To determinuje Herkulesa Poirota w jego 21. powieci. Powie jest niezwyka, poniewa Poirot udowadnia, e spraw mona rozwiza po prostu przesuchujc zaangaowane strony, bez wchodzenia na miejsce zbrodni. Christie jest tu zwizana z tradycj fotelowego detektywa ( Armchair Detective ) w brytyjskim kryminale.

To ostatnia powie szczególnie owocnej fazy Agathy Christie z jej postaci Poirot. Od 1935 do 1942 roku napisaa trzynacie powieci z Poirotem i tylko pi z innymi gównymi bohaterami. Kontrastuje to z nastpnymi omioma latami, w których napisaa tylko dwie powieci ze swoim najsynniejszym detektywem - wyrany znak rodzcej si frustracji t postaci, która jednak zapewnia jej du cz dochodów.

Wyjanienie tytuu powieci

Tak jak wczeniej w Sekretach butów na klamry i I wtedy nie byo wicej, a póniej w Sekrecie kopalni zota i Kleptomaniaku , Christie uywa motywu z rymowanki - tutaj This little Pig.

Ta maa winka trafia na rynek.
Ta maa winka zostaa w domu.
Ta maa winka ma piecze woow,
Ta maa winka nie miaa adnego.
A ta maa winka zawoaa: Wee! Wee! Wee! ca drog do domu.

Pi maych winek pomaga Poirotowi uporzdkowa myli podczas ledztwa.

akcja

Carla Lemarchant jest zarczona. Ale obawia si, e fakt, e jej matka, która zmara w areszcie, zabia ojca, moe odwie narzeczonego od lubu. Poniewa jest przekonana, e jej matka jest niewinna, zwraca si do Poirota.

Ojciec Carli, malarz Amyas Crale, zosta otruty coniin , trucizn wydestylowan z ctkowanej cykuty przez Meredith Blake . Matka Carli, Caroline Crale, wczeniej ukrada trucizn Meredith, by popeni samobójstwo , jak twierdzia. Trucizna znajdowaa si w szklance piwa, któr Caroline daa do wypicia mowi. Zauway, e piwo le smakowao, ale i tak je pi. Motyw ony by od razu jasny: nowy kochanek jej ma, który by jego wzorem - Elsa Greer. I chocia czsto mia romanse, mówi si, e Amyas zaplanowaa rozwód z Caroline.

Poirot odkrywa piciu podejrzanych ( pi maych winek ): Elsa Greer (obecnie Lady Dittisham); Meredith Blake; Brat Meredith, Phillip Blake; Cecilia Williams, guwernantka, i Angela Warren, modsza przyrodnia siostra Caroline. W rozmowach, które Poirot prowadzi z pitk niezalenie od siebie, pierwsza cz powieci (cho wypowiedzi troch róni si od oryginalnych) nie ujawnia adnych motywów podejrzanych ani adnych nowych przesanek, e w procesie Caroline Crale doszo do bdów. zostay popenione. W Poirocie istniej nawet wtpliwoci co do niewinnoci Caroline.

W drugiej czci powieci caa pitka jest podejrzana. Philip Blake, poniewa kocha Caroline i czu odraz, duga przyja Meredith z Caroline dobiega koca, Angela jest oszpecona przez wypadek, który Caroline spowodowaa i moga si pomci, Cecilia moga zosta zapana na kradziey i ostatecznie moga Elsa odkrya, e jest tylko kolejnym kochankiem Amyi i e nie chce rozwodu.

To ostatnie podejrzenie okazuje si suszne - morderc bya Elsa. Poirot moe jasno to udowodni Carli, a zwaszcza jej narzeczonemu, ale nie jest pewien, czy doprowadzioby to do skazania. To, czy Elsa uniknie kary, czy nie, okae si w kocu, poniewa powie koczy si zdaniem: Patrzyem, jak umiera Ale nie rozumiaem, e to ja zabijam siebie, a nie on!. Rycha egzekucja , moliwe samobójstwo lub po prostu wskazanie stanu wewntrznego sprawcy na cae ycie po zabójstwie, co jest wystarczajc kar, rodzajem mierci psychicznej. W kocu Elsa odjeda samochodem po tym, jak jej suca naoya jej na nogi ciepy futrzany koc .

ludzie

 • Herkules Poirot, synny belgijski detektyw
 • Carla (Caroline) Lemarchant, córka Caroline Crale
 • Sir Montague Depleach, obroca w pierwszym procesie
 • Quentin Fogg, KC, pierwszy prokurator procesowy
 • George Mayhew, syn prawnika Caroline
 • Caleb Jonathan, prawnik rodzinny Crales
 • Nadinspektor Hale, oficer ledczy w pierwszej sprawie

Pi maych winek:

 • Phillip Blake, handlowiec giedowy ( wszed na rynek )
 • Meredith Blake, wycofana botanik (zostaa w domu )
 • Elsa Greer (Lady Dittisham), rozpieszczona dama towarzystwa ( miaa piecze woow )
 • Cecilia Williams, ulega guwernantka ( nie miaa )
 • Angela Warren, oszpecona archeolog ( pakaa `` wee wee wee '' przez ca drog do domu )

okadki

Herkules Poirot wspomina przypadek dr. Crippena jako przykad zbrodni zinterpretowanej na nowo w celu zaspokojenia popularnego szalestwa na psychologi.

Obraz, który wisi na cianie w pokoju panny Cecilii Williams jest opisany jako niewidoma dziewczyna siedzca na pomaraczy. Pochodzi od George Frederic Watts i nazywa si Hope .

Odniesienia do innych prac

Kiedy Poirot kontaktuje si z Meredith Blake, przedstawia si jako przyjaciel Lady Mary Lytton-Gore, postaci z powieci Nikotyna .

To jedyna powie w twórczoci Agathy Christie, w której do koca nie wiadomo, jak bd wyglday dalsze losy sprawcy. Przebiega pewna sympatia do sprawcy i motyw - jak zawsze w jej pracach, kiedy Christie nie moe zdecydowa si oskary mordercy. Takie podejcie mona znale tylko w powieciach Poirota.

Dramaty i adaptacje filmowe

Wró do morderstwa

W 1960 roku sama Christie zaadaptowaa powie na scen i nadaa sztuce tytu Go Back for Murder , tylko ona napisaa Poirota z gry. Jego rol w sztuce przejmuje mody prawnik Justin Fogg, syn prawnika, który broni Caroline Crale w jej procesie. W sztuce narzeczony Carli okazuje si przestpc Amerykaninem, którego ostatecznie zostawia dla Fogga.

Niedokoczony portret (2003)

David Suchet zagra Poirota w jednym z odcinków brytyjskiego serialu telewizyjnego Agatha Christie's Poirot z 2003 roku. W porównaniu z powieci zachodz powane zmiany. Najwaniejsze jest to, e niespeniona mio Philipa Blake'a nie jest skierowana do Caroline, ale do Amyas. Film opowiada o egzekucji Caroline, która nie pojawia si w ksice. Imi Carli równie zostao zmienione na Lucy i nie ma narzeczonego.

Pi maych winek (2011)

Pi maych winek , siódma cz francuskiego serialu telewizyjnego Kleine Morde , to take adaptacja Niedokoczonego portretu. W przypadku serialu sprawy karne zostay przeniesione do Francji w latach trzydziestych XX wieku - a zaangaowane w nie postacie zostay zamienione. Tak wic to nie Herkules Poirot bada, ale nadinspektor Larosière wraz z modym inspektorem Lampionem.

Wane publikacje

 • 1942, Dodd Mead and Company (Nowy Jork), maj 1942
 • 1943, Collins Crime Club (Londyn), stycze 1943,
 • 1957, Scherz Verlag (Berno; Stuttgart; Wiede)
 • 2015, nowe tumaczenie Cornelii Stoll, Hamburg: Atlantik

Pierwsz publikacj powieci byo dziesi sequeli w amerykaskim magazynie Colliers od 20 wrzenia 1941 (tom 108, numer 12) do 22 listopada 1941 (tom 108, numer 21) pod odmiennym tytuem Murder in Retrospect z ilustracjami autorstwa Mario Cooper .

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. American Tribute to Agatha Christie
 2. Chris Peers, Ralph Spurrier i Jamie Sturgeon. Collins Crime Club - lista kontrolna pierwszych wyda . Dragonby Press (Wydanie drugie) Marzec 1999 (Strona 15)
 3. a b Pierwsze wydanie niemieckie w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej
 4. http://www.poirot.us/poirot.php
 5. ^ Wentworth, Work and Play with Numbers , s. 14
 6. ^ D. Herman, The Cambridge Companion to Narrative (Cambridge: Cambridge University Press, 2007), s. 9.

Opiniones de nuestros usuarios

Kate Niewiadomski

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Niedokoczony portret (powie), daje dużo pewności.

Jozef Jakubowski

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.

Jozef Krawczyk

Ten artykuł o zmiennej Niedokoczony portret (powie) przykuł moją uwagę. Zastanawia mnie, jak dobrze odmierzone są słowa, to jest jak... eleganckie.

Borys Nowakowski

Nie wiem, jak dotarłem do tego artykułu o zmiennej, ale bardzo mi się podobał.