Morze we mnieInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Morze we mnie. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Morze we mnie zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Morze we mnie i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Morze we mnie. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Morze we mnie! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Morze we mnie, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
niemiecki tytu Morze we mnie
Tytu oryginalny Mar Adentro
Kraj produkcji Hiszpania , Francja , Wochy
Oryginalny jzyk Hiszpaski , Galicyjski , Kataloski
Rok wydania 2004
dugo 125 minut
Ocena wiekowa FSK 12
JMK 14
Prt
Dyrektor Alejandro Amenábar
scenariusz Alejandro Amenábar
Mateo Gil
produkcja Alejandro Amenábar
Fernando Bovaira
muzyka Alejandro Amenábar
aparat fotograficzny Javier Aguirresarobe
skaleczenie Alejandro Amenábar
zawód
chronologia

  Poprzednio
Otwórz moje oczy

Nastpca  
Sekretne ycie sów

Morze we mnie (tytu oryginalny: Mar Adentro ) to wielokrotnie nagradzany film Alejandro Amenábara , oparty na prawdziwej historii. Film opowiada histori galicyjskiego eglarza Ramóna Sampedro (19431998), który w 1968 roku w wieku 25 lat uleg wypadkowi podczas pywania.

wtek

Po skoku do pytkiej wody Ramón Sampedro skrca kark uderzajc w piaszczyste dno. Uratowano go z wody na krótko przed utoniciem, ale od tej pory by cakowicie sparaliowany od szyi w dó . Poniewa od tego czasu uwaa swoje istnienie za niegodne ycia, za niegodne, jest jego gorcym pragnieniem umrze z godnoci z czym wskazuje, e chce odebra sobie ycie.

W jego rodowisku pragnienie mierci spotyka si jednak z niezrozumieniem i odrzuceniem. Jego szwagierka Manuela, która si nim opiekuje, wydaje si rozdarta, jego brat José od pocztku kategorycznie odrzuca eutanazj . Ramón nie rozmawia z ojcem o swoim yczeniu, a jego siostrzeniec Javier, zwany Javi, wydaje si znosi t sytuacj najlepiej, jak potrafi. Hiszpaskie wadze pastwowe i Koció równie nie zezwalaj Ramonowi na legalizacj aktywnej eutanazji .

Tylko prawniczka Julia, która cierpi na dziedziczn chorob CADASIL, oraz stowarzyszenie Die godny, do którego przystpi Ramon, chc aktywnie wspiera jego spraw. Chocia Ramón czuje, e nie byby w stanie nikogo pokocha, z czasem wydaje si, e rozwija w nim gbokie uczucia do zamnej Julii.

Wraz z pracownic fabryki Ros w ycie Ramóna wkracza inna osoba, która chce mu pomóc. Rosa jest mod, samotn matk, która mimo swoich problemów emanuje radoci ycia i uwaa, e Ramónowi z sparaliowaniem tylko tego brakuje. Ich próba przekonania go na pierwszym spotkaniu, e warto y pomimo jego niepenosprawnoci, koczy si sromotn i namacaln kótni. Mimo to Rosa nie poddaje si i z czasem coraz bardziej zaprzyjania si z Ramónem. Uczy si go rozumie i zakochuje si w nim. Jest jednak zszokowana, gdy Ramón prosi j, by aktywnie pomoga mu w mierci i nie pozwala mu odej.

Z kolei Julia doznaje udaru i postanawia pooy kres swojemu yciu, zamiast by nieuchronnie zdan na ask wasnego losu. Po przeczytaniu pisanych ustnie wierszy Ramona postanawia je opublikowa. Obiecujc zabi siebie i siebie w dniu, w którym jego ksika zostaa opublikowana po raz pierwszy, ponownie daje Ramónowi nadziej. Obaj cauj si i odtd dziel mio do wspólnego pragnienia mierci. Pojawia si ksika Ramona, ale Julia amie umow. Tylko pierwszy egzemplarz jego ksiki jest mu wysyany poczt. Julia nie wróci.

Ramón przegrywa proces toczcy si w La Coruña o legalizacj czynnej eutanazji. Chocia paraplegik, który woli przebywa w swoim pokoju, przyby specjalnie po to, nawet go nie sycha. Eutanazja pozostaje tematem tabu. Poniewa jest zmczony walk z wadz, jest dla niego tylko jedno rozwizanie: wspomagane samobójstwo potajemnie i w taki sposób, aby nikt nie móg by za nie cigany.

W kocu to Rosa spenia jego gorce yczenie i wraz z rónymi przyjaciómi Ramona dostarcza mu mierteln dawk cyjanku potasu . Nagrywa jednak kamer swoje samobójstwo i tumaczy swoim przeciwnikom, e nie byo innego wyjcia, jak pój t drog i e ze wzgldu na legalne dziaania rónych znajomych nie mog nikogo oskary o czynn eutanazj. Ramón pije i wkrótce potem umiera.

Ostatnia scena filmu ukazuje Gené, wieloletniego przyjaciela Ramóna i jednoczenie szefa stowarzyszenia Die godny, który odwiedza Juli, która jest teraz na wózku inwalidzkim. Wrcza prawnikowi, który ju wykazuje pierwsze oznaki demencji, list poegnalny od Ramona, ale ju go nie pamita.

Dwie kobiety spogldaj na morze i sycha gos Ramona, który (w niemieckiej wersji filmowej) wypowiada nastpujce sowa z jednego z jego wierszy:


W morze, w morze,
w jego niewak gbi,
gdzie speniaj si marzenia
i dwoje jednoczy si w jednej woli,
by zaspokoi wielk tsknot.

Pocaunek rozpala ycie
byskawic i grzmotem,
a przeksztacenie
mojego ciaa to nic innego
jak wepchnicie mnie do centrum
wszechwiata.


Najbardziej dziecinny ucisk
i najczystszy ze wszystkich pocaunków,
dopóki nasza dwójka nie jest niczym wicej
jak tylko jedn wielk tsknot.

Twoje spojrzenie i moje spojrzenie
rzucane tam iz powrotem bez sowa,
powtarzajce si jak echo: gbiej, gbiej,
daleko poza wszelkim bytem,
z krwi i koci.


Ale zawsze si budz
i zawsze wolabym umrze,
tylko po to, by moje usta
wpltay si w twoje wosy.

- Ramón Sampedro -

to

Historia Sampedro odbia si szerokim echem w mediach w Hiszpanii i wywoaa publiczn dyskusj na temat legalizacji eutanazji. W 1993 roku Sampedro przegra proces sdowy, w którym wystpi jako adwokat eutanazji. Popeni samobójstwo 12 stycznia 1998 roku z pomoc pracownika fabryki, którego prawdziwe nazwisko brzmi Ramona Maneiro. Postpowaa zgodnie z instrukcjami Sampedro i rozpucia cyjanek w szklance wody. Agonia Ramóna Sampedro trwaa ponad 20 minut, Ramona Maneiro nie moga tego oglda i ucieka do azienki. Maneiro nie przyzna si jednak do jej czynu do czasu przedawnienia 12 stycznia 2005 r. Do tego czasu szczegóy jego mierci nie zostay wyjanione. Sprawa zostanie prawdopodobnie ponownie otwarta.

Sampedro napisa wiele wierszy ze swojego oa chorego. Zostay opublikowane na krótko przed jego mierci pod tytuem Cartas desde el Infierno ( Listy z pieka ).

Opinie

Historia ycia Ramóna Sampedro, który cakowicie sparaliowany przez wypadek, przez lata walczy legalnie o prawo do zakoczenia ycia, co w kocu zrobi z pomoc swojej dziewczyny. Próba rozwizania problemu aktywnej eutanazji w zrónicowany sposób.

Jedno z najbardziej poruszajcych dowiadcze kinowych sezonu.

Przeprowadzka bez bycia tandetnym.

Nagrody

Film pozosta w duej mierze nieznany szerokiej publicznoci i mona go byo znale prawie wycznie w kinach studyjnych w krajach niemieckojzycznych. Morze we mnie zdobywao nagrody na krajowych i midzynarodowych festiwalach filmowych:

 • Oscar dla najlepszego filmu nieanglojzycznego (2005)
 • Zoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojzycznego (2004)
 • 14 Goi na ceremonii rozdania nagród w 2004 r. Film zdoby nagrody w ponad poowie wszystkich kategorii.
  • Najlepszy film
  • Najlepszy reyser (Alejandro Amenábar)
  • Najlepsza gówna rola kobieca (Lola Dueñas)
  • Najlepszy Gówny Mczyzna (Javier Bardem)
  • Najlepsze zdjcia (Javier Aguirresarobe)
  • Najlepszy makija i fryzury (Jo Allen, Ana López Puigcerver, Mara Collazo, Manolo García)
  • Najlepszy nowy aktor (Tamar Novas)
  • Najlepsza nowa aktorka (Belén Rueda)
  • Najlepszy scenariusz oryginalny (Alejandro Amenábar)
  • Najlepszy nadzór produkcji (Emiliano Otegui)
  • Najlepszy ton (Juan Ferro, Alfonso Raposo, María Steinberg, Ricardo Steinberg)
  • Najlepszy aktor drugoplanowy (Celso Bugallo)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa (Mabel Rivera)
  • Nominacja: Najlepsza scenografia (Benjamín Fernández)
 • Critics Choice Award dla najlepszego filmu nieanglojzycznego (2004)
 • Nagroda Independent Spirit dla najlepszego filmu nieanglojzycznego (2004)
 • Srebrny Lew na Midzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2004 roku
 • Coppa Volpi dla Javiera Bardema dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Wenecji (2004)
 • Europejska nagroda filmowa dla Alejandro Amenábara jako najlepszego reysera (2004)
 • Europejska nagroda filmowa dla Javiera Bardema dla najlepszego aktora (2004)

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. Klasyfikacja wiekowa programu Morze we mnie . Modzieowa Komisja ds . Mediów .
 2. Morze we mnie. W: Leksykon Filmów Midzynarodowych . Serwis filmowy , dostp 2 marca 2017 r .Szablon: LdiF / Konserwacja / Uyty dostp 

Opiniones de nuestros usuarios

Filip Rutkowski

Byłem zachwycony, że znalazłem ten artykuł na temat _zmienna.

Halina Staniszewski

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Morze we mnie jest tym, którego szukałem.

Mark Stefański

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.

Igor Kasprzyk

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Morze we mnie, daje dużo pewności.

Anna Tokarski

Zgadza się. Zawiera niezbędne informacje o Morze we mnie.