Maa dziewczynka z paeczkami siarkiInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Maa dziewczynka z paeczkami siarki. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Maa dziewczynka z paeczkami siarki zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Maa dziewczynka z paeczkami siarki i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Maa dziewczynka z paeczkami siarki. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Maa dziewczynka z paeczkami siarki! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Maa dziewczynka z paeczkami siarki, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Dziewczynka z paeczkami siarki (duski: Den lille Pige med Svovlstikkerne ) to jedna z najsynniejszych bani artystycznych autorstwa Hansa Christiana Andersena . Napisa go w 1845 roku podczas dziewiciodniowego pobytu w zamku Gravenstein nad fiordem Flensburg . To tragiczna historia maej dziewczynki, która marznc, sprzedaje siarki na ulicy i polizguje si na mier. W póniejszym odbiorze opowie bya czsto kiczowana jako sentymentalny wzruszajcy utwór; cile mówic, jest to sprytnie opakowana, ostra krytyka spoeczna .

wtek

Maa dziewczynka siedzi na ulicy w sylwestra, eby sprzeda swoje paeczki z siark. Jest le ubrany i marznie; obywatele zajci swoimi wakacyjnymi sprawami nie dostrzegaj dziecka i jego ebrzcych rzeczy. Jednak nie zarabiajc na niczym, dziewczyna nie odway si wróci do domu i zamarza midzy dwiema kamienicami.

Zdesperowana z zimna dziewczyna zapala jedn z zapaek, chocia jest to surowo zabronione. W wietle kija czuje si, jakby siedzia przy ciepym piecu, ale trwa to tylko do zganicia drewna siarkowego. Powoli dziewczyna zapala inne zapaki i wsuwa si w coraz bogatsze sny. W kocu spotyka swoj babci i prosi j, aby zabraa go do nieba. Babcia bierze dziewczynk: () byli u Boga. W opowieci staje si jasne, e dziewczyna, która yje i cierpi na tym wiecie, zmara delikatnym odmroeniem w prawdziwym wiecie . Jednoczenie narratorka konkluduje, e Nikt nie wiedzia, jakie pikne rzeczy widziaa, w jakim blasku wesza ze star babci z okazji Nowego Roku!.

Adaptacje filmowe

Ustawienia

Opera pod tytuem Das Mädchen mit den Schwefelhölzern zostaa napisana przez Augusta Enn w 1897 roku w stylu dramatu muzycznego Richarda Wagnera . 100 lat póniej, w 1997 roku, w Hamburgu odbya si premiera teatru muzycznego Helmuta Lachenmanna Das Mädchen mit der Schwefelhölzern .

Kompozytor Christian Bruhn umieci tekst Georga Buschora o bajce w muzyce. Piosenka zostaa zapiewana przez Manuel w 1968 roku i wydana na singlu. Ta piosenka zostaa póniej nagrana i opublikowana przez innych wykonawców, w tym autorzy: Duo Gitti & Erica i Claudia Jung .

W 2006 roku brytyjski zespó The Tiger Lillies wyda koncepcyjny album The Little Matchgirl .

Pod koniec 2009 roku w Theater Eisenhand Linz (Górna Austria) odbya si premiera nowej, zmodernizowanej wersji bani Karla M. Sibeliusa pod tytuem Matchgirl Opera , w której wykorzystano m.in. muzyk The Tiger Lillies .

Amerykaski kompozytor Gordon Getty skomponowa utwór The Little Match Girl na chór i orkiestr na podstawie bani Andersena z lat 2010 .

Szwedzcy muzycy Anna von Hausswolff i Matti Bye skomponowali w 2013 roku album pod nazw Hydra's Dream pomidzy muzyk pop i filmow oparty na baniach Andersena. Pyta zostaa wydana w marcu 2014 roku przez niemieck wytwórni Denovali . Piosenkarka i aktorka Meret Becker opowiada histori w jednej piosence na swoim pierwszym albumie Noctambule , nagranym na ywo w 1996 roku w barze bez wzgldu na powód .

W 2015 roku zespó Fuchsteufelswild wyda piosenk Das Mädchen mit den Schwefelhölzern na swoim albumie Weltenmeer .

W audycji radiowej o tym samym tytule reyser Marc Gruppe poczy bajk Hansa Christiana Andersena z trzema innymi baniami o bawanie, niezomnym onierzu i choince .

Zmiany

Tomi Ungerer za obraz ksika Allumette (francuski: allumette = match) , opublikowane w 1974 roku przez Diogenes Verlag w Zurychu , wzi si motyw dziecka godujcych, dla których nawet nie grosze s opuszczone w gorczce konsumentów zamonych . Tytuowa posta Ungerera zostaje uratowana przed zamarzniciem na mier przez róg obfitoci, który obsypuje ich jedzeniem i towarami. W 2005 r. Michael Neugebauer Edition opublikowa wydanie ze zdjciami czeskiego ilustratora Kvty Pacovská , aw 2009 r. Seh-Sam Verlag opublikowa mae wydanie z ilustracjami Henrike Roberta. Temat podejmuje równie poeta Peter Hacks (wyd. Praca, t. 1, s. 204). Ale tym, którzy zamarzaj na mier, nie radzi umiera i pozwoli romantykom opakiwa ich. Jego zmarznita dziewczyna marzy o innym zastosowaniu jej ostatniego meczu.

Zobacz te

literatura

  • Hans Christian Andersen: Wszystkie bajki. 8. edycja. BG Teubner , Leipzig 1863, s. 445449 ( zdigitalizowane w wyszukiwarce ksiek Google).

linki internetowe

Commons : The Little Match Girl  - Zbiór zdj, filmów i plików audio

Indywidualne dowody

  1. Hauke Lange-Fuchs: Brzydkie kacztko i inne historie filmowe. Hans Christian Andersen w filmie . Dokumentacja, Nordic Film Days Lübeck 1999; Str. 40
  2. buchwurm.org: Maa dziewczynka z paeczkami siarki, pyta audio
  3. Dziewczyna z paeczkami siarki. 200 lat Hansa Christiana Andersena. (Przetumaczone przez Britta Coordes), Michael Neugebauer Edition, Kiel 2005, ISBN 978-3-86566-027-5 .

Opiniones de nuestros usuarios

Jacek Kaczyński

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.

Dominik Nowak

Musiałem znaleźć coś innego na temat Maa dziewczynka z paeczkami siarki, co nie było typową rzeczą, o której zawsze czyta się w Internecie, i podobał mi się ten artykuł _zmienna.

Izabella Jankowski

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Maa dziewczynka z paeczkami siarki