Krzywy domInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Krzywy dom. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Krzywy dom zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Krzywy dom i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Krzywy dom. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Krzywy dom! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Krzywy dom, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Krzywy dom (AKA Krzywy Domek ) jest 39. powie tajemnicy przez Agatha Christie . Po raz pierwszy pojawi si w Stanach Zjednoczonych w marcu 1949 roku z Dodd, Mead and Company, a 23 maja tego samego roku w Wielkiej Brytanii z Collins Crime Club . Pierwsze wydanie niemieckie zostao opublikowane w 1951 r. przez Scherz Verlag (Berno) w przekadzie Aleksandry Brun. W latach 80. nowy przekad Ursuli von Wiese, uywany do 2017 roku, ukaza si w tym samym wydawcy.

Akcja powieci rozgrywa si w Londynie i okolicach jesieni 1947 roku. W swojej autobiografii Christie wymienia t powie i Deadly Error jako swoje ulubione sporód jej wasnych dzie.

Wyjanienie tytuu powieci

Podobnie jak inne tytuy autora, w tej powieci wykorzystano równie motyw z rymowanki :

By tam krzywy mczyzna i przeszed krzyw mil.
Znalaz krzywy szeciopensowy na krzywym profilu.
Kupi krzywego kota, który zapa krzyw mysz,
I wszyscy mieszkali razem w maym krzywym domu.

Pierwszy dowód tego rymu pochodzi od Jamesa Orcharda Halliwell-Phillippsa z lat 40. XIX wieku. Na pocztku XX wieku - w dziecistwie Christiego - wierszyk by bardzo popularny.

wprowadzanie

Trzy pokolenia rodziny Leonides, pochodzcych z Grecji, mieszkaj pod patriarchatem swojego dziadka Aristide w duym, ale troch krzywym domu. To staruszek ze Smyrny, obecnie Izmir , który dorobi si fortuny w Anglii. Mieszka ze swoj drug on Brend, która jest od niego o pidziesit lat modsza.

Po tym, jak staruszek zosta otruty wasnym lekarstwem, jego wnuczka Sophia opowiada histori swojemu narzeczonemu Charlesowi Haywardowi i prosi go o odoenie lubu do czasu odnalezienia zabójcy. Hayward, pierwszoosobowy narrator powieci, rozpoczyna wasne ledztwo.

wtek

Charles Hayward, który pracowa w Kairze pod koniec II wojny wiatowej, pozna tam Sophi Leonides, mod dwudziestoletni kobiet, która pracowaa w Departamencie Stanu. Oboje si zakochuj, ale postanawiaj nie zarcza si do koca wojny. Zarczyny maj si teraz odby po jego powrocie do Londynu.

Kiedy Hayward wraca do domu, znajduje w Timesie nekrolog: dziadek Zofii, bogaty biznesmen Aristide Leonides, zmar w wieku 87 lat.

W czasie wojny caa rodzina mieszkaa razem w duym domu zwanym Drei Giebel , krzywym domu, od którego zostaa nazwana.

Podczas autopsji stwierdzono, e Aristide Leonides zosta otruty przez wstrzyknicie mu bardzo toksycznych kropli do oczu, zamaskowanych jako dawka insuliny. Sophia nastpnie mówi Charlesowi, e nie moe go polubi, dopóki morderstwo nie zostanie rozwizane.

Oczywistymi podejrzanymi s Brenda Leonides, znacznie modsza druga ona Aristide'a, i Laurence Brown, mody mczyzna, który nie by w stanie wojny i mieszka w domu jako nauczycielka Eustace i Josephine, modszego rodzestwa Sophii. Plotka gosi, e oboje mieli zwizek tu pod oczami starego Aristidesa. Wszyscy czonkowie rodziny maj nadziej, e mona udowodni, e obaj popenili morderstwo. Jednak pierwsze ledztwa nie ujawniy adnych konkretnych podejrze. Dlatego Charles, którego ojciec pracuje w Scotland Yardzie, wprowadza si do domu w nadziei, e kto nadal bdzie nagi.

Wszyscy czonkowie rodziny maj motyw i okazj do popenienia przestpstwa, nikt nie ma alibi, a wszyscy wiedz, e krople do oczu s bardzo toksyczne. Poza tym kady otrzymaby niemay udzia w spucinie starego czowieka.

Poza tym czonkowie rodziny maj ze sob niewiele wspólnego. Edith de Haviland, niezamna szwagierka Aristidesa, siostra jego pierwszej ony, jest ucinion i zgorzknia kobiet, która wprowadzia si do domu dopiero po mierci swojej pierwszej ony, aby nadzorowa wychowanie dzieci. Roger, najstarszy syn i ukochany Aristide, jest ostatecznie nieudanym przedsibiorc, który omal nie zbankrutowa firmy swojego ojca. Tskni za prostym yciem, gdzie daleko. Jego ona, Clemency, jest naukowcem o gorzkim smaku, który nigdy nie korzysta z bogactwa rodzinnego. Philip, modszy brat Rogera, cae ycie cierpia z powodu aski ojca u Rogersa. Emerytowany w wiecie ksiek i minionych epok, cay czas spdza w domowej bibliotece. ona Filipa, Magda, to skromnie odnoszca sukcesy aktorka, która wszystko, cznie z morderstwem w rodzinie, widzi jako przedstawienie sceniczne, w którym musi zagra gówn rol. Szesnastoletni Eustachy troch cierpi na skutki agodnego polio, ale poza tym jest normalnym chopcem. Jego dwunastoletnia siostra Josephine nie jest adn dziewczyn, ale jest inteligentna, zabawna i troch przedwczenie rozwinita. Ma obsesj na punkcie kryminaów i nieustannie szpieguje wszystkich domowników. Swoje spostrzeenia zapisuje w sekretnym zeszycie.

Sprawy komplikuj si, gdy okazuje si, e Aristide zmieni swoj wol. Wszystko zostawi Zofii, bo wierzy, e tylko ona bdzie w stanie waciwie poprowadzi firm w przyszo i zaj miejsce gowy rodziny. Nastpnie Josephine zostaje znaleziona nieprzytomna w ogrodzie, potrcona przez marmurowy odbojnik po owiadczeniu, e zna tosamo zabójcy. Charles odkrywa nastpnie listy miosne od Brendy do Lawrence'a, po czym oboje zostaj aresztowani. I chocia oboje s teraz w areszcie, niania umiera po wypiciu kakao, które faktycznie byo przeznaczone dla Josephine. Rodzina zdaje sobie spraw, e zabójca wci jest wród nich.

Karol, który boi si o ycie Józefiny, próbuje wydoby z niej imi mordercy, ale na próno. Wkrótce potem Edith de Haviland zaprasza dziewczyn na lody. Oboje odjedaj samochodem, Edith jedzie samochodem przez urwisko, oboje s natychmiast martwi.

W domu Charles znajduje dwa listy, list poegnalny od Edith dla policji i jeden do Charlesa. W licie do policji przyznaje si do zabójstwa Aristide i niani. W drugiej, przeznaczonej tylko dla Karola, pisze ca prawd: Józefina jest morderczyni. Na dowód dodaje tajny zeszyt, który zaczyna si od zdania: Dzi zabiam dziadka.

Powodem jest to, e dziadek nie chcia paci za lekcje baletu. Póniej zwrócia na siebie ca uwag, a take sama zaaranowaa atak z blokad do drzwi.Niania otrua j za to, e zaproponowaa wysanie do Szwajcarii i nazwaa j ma gupi dziewczynk. Edith odkrya notatnik w budy i wybraa swoj drog, poniewa wierzy, e uratuje to Josephine cierpienie, gdy policja pozna prawd.

osoby

 • Charles Hayward, narzeczony Zofii Leonides
 • Sophia Leonides, córka Magdy i Filipa Leonides, wnuczka Aristide
 • Brenda Leonides, moda wdowa po Aristide Leonides
 • Edith de Haviland, pra-ciotka Zofii
 • Roger Leonides, syn Aristide
 • Clemency Leonides, jego ona, naukowiec
 • Philip Leonides, brat Rogera
 • Magda Leonides, jego ona
 • Josephine Leonides, 12-letnia córka Magdy
 • Eustace Leonides, jej brat
 • Laurence Brown, nauczycielka Josephine i Eustace

Adaptacje filmowe

W 2017 roku ukazaa si filmowa adaptacja Das krumme Haus . W reyserii Gille Paquet-Brenner , rol Charlesa Haywarda wcieli si Max Irons .

Gówne wydatki

 • 1949, Dodd Mead and Company (Nowy Jork), marzec 1949
 • 1949, Collins Crime Club (Londyn), 23 maja 1949
 • 1951 pierwsze wydanie niemieckie
 • 1983 () Nowe tumaczenie Ursuli von Wiese
 • 2017 Nowe tumaczenie Giovanniego i Ditte Bandini, Atlantik Verlag, Hamburg

Skrócona wersja powieci po raz pierwszy ukazaa si w USA w Cosmopolitan w numerze z padziernika 1948 roku.

Audiobook/suchawki radiowe

 • 2008 Das krumme Haus (5 pyt CD): tylko pena lektura. Prelegent: Hans Eckardt. Reyser: Markus Langer. Wydawnictwo i studio do produkcji ksiek audio, Marburg
 • 2019 Krzywy dom (suchowisko radiowe, DLF, 55 minut). Redakcja i reyseria: Irene Schuck. Z Jensem Wawrczeckiem, Meike Droste.

linki internetowe

Indywidualne dowody

 1. Amerykaski hod dla Agathy Christie
 2. Szkot 19 maja 1949 (strona 9)
 3. a b Niemieckie pierwsze wydanie w katalogu Szwajcarskiej Biblioteki Narodowej
 4. ^ B Nowego tumaczenia w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej
 5. ^ B I. Opie i P. Opie The Oxford Dictionary of Rymowanki (Oxford University Press, 1951, 2 wyd., 1997), s. 289
 6. Krzywy Dom (2017). ródo 4 lutego 2017 .
 7. ^ Audiobook (kompletny) w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej

Opiniones de nuestros usuarios

Bernard Rak

Dzięki. Pomógł mi artykuł o Krzywy dom.

Lucyna Borkowski

Dla takich jak ja szukających informacji na temat Krzywy dom, jest to bardzo dobra opcja.