Królik morskiInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Królik morski. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Królik morski zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Królik morski i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Królik morski. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Królik morski! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Królik morski, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Królik morski to bajka ( ATU 329). To wanie w tych opowieciach dziecicych i dom Wróka z braci Grimm z 7. edycji z 1857 roku w pozycji 191 (KHM 191) i pochodzi od Josefa Haltrich w zbiorach niemieckich bani ludowych z Saksonii w Siedmiogrodzie z 1856 roku (nr 39: Od królewskiego córka, widzieli wszystko w jej królestwie z jej zamku ).

zawarto

Dumna córka króla ma wie z dwunastoma oknami, w których przez jedno widzi wyraniej ni przez drugie, w kocu wszystko pod i nad ziemi. Tylko ci, którzy mog si przed ni ukry, mog j polubi, ale kto spróbuje na próno, zostanie city. Po dugim czasie nikt si nie zgasza, przychodzi trzech braci. Dwie starsze chowaj si w wapiennym dole i w zamkowej piwnicy, ona ju widzi ich przez pierwsze okno i ma gow wbit na dziewidziesitym ósmym i dziewidziesitym dziewitym palu przed zamkiem. Najmodszy pyta siebie o jeden dzie i trzy próby. Zyskuje wdziczno kruka, ryby i lisa, nie strzelajc do nich i nie wycigajc ciernia z lisa apy. Kruk ukrywa go w swoim jaju, a ryb na dnie jeziora w brzuchu, ale córka króla widzi go przez jedenaste i dwunaste okno. Przy trzeciej próbie lis prowadzi go do róda, skd wychodz jako handlarze zwierztami i morskie zajce. Lis pokazuje zwierz w miecie. Kiedy kupuje go córka króla, radzi mu schowa si pod jej warkoczem. Nie moe go znale, rozbija okna ze strachu i zoci i przegania morskiego królika. Kiedy mody mczyzna wraca, poddaje si, poniewa myli, e moe zrobi wicej ni ona.

pochodzenie

Bajka znajduje si w zbiorze niemieckich opowieci ludowych Josefa Haltricha z Saksonii w Transylwanii (1856) jako nr 39 Od córki króla, która widziaa wszystko w swoim królestwie ze swojego zamku . Wilhelm Grimm przej to w opowieciach dla dzieci i domu z 7. wydania (1857) zamiast The Robber and His Sons , który zbytnio przypomina Polifema . Interpretacja Wilhelma jest taka, e córka króla pozwala najmodszym na trzy próby ze wzgldu na jego urod. W przeciwnym razie tekst by tylko wygadzony jzykowo. Jest z Grimmem bez komentarza. Mullet jest Siedmiogrodzkiej-Saxon dla królika . Aby okreli wiek bani, Hans-Jörg Uther pracuje nad rozpraw Ingrid Hartmann, która najprawdopodobniej podejrzewa, e powstaa w poudniowo-wschodniej Europie w poowie XIX wieku. Tylko ballada z Wysp Owczych Lokka táttur jest starsza : Loki ukrywa syna przed olbrzymem po tym, jak Odin i Hönir zawodz.

Motywy i interpretacja

Ksiniczka- zagadka przypomina Brünhilda , patrz take KHM 22 Zagadka , KHM 71 Szóstki przemierzaj cay wiat , KHM 114 Od sprytnego maego krawca , KHM 134 Szeciu sucych , KHM 85b Ksiniczka z wszy . W baniach czsto pojawiaj si pomocnicy zwierzt (KHM 17 , 33 , 57 , 60 , 62 , 126 , 169 , 16a , 74a , 104a ), podobnie jak trzech braci Grimm (np.KHM 63 ). ródem jest oczywicie ogólny magiczne miejsce tutaj. Bohater wykorzystuje fakt, e wyniosa nie moe przejrze si jako jedyna. Dla Edzarda Storcka dwanacie okien to struktura boskiego wiata, który jednak zosta zawony do zmysów zewntrznych, nastpstwo przestrzeni i czasu, rodzaj myli o pustce i abstrakcji, jak w baniach z Glasberga . W Parzival Eschenbacha przed zamkiem znajduje si kolumna, która odbija wszystko dookoa. Tylko gos serca widzi utrapienie tego, co wyszo z porzdku. Wilhelm Salber u podstaw widzi ambiwalencj midzy chci zaangaowania si a nadmiern kontrol. Jako przykad podaje kobiet po trzydziestce z bulimi, która szuka i koczy zwizki ze starszymi mczyznami, w których jednoczenie uwalnia si i karze. Znalezienie równowagi mona tu równie przenie na doradztwo w zarzdzaniu, tworzenie i oddziaywanie sztuki. Por. KHM 52 König Drosselbart , KHM 197 Krysztaowa kula . Fakt, e bdzie ona polubi go po raz ostatni, bo myli, e moe zrobi wicej ni jej brzmi jak Viola w Basile Pentameron .

oglda telewizj

Wedug angielskiej Wikipedii dwa warianty bajki pojawiy si w wgierskim serialu telewizyjnym Magyar népmesék jako Zöld Péter i Kiskondás .

literatura

Bracia Grimm

 • Grimm, bracia. Bajki dla dzieci i gospodarstw domowych. Kompletna edycja. Zawiera 184 ilustracje wspóczesnych artystów i posowie Heinza Rölleke. Pp. 772775. Düsseldorf i Zurych, wydanie 19 1999. (Artemis & Winkler Verlag; Patmos Verlag; ISBN 3-538-06943-3 )
 • Grimm, bracia. Bajki dla dzieci i gospodarstw domowych. Wydanie z ostatniej rki z oryginalnymi notatkami braci Grimm. Z zacznikiem do wszystkich bajek i wiadectw pochodzenia, nie we wszystkich wydaniach, opublikowanych przez Heinza Rölleke. Tom 3: Oryginalne notatki, gwarancje pochodzenia, posowie. 513. Wydanie poprawione i uzupenione bibliograficznie, Stuttgart 1994. (Reclam-Verlag; ISBN 3-15-003193-1 )

wariant

 • Historia mdrego bohatera, który rozmawia z córk uczonego cesarza. W: Rumuskie opowieci ludowe. Pod redakcj Felixa Karlingera i Ovidiu Bîrlea. 1. wydanie 1969, Düsseldorf, Kolonia. Str. 514. (Wydawnictwo Eugen Diederichs)

Literatura dodatkowa

 • Rölleke, Heinz (red.): Bajki Grimma i ich róda. Modele literackie bani Grimmów s przedstawiane synoptycznie i komentowane. 2., czasownik. Wydanie, Trier 2004. str. 478485, 581. (Wissenschaftlicher Verlag Trier; seria studiów literaturowych, tom 35; ISBN 3-88476-717-8 )
 • Uther, Hans-Jörg: Podrcznik do bani domowych i dziecicych braci Grimm. Berlin 2008. s. 389391. (de Gruyter; ISBN 978-3-11-019441-8 )
 • Neumann, Siegfried: Riddle Tales. W: Encyclopedia of Fairy Tales. Tom 11, s. 280-285. Berlin, Nowy Jork, 2004.
 • Goldberg, Christine: Riddle Princess. W: Encyclopedia of Fairy Tales. Tom 11. str. 286-294. Berlin, Nowy Jork, 2004.

Indywidualne dowody

 1. Haltrich, Josef: Saksoskie opowieci ludowe z Transylwanii. Pod redakcj Hanni Markel. Wydanie trzecie, Bukareszt 1973. s. 198202.
 2. ^ Haltrich, Joseph: Negatywne idiotyzmy w jzyku transylwasko-saksoskim. W: Friedrich Müller, program protestanckiego gimnazjum w Schässburgu , Buchdruckerei S. Filtsch, Hermannstadt 1866, s.31 .
 3. Edzard Storck: Stare i nowe stworzenie w baniach braci Grimm. Turm Verlag, Bietigheim 1977, ISBN 3-7999-0177-9 , str. 274-279.
 4. ^ Wilhelm Salber: analiza bani (= wydanie pracy Wilhelm Salber. Tom 12). Wydanie 2. Bouvier, Bonn 1999, ISBN 3-416-02899-6 , s. 152, 159, 179.

linki internetowe

Wikiródo: The Sea Bunny  - róda i pene teksty

Opiniones de nuestros usuarios

Wladyslaw Kosiński

Wreszcie artykuł o Królik morski, który jest łatwy do przeczytania.

Nina Sobolewski

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.

Rafa Sienkiewicz

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Królik morski jest tym, którego szukałem.