Jajo waInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Jajo wa. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Jajo wa zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Jajo wa i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Jajo wa. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Jajo wa! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Jajo wa, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu niemiecki Jajo wa
Tytu oryginalny Jajo
wa Jajo wa
Kraj produkcji Niemcy
USA
Oryginalny jzyk Niemiecki
angielski
Rok wydania 1977
dugo 119 minut
Klasyfikacja wiekowa FSK 16 (dawniej 18)
Prt
Dyrektor Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
produkcja Horst Wendlandt
Dino De Laurentiis
muzyka Rolf Alexander Wilhelm
aparat fotograficzny Sven Nykvist
Dietrich Lohmann
skaleczenie Jutta Hering
zawód

W Egg to historyczny dramat filmowy z szwedzki reysera Ingmara Bergmana z 1977 roku . Niemiecki - amerykaska koprodukcja opowiada histori bezrobotnego acrobat cyrku na tle zuboaego Berlinie w trakcie hiperinflacji pod koniec 1923 roku .

wtek

ydowsko-amerykaski artysta trapezowy Abel Rosenberg mieszka ze swoim bratem Maxem w Berlinie zim 1923 roku. Od kontuzji Maxa obaj s bez zaangaowania. Pewnej nocy znajduje Maxa zastrzelonego w ich pokoju noclegowym i niadaniowym. Kiedy w odlegym krgu przyjació Abla pojawia si wicej zmarych, zostaje on podejrzany przez policj. Byy znajomy Abla, naukowiec Vergérus, oferuje jemu i wdowie po Maxie Manueli pokój i prac na terenie swojej kliniki. Vergérus okazuje si by osob odpowiedzialn za seri aktów przemocy, która przeprowadza okrutne eksperymenty z godujcymi bezrobotnymi i filmuje ich. Kiedy ma zosta aresztowany, zabija si kapsuk z cyjankiem . Przed mierci przepowiada pojawienie si w Niemczech nowego ruchu politycznego, który bdzie wykorzystywa gniew, strach i frustracj ludnoci: Kady moe zobaczy, co przyniesie przyszo. To jest jak jajko wa. Przez cienk skór wyranie wida prawie w peni rozwinitego gada . Manuela zostaje przyjta do szpitala psychiatrycznego, Abel, który ma zosta deportowany do Szwajcarii , chowa si w tumie. Ostatni tytu ujawnia, e Abel od tego czasu znikn bez ladu.

to

Jajo wa by pierwszym filmem Bergmana, który nie zosta nakrcony w Szwecji po tym, jak wybra wygnanie w Niemczech pod zarzutem (wkrótce porzuconego) uchylania si od pacenia podatków. Film zosta nakrcony w Monachium , gdzie osiad Bergman.

Tytu nawizuje do cytatu z dramatu Juliusza Cezara Williama Szekspira :

Dlatego myl o nim jak o wowym jaju
Który wykluby si, gdyby jego gatunek sta si zoliwy;
I zabij go w muszli.
( Wic myl o nim jak o jajku wa,
Ten wykluty staby si nietrway, podobnie jak cay jego gatunek
Wic zabij go wci w skorupie. )

Pierwszym wyborem Bergmana do mskiej roli by Dustin Hoffman , który odrzuci t rol, a take Robert Redford , Richard Harris i Peter Falk . Ostatecznie wybór pad na Davida Carradine'a . Film zosta nakrcony na ówczesn du sum 9,2 miliona marek niemieckich . Dyrektor artystyczny Rolf Zehetbauer zbudowany dla wa kompletny Old Berlin Bergmannstrasse na podstawach typu studio z Geiselgasteig dalej. Decyzja Bergmana o zabiciu konia za scen, w której godujcy Berliczycy pocili tusz konia na kawaki, wywoaa kontrowersje.

Jajo wa pojawio si w niemieckich kinach 26 padziernika 1977 r., A w rodzinnym kraju Bergmana w Szwecji 28 padziernika 1977 r. W USA film zosta otwarty 26 stycznia 1978 r., A w kinach NRD 16 maja 1980 r.

Filmem Bergman próbowa przezwyciy swój modzieczy podziw dla faszyzmu.

Opinie

W swoim czterdziestym filmie fabularnym (pierwszym poza Szwecj) Ingmar Bergman próbuje przeanalizowa genez faszyzmu na podstawie czsto spopularyzowanej bajki . Dziki gsto zastosowanej symbolice zagady i karykaturalnym rysunkowi film wydaje si do surowy i natarczywy, gboki .

Pierwszy film Bergmana nakrcony w Niemczech, nakrcony z midzynarodow obsad i duym kosztem, wydaje si nieco bardziej wicy i konwencjonalny ni jego poprzednie dzieo.

- Sownik filmowy Heyne

Publikacja ksiki

  • Ingmar Bergman: Jajo wa: narracja filmowa. Z jzyka szwedzkiego przeoy Heiner Gimmler. Hinstorff, Rostock 1979.

linki internetowe

Indywidualne dowody

  1. ^ A b Hauke Lange-Fuchs: Ingmar Bergman: Jego filmy - jego ycie, Heyne, Monachium 1988, ISBN 3-453-02622-5 , s. 229-240 i 304-305.
  2. a b Jajo wa na stronie internetowej Fundacji Ingmara Bergmana , dostpnej 19 lipca 2012 r.
  3. Hans C. Blumenberg : Holzweg zum Hölle: Fiasco jako lekcja: Ingmar Bergman i Das Schlangenei , Die Zeit 45/1977.
  4. Wywiad z Davidem Carradine, cytowany z Adam Groves: Real Animal Killings in Reel Life , dostp 19 lipca 2012.
  5. a b Jajo wa w Leksykonie filmów midzynarodowychSzablon: LdiF / Maintenance / Access used .
  6. Jajo wa w internetowej bazie danych filmów.
  7. Marty Jonas - Ingmar Bergman (1918-2007): An Apprerection and Regret (2007), obejrzano 19 marca 2021.
  8. ^ Lothar R. Just: Heyne Filmlexikon. 10000 filmów ze 100-letniej historii kina, Heyne, Monachium 1996, ISBN 978-3-453-08685-2 .

Opiniones de nuestros usuarios

Maksymilian Jaworski

Bardzo ciekawy ten post o Jajo wa.

Marika Kowalewski

Uważam, że ten wpis o zmiennej Jajo wa jest sformułowany bardzo ciekawie, przypomina mi lata szkolne. Jakie piękne czasy, dzięki za sprowadzenie mnie do nich.

Radek Sroka

Minęło trochę czasu odkąd widziałem artykuł o zmiennej napisany w tak dydaktyczny sposób. Podoba mi się.

Aneta Gruszka

Zgadza się. Zawiera niezbędne informacje o Jajo wa.

Jaroslaw Kasprzyk

Świetny post o Jajo wa.