Dziedzictwo (Schnitzler)Internet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Dziedzictwo (Schnitzler). Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Dziedzictwo (Schnitzler) zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Dziedzictwo (Schnitzler) i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Dziedzictwo (Schnitzler). Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Dziedzictwo (Schnitzler)! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Dziedzictwo (Schnitzler), z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Spucizna to sztuka w trzech aktach Arthura Schnitzlera , której premiera odbya si 8 padziernika 1898 roku w Deutsches Theater w Berlinie . Tekst zosta opublikowany w nastpnym roku przez S. Fischera, równie w Berlinie.

czas i miejsce

Spektakl rozgrywa si w Wiedniu w 1899 roku.

zadowolony

26-letni Dr. jur. Hugo Losatti ley na ou mierci w domu po wypadku podczas jazdy konnej. Wyznaje zgromadzonej rodzinie swoje podwójne ycie, które od lat byo tajemnic, i prosi o przyjcie swojego czteroletniego syna Franza i jego matki, 22-letniej córki urzdnika pastwowego Antonie Weber. Gowa rodziny, liberalny pose Adolf Losatti, profesor ekonomii, ze zdziwieniem poda za piln prob, ale przed personelem próbuje ukry tward prawd. Próbuje przekona swoj 20-letni córk Franzisk, e Toni - jak nazywa si panna Weber - jest stranikiem. Ale Franziska jest mdrzejsza. Dziewczyna poznaa przypadkowo ma trzyosobow rodzin w miecie kilka miesicy temu i dosza do zaskakujcego spostrzeenia.

Dr. Ferdinand Schmidt, oblubieniec Franziski, zdiagnozowa Hugo jako lekarza pierwszego kontaktu Losattich jako powany wstrzs. Hugo umiera. Losattis wypenia spucizn zmarego. Toni i may Franz zostaj zabrani do domu. Oboje mog opakiwa wraz z rodzin grobowiec Hugo. Reakcja krgu przyjació z wyszych sfer nie potrwa dugo. Nie kojarzy si ju z pewnymi osobami, które chroni maitresse zmarego syna pod ich dachem. Profesor liberalny wyznaje maemu Franzowi, jakby to by jego prawowity wnuk. W ten sposób prowokuje sprzeczno lekarza rodzinnego Ferdynanda. Lekarz powsta z biednego rodowiska.

Fala zmienia si, gdy may Franz zachoruje i umiera. Toni przewiduje swoj najblisz przyszo w okazaym domu Losatti. Franziska rozwiewa obawy. Jej pan mody Ferdynand wolaby, eby Toni wysza z domu dzisiaj, ni jutro. Gospodarz, pocztkowo ostrony, coraz bardziej zdecydowanie kieruje si w wody przyszego zicia. Na szczcie Toni równie ma adwokata. Emma Winter, 36-letnia wdowa, po lubie z Losattami, chce przyj do domu matk i dziecko. Emma jest zdecydowana to zrobi; nawet jeli Losattowie chc si od niej cakowicie odwróci. Profesor pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Porednio oskara Emm o to, e bya kochank Hugo. Emma nigdy wicej nie chce wej do domu Losattis. Jednak Emma sprowadza swoj 17-letni córk Agnes. Córka ma nieprzezwycion niech do Toni. Agnes zostaa obiecana przez rodzin Hugo za jego ycia. Wic Agnes nie moe mieszka pod jednym dachem z Fraulein Weber.

Toni, ponaglana, by i bez najmniejszej litoci, zwaszcza przez bezwzgldnego Ferdynanda, wychodzi z domu i widzi, e jedynym wyjciem jest samobójstwo. Profesorowi ulyo, e Toni bez wikszego wysiku odwróci si od przyzwoitego spoeczestwa. Franziska nie moe ju znie swojego zatwardziaego pana modego i nie chce go ju widzie. Ferdynand odchodzi. Prof. Losatti, który w midzyczasie stan po stronie lekarza rodzinnego, nie chce wypuci przyszego zicia i nakazuje mu zosta.

Przyjcie

  • W 1898 r. Harden nazwa sztuk w czasopimie Zukunft tragikomedi wielkiej buruazyjnej przyzwoitoci.
  • Scheible potpia sztuk. To nie by zbawionym. Bez wysiku patrzca w przyszo publiczno nie moga zosta wstrznita utworem. Akcja jest rzadka. Na kocu jest moralizacja. Tylko profesor Adolf Losatti jest narysowany w akceptowalny sposób.
  • Na Korte utwór miejscami robi skonstruowane wraenie. Ponadto ostatniej woli Hugo nie mona wyegzekwowa w gospodarstwie domowym klasy redniej. To dziedzictwo ujawnia równie powan sabo charakteru Hugo - niezdecydowanie. Chodzi o lata podwójnego ycia Hugo. To drugie ycie jest moliwe tylko w chorobliwej buruazyjnej rodzinie, której czonkowie oddalili si od siebie.
  • Perlmann podkrela równie niezdecydowanie Hugo i sztywno w zachowaniu Ferdynanda.
  • W Austriackim leksykonie biograficznym dramat jest okrelany jako spoecznie krytyczny .

literatura

ródo
  • Arthur Schnitzler: The Legacy. Zagraj w trzech aktach str. 231 do 318 w Heinz Ludwig Arnold (red.): Arthur Schnitzler: Samotna droga. Fragmenty czasu 1891 - 1908. Z posowiem Hermanna Korte . S. Fischer, Frankfurt nad Menem 1961 (wydanie z 2001 r.). 525 stron, ISBN 3-10-073558-7
Pierwsza edycja
  • Arthur Schnitzler: The Legacy. Zagraj w trzech aktach . 191 stron. Ilustrowany. S. Fischer Berlin 1899
Literatura dodatkowa

Indywidualne dowody

Opiniones de nuestros usuarios

Diana Matuszewski

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Dziedzictwo (Schnitzler) jest tym, którego szukałem.

Dagmara Zawadzki

Dzięki. Pomógł mi artykuł o Dziedzictwo (Schnitzler).

Mariusz Panek

Ładny artykuł z _zmienna.