Dom mierci nad rzekInternet jest niewyczerpanym źródłem wiedzy, także jeśli chodzi o Dom mierci nad rzek. Wieki i stulecia ludzkiej wiedzy o Dom mierci nad rzek zostały przelane, i nadal są przelewane, do sieci, i właśnie dlatego dostęp do niej jest tak trudny, ponieważ możemy znaleźć miejsca, w których nawigacja może być trudna lub wręcz niewykonalna. Proponujemy, abyś nie rozbił się w morzu danych dotyczących Dom mierci nad rzek i abyś mógł szybko i sprawnie dotrzeć do wszystkich portów mądrości.

Mając na uwadze ten cel, zrobiliśmy coś, co wykracza poza to, co oczywiste - zebraliśmy najbardziej aktualne i najlepiej wyjaśnione informacje na temat Dom mierci nad rzek. Ułożyliśmy je również w sposób ułatwiający czytanie, z minimalistycznym i przyjemnym wyglądem, zapewniając najlepsze wrażenia użytkownika i najkrótszy czas ładowania. Ułatwiamy Ci to, abyś musiał się martwić tylko o to, by dowiedzieć się wszystkiego o Dom mierci nad rzek! Jeśli więc uważasz, że osiągnęliśmy nasz cel i wiesz już wszystko, co chciałeś wiedzieć o Dom mierci nad rzek, z przyjemnością przyjmiemy Cię z powrotem na te spokojne morza sapientiapl.com, gdy tylko Twój głód wiedzy zostanie ponownie rozbudzony.

Film
Tytu niemiecki Dom mierci nad rzek
Tytu oryginalny Dom nad rzek
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny jzyk jzyk angielski
Rok wydania 1950
dugo 88 minut
Prt
Dyrektor Fritz Lang
scenariusz Mel Dinelli
produkcja Howard Welsch
Robert Peters
muzyka George Antheil
aparat fotograficzny Edward Cronjager
skaleczenie Arthur Hilton
zawód

Das Todeshaus am Fluß (tytu oryginalny: House by the River ) to amerykaski film noir niemiecko-austriackiego reysera Fritza Langa z 1950 roku. Scenariusz oparty jest na powieci The House by the River angielskiego pisarza AP Herberta z roku 1921.

wtek

Nieudany pisarz Stephen Byrne mieszka ze swoj on Marjorie w rezydencji w stylu wiktoriaskim nad brzegiem rzeki w poudniowych stanach . Upokorzony kolejn porak upija si i goni za mod pokojówk Emily. Kiedy zaczyna gono krzycze, gdy próbuje podej bliej, dusi j w efekcie . Aby pozby si zwok Emily tak dyskretnie, jak to tylko moliwe, prosi o pomoc swojego kulejcego brata Johna. Kawaler John, ksigowy, czsto pomaga bratu w przeszoci, na przykad w finansowaniu jego wystawnego stylu ycia. John najpierw chce zgosi morderstwo policji, ale potem Stephen namawia go, by pomóg mu wyj z braterstwa. Wreszcie obaj zatapiaj ofiar w rzece w worku przywizanym do kotwicy.

Bracia inaczej reaguj na morderstwo: John drczy jego sumienie w obliczu jego wspóudziau w zbrodni i coraz bardziej wycofuje si ze spoeczestwa, a Stefan umiejtnie wykorzystuje tajemnicze dla opinii publicznej zniknicie Emily dla wasnego sukcesu zawodowego. Kiedy jego nazwisko pojawio si w gazecie, sprzeda jego ksiek gwatownie wzrosa. Podczas gdy Stephen jest w stanie zachowa fasad przed wiatem zewntrznym, Marjorie oddala si od niego ze wzgldu na jego coraz bardziej maniakalne zachowanie, a ich maestwo zaczyna pogra si w chaosie.

Pewnego dnia Stephen widzi worek ze zwokami pywajcymi w rzece i rozpoczyna desperackie poszukiwania, ale nie moe go ju znale. Kiedy ciao Emily zostaje w kocu odzyskane, ledztwo koncentruje si na Johnie, poniewa worek by oznaczony jego imieniem, a jego bya gospodyni Flora skada owiadczenia o dziwnym zachowaniu Johna po mierci Emily. Publiczna rozprawa pocztkowo nie prowadzi do wniesienia aktu oskarenia przeciwko Johnowi, ale odtd jest on odrzucany przez innych, a policja go obserwuje. We wsi kr spekulacje, e jako kaleka John i tak nie mia szans na prawdziw kobiet, dlatego zwiza si z pokojówk i j zamordowa. W rzeczywistoci Marjorie i John darz siebie uczuciami, czego Stephen nie pozostaje niezauwaony.

Teraz Stephen planuje zabi swojego brata pod pretekstem samobójstwa i raz na zawsze zrzuci win za mier Emily. Kiedy spotykaj si na brzegu rzeki, powala Johna i wrzuca go do rzeki. Podczas nieobecnoci Stephena Marjorie czyta jego nowy rkopis, którego nikomu nie pozwoli czyta i który wedug jego wasnego owiadczenia powinien by zbliony do prawdziwego ycia. Marjorie czyta midzy wierszami i teraz wie, kto zamordowa Emily, po czym Stephen próbuje j udusi. John, który wyzwoli si z rzeki, moe uratowa Marjorie na czas. Stephen ma halucynacje, gdy widzi Emily w zasonie i spada ze schodów, gdy ucieka.

to

Pod koniec lat czterdziestych Fritz Lang znalaz si w trudnej sytuacji. Jego ostatni film, Secret Behind the Door, z Joan Bennett i Michaelem Redgrave w rolach gównych , zawiód zarówno krytyków, jak i kas. Pokóci si take z kilkoma producentami. Te okolicznoci zmusiy go do pracy w domu przy rzece z mniejszym studio Republic Pictures , który by najlepiej znany z B Filmy . W porównaniu z filmami z poprzednich lat budet zosta odpowiednio znacznie zmniejszony i Lang musia zrezygnowa z udziau wielkich gwiazd Hollywood. Pocztkowo Lang chcia uczyni z postaci zamordowanej pokojówki Afroamerykank , ale urzd cenzury Kodeksu Hays zabroni mu, poniewa nie wolno byo pokazywa erotycznego podania midzy czarnymi i biaymi.

House by the River mia premier w Los Angeles 23 marca 1950 r., A dwa dni póniej film zosta wydany w caym kraju. W Niemczech Das Todeshaus am Fluß witowa swoj premier dopiero w programie telewizyjnym 29 sierpnia 1986 roku.

Opinie

W New York Times z 2 maja 1950 roku Bosley Crowther pochwali gr aktorów i reyseri Langa, który wykorzystaby jak najlepiej ich materia. Ale skrytykowa scenariusz Mela Dinnelli jako niezbyt ekscytujcy, poniewa znasz ju zabójc i wiesz, e w kocu zostanie zapany. Rezolucja pod koniec filmu, e morderczy pisarz ujawnia si swoj ksik, jest tak niewyobraalna, jak mona sobie wyobrazi.

Znana niemiecka krytyczka filmowa i eseistka filmowa Frieda Grafe umiecia ten film na licie swoich 30 ulubionych filmów opublikowanych w 1995 roku. Cornelius Schnauber pisze równie z entuzjazmem: To jeden z najbardziej nieznanych, a jednoczenie odnoszcych najwiksze sukcesy filmów, jakie Lang kiedykolwiek nakrci. Nie tylko cae wyposaenie domu (pluszowe sofy, cikie tapety i zasony) ukazuje póny okres wiktoriaski, z którego nastpnie wywodzi si zbrodnia (zbrodnia z obawy przed odkryciem nawet najmniejszego grzechu erotycznego: krzyk podczas caowania), ale take sama rzeka jego nieokrelone przedmioty, w których pywa, wskazuj na ukryte rzeczy, które mog si wydarzy. To jeden z najbardziej romantycznych filmów amerykaskiej twórczoci Langa i doskonay thriller dziki atmosferze i dokumentalnej autentycznoci. Procesy psychologiczne i przyczynowe s obdarzone jasn i mroczn niesamowitoci, ale nadal pozostaj udokumentowane krok po kroku. "

Tom Vick z All Movie Guide pochwali Langa za staranne stworzenie wiktoriaskiego stylu w filmie. Operator Cronjager wypenia sceny w domu odpowiednio ciemnymi cieniami, a sceny rzeki owietlone przez ksiyc sprawiaj, e wydaje si, e sama natura jest obraona z powodu zbrodni. Partytura George'a Antheila jest równie idealna do tego fajnego i niekonwencjonalnego wiczenia w napicie .

Serwis filmowy oceni w wikszoci pozytywnie: Lekko zakurzony, ciemny i makabryczny melodramat kryminalny, osadzony w typowej dla Fritza Langa atmosferze moralnych i etycznych dwuznacznoci. Niezwyke ze wzgldu na ustawienie aparatu i ciekawe odniesienia symboliczne w wystroju i tle: wszystko odzwierciedla dusz gównego bohatera, dziki czemu jego makabryczne zakoczenie wynika równie z filmowej absolutnie przekonujcej logiki.

linki internetowe

Indywidualne dowody

  1. ^ A b David Cairns: Felicitous Rooms: Fritz Lang's House by the River sensesofcinema.com, padziernik 2005, dostp 27 kwietnia 2013
  2. O Republic Pictures ( pamitka z oryginaem z dnia 30 czerwca 2013 roku w Internet Archive ) Info: archiwum Link zosta wstawiony automatycznie i nie zostaa jeszcze sprawdzona. Sprawd oryginalny i archiwalny link zgodnie z instrukcjami, a nastpnie usu to powiadomienie. republicpictures75th.com, dostp 27 kwietnia 2013  @ 1@ 2Szablon: Webachiv / IABot / www.republicpictures75th.com
  3. Farran Smith Nehme: Lustful Undertow: Fritz Langa's The House by the River fandor.com, 29 listopada 2010, dostp 27 kwietnia 2013
  4. Cornelius Schnauber : Fritz Lang w Hollywood . Wiede 1986, s. 87 .
  5. ^ Dom nad rzek (1950) - IMDb. ródo 23 marca 2019 r .
  6. Bosley Crowther: PRZEGLD EKRANU; Dom nad rzek z Louisem Haywardem i Lee Bowmanem to nowa funkcja na targach Mayfair . W: The New York Times . 2 maja 1950, ISSN  0362-4331 ( nytimes.com [dostp 23 marca 2019]).
  7. ^ Jak historia filmu pisze inaczej: Frieda Grafe - 30 filmów arsenal-berlin.de, dostp 27 kwietnia 2013
  8. Cornelius Schnauber : Fritz Lang w Hollywood . Wiede 1986, s. 80 .
  9. ^ Dom nad rzek (1950) - Fritz Lang | Przejrze. Pobrano 23 marca 2019 r. (Amerykaski angielski).
  10. Dom mierci nad rzek. W: Lexicon of International Films . Film Service , dostp 27 kwietnia 2013 . 

Opiniones de nuestros usuarios

Lukasz Tkaczyk

Musiałem znaleźć coś innego na temat Dom mierci nad rzek, co nie było typową rzeczą, o której zawsze czyta się w Internecie, i podobał mi się ten artykuł _zmienna.

Alicja Majchrzak

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.